Connect with us

رویداد های اخیر

دبیرکل ناتو: ما ماموریت خود را در افغانستان ادامه میدهیم

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۷, ۱۳۹۹)

دبیرکل ناتو امروز دوشنبه (۲۷دولو) در آستانه‌‌ی نشست وزیران ناتو دریک نشست خبری می‌گوید که این پیمان قبل از خروج ازافغانستان باید اطمینان حاصل کند که این کشور بار دیگر به پناهگاه امن هراس افگنان مبدل نمی‌شود.

ینس ستولتنبرگ، طالبان را مسول افزایش خشونت‌ها درافغانستان میداند و تاکید می‌ورزد که طالبان باید به تعهدهای شان درتوافق نامه دوحه عمل کنند.

درحالی که قرار است تا دو روز وزیران دفاع ناتو درنشستی درباره ماموریت آینده این پیمان درافغانستان تصمیم بگیرند؛ دبیر کل ناتو اینجا هرگونه تصمیم در این مورد را وابسته به شرایط درافغانستان میداند و می‌گوید که هرگز اجازه مبدل شدن دوباره افغانستان به پنگاه‌ی امن هراس‌افگنان را نمی‌دهند.

وی دراین باره گفت:” من میخواهم بگویم که نمی‌گذاریم افغانستان بار دیگر به محل امن هراس‌افگنان مبدل شود. این مسله تنها مربوط به افغانها نیست، این به امنیت ما و متحدین ما ارتباط دارد. ما ماموریت خود را ادامه میدهیم و باید اطمنیان حاصل کنیم که افغانستان به محل امن هراس‌افگنان مبدل نمی شود. نیروهای افغان باید بگونه کامل برای مبارزه با هراس‌افگنانی آماده ساخته شوند.”

در حال حاضر مذاکرات صلح به بنبست رسیده و خشونت‌ها در سراسر کشور افزایش یافته است. اما دبیرکل ناتو مسول این خشونت‌ها طالبان را میداند.

آقای استولتنبرگ گفت: «مذاکرات صلح شکننده اند؛ سطح خشونت ها به شمول حمله برغیرنظامیان به گونه غیر قابل قبول بلند باقی مانده است. طالبان باید خشونت ها را کاهش دهند، با نیت خوب مذاکره کنند و به تعهدات شان برای متوقف ساختن همکاری با گروههای هراس افگن عمل کنند.»

او گفت: «در حالی که هیچ هم پیمان ما نمی خواهد در افغانستان بیشتر از زمان مورد نیاز آن باقی بماند، ما (افغانستان) را پیش از فرارسیدن زمان مناسب آن، ترک نخواهیم کرد.»

در این میان حکومت افغانستان  ظاهرأ درصورت رفتن یا ماندن نیروهای خارجی خودش را مسوول مبارزه با هراس‌افگنی میداند.

قرار است تا دو روز دیگر وزیران دفاع ناتو در درنشستی درباره ماموریت آینده این پیمان درافغانستان تصمیم بگیرند، اما منابع از سازمان ناتو به یک خبر گزاری آلمانی گفته اند که نیروهای این پیمان به حضور نظامی شان در افغانستان ادامه می‌دهند.

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی قانون جلوگیری از گدایی را توشیح کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت عدلیه می‌گوید که مولوی هبت‌ الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، قانون جمع‌آوری گداها و جلوگیری از گدایی را توشیح کرده است.

این وزارت‌ در خبرنامه‌ای نوشته که این قانون در سه فصل و ۲۷ ماده ترتیب و در جریده رسمی نشر شده است.

بر اساس این قانون، گدایی برای افراد صحتمند و کاسب و کسانی که توانایی تامین خوراک یک روزه خود را داشته باشد، ممنوع است.

این قانون همچنین استفاده از کودکان و معلولان را برای گدایی منع می‌کند.

بر اساس قانون تازه، گداهای حرفه‌ای که به هدف جلب ترحم اشخاص از طفل یا مجنون و معلول استفاده می‌کنند، از سوی محکمه به یک ماه حبس و تنظیم کنندگان آن به حبس الی شش ماه محکوم می‌شوند.

رهبر امارت اسلامی در سال ۱۴۰۱ دستور داده بود که گداها جمع آوری شوند. ده ها هزار گدا تا کنون جمع‌آوری شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!