Connect with us

اخبار ساحوی

دختران هراتی آثار هنری شان را به نمایش گذاشتند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۲, ۱۴۰۱)

گروهی از دختران جوان در هرات روز دوشنبه (۱۱میزان) آثار هنری شان را در یک نمایشگاه به دید عموم گذاشتند، این دختران هنرمند بیش از صد اثر نقاشی و خطاطی شان را به هدف گرامی داشت از روز معلم به نمایش گذاشتند.

این دختران می‌گویند هیچ مانعی در برابر کارهای هنری شان نیست، اما امیدوار اند که بتوانند اثرهای هنری شان را در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی به نمایش بگذارند. با این حال ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات هم اطمینان میدهد که هیچ مانع فرا راه هنرمندان نیست، بلکه این اداره تلاش دارد تا زمینه را برای اشتراک این هنرمندان در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی فراهم بسازد.

اثرهای نقاشی و خطاطی که هرکدام نمایانگر توانایی و نقش آفرینی این دختران جوان است، گروه پانزده نفری دختران هرات حدود ۱۰۵ اثرنقاشی سبک مدرن و خطوط را به دید عموم گذاشتند، هدف آنها برجسته ساختن جایگاه هنر نقاشی و نشان دادن توانایی دختران هنرجو می باشد.

الناز فروتن هنرجو می‌گوید: «نمایشگاه را به مناسبت روز معلم راه اندازی کردیم، بخاطر اینکه اگر مکتب‌ها بسته است، با آنهم ما به فکر معلمان خود و تحصیل هستیم و این یک پیام برای دولت ما است که تحت هر شرایط ما دختران افغان به هنر خود ادامه میدهیم.»

عبدالکریم ارباب زاده استاد نقاشی می‌گوید: «هدف از برگزاری این بوده که ما بتوانیم بیشتر راه گشایی در قسمت هنر باشیم تا اینکه فراموش نشود، ما توانیستم تابلوهای که با خطاطی و ترکیب از نقاشی مدرن و کارهای جدیدی در سطح هرات باشد توسط این بانوان برگزار کنیم.»

این دختران هنرجو آثار هنری شان را با روش جدید خلق کرده اند که هر کدام از آنها پیام مشخص را می‌رساند.

ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات می‌گوید از هنرمندان و کارهای هنری شان استقبال می‌کند و تلاش دارند تا هنر با قدامت هرات را در بیرون از مرزهای کشور نیز به جهانیان نشان دهند.

نعیم الحق حقانی رئیس اطلاعات وفرهنگ هرات می‌گوید: «هنرنقاشی، خطاطی و زیبانگاری از هنرهای ارزشمند که با پش منظر تاریخی در هرات باستان است که وظیفه حکومت امارت اسلامی افغانستان می‌باشد تا به این هنر رسیدگی لازم را بکند.»

این دختران جوان انتظار دارند که فضای کار و تحصیل بهتر از گذشته برای شان آماده شود تا بتوانند به خلق آثار هنری شان ادامه دهند. آنها همچنان تاکید می‌کنند که دختران و پسران در قسمت ادامه تعلیم و تحصیل خود مصمم باشند. آنگونه که در این نمایشگاه نیز نقش این دختران در خلق این آثار پُر رنگ دیده می‌شود.

کوثرعمر هنرجو می‌گوید: «با اینکه بعضی از محدودیت‌ها را ما داریم، اما هنر ما همانند گذشته پیش می‌رود، ما هیچگاه توقف نمی‌کنیم، بلکه همانند گذشته کار می‌کنیم و اثرهای هنری را خلق می‌کنیم.»

صاعقه جمشیدی هنرجو می‌گوید: «اثرهای از هنرهای اسلامی را ما امروز برگزار کردیم که تمام این آثار ما خطوط و نقاشی مدرن است، تمام هنرجوها خانم‌ها می باشند بخاطر اینکه بتوانیم برای دخترخانم‌ها انگیزه بدهیم و بتوانند در شرایط کنونی اینگونه دستآوردها داشته باشند.»

همواره نمایشگاه‌های مختلفی هنری در هرات طی ماه‌های اخیر برگزار شده است، اما هنرمندان انتظار دارند تا به هدف معرفی هنر با ارزش هرات به کشورهای بیرونی، بتوانند در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کنند، بناء آنها از حکومت می‌خواهند که زمینه اشتراک هنرمندان در برنامه های جهانی را فراهم سازد.

اخبار ساحوی

شمار زخمیان درپی زلزله در ایران به ۱۶۵ تن رسید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

براساس گزارش‌ها، دراثر زمین‌لرزه به بزرگی ۵.۶ ریشتر در منطقه آذربایجان‌غربی ایران، تاکنون ۱۶۵ تن زخمی شده‌اند.

این زلزله صبح جمعه، ۴ حمل، در آذربایجان‌غربی از جمله منطقه «خوی و سلماس» ایران رخ داده است.

محمدصادق معتمدیان، والی آذربایجان‌غربی ایران، روز جمعه آمار مجروحین را دست‌کم ۱۶۵ تن اعلام کرد.

آقای معتمدیان گفته است: «از این تعداد ۱۳۹‌ نفر تداوی و مرخص شدند.»

وی اضافه کرده است: «همچنین ۲۶ نفر نیازمند تداوی بیشتر هستند که اقدامات لازم برای آن‌ها در حال انجام است.»

مرکز لرزه نگاری تهران مرکز این زلزله را منطقه «یزدگان خوی» و در عمق هشت کیلومتری زمین اعلام کرده است.

گفتنی است که این زلزله در شهر ارومیه و برخی شهرهای آذربایجان‌شرقی نیز احساس شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عربستان و سوریه برای برقراری روابط توافق کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۲)

خبرگزاری رویترز از توافق عربستان‌سعودی و سوریه برای بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور تا چند روز آینده خبر داده است.

این دو کشور بیش از ده سال پیش و در جریان جنگ داخلی سوریه روابط خود را قطع کردند. عربستان از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت‌ می‌کرد.

رویترز خبر توافق بین دمشق و ریاض را به نقل از چند منبع آگاه از این مذاکرات منتشر کرده است.

این گام نشان‌دهنده یک جهش عمده در بازگشت سوریه به جمع کشورهای عرب است.

یک منبع منطقه‌ای همسو با دمشق به رویترز گفت:« پس از توافق تاریخی برقراری دوباره روابط بین عربستان سعودی و ایران، تماس‌های ریاض و دمشق شتاب بیشتری گرفت.»

جمهوری اسلامی ایران از متحدان اصلی بشار اسد است.

برقراری روابط بین ریاض و دمشق مهم‌ترین پیشرفت در اقدامات کشورهای عربی برای عادی‌سازی دوباره روابط با اسد به شمار می‌رود. بسیاری از کشورهای غربی و عربی پس از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ از دولت اسد دوری کردند.

یک منبع منطقه‌ای همسو با دمشق به رویترز گفت که دو دولت در حال آماده شدن برای بازگشایی سفارتخانه‌ها پس از عید فطر هستند.

به گفته یکی از منابع منطقه‌ای و یک دیپلمات در خلیج فارس، این تصمیم نتیجه مذاکرات در عربستان سعودی با یک مقام ارشد اطلاعاتی سوریه بوده است.

امریکا که متحد عربستان سعودی است با اقدامات کشورهای منطقه برای عادی‌سازی روابط با اسد مخالفت کرده و به وحشیگری حکومت او در سرکوب مخالفانش و نیز به لزوم پیشرفت به سمت یک راه حل سیاسی اشاره کرده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

افغان بیسیم هفتمین نمایندگی خدمات مشتریان خود را در کندهار افتتاح کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

به دلیل افزایش مشتریان شرکت مخابراتی افغان بیسیم در ولایت کندهار، این شرکت هفتمین نمایندگی خدمات مشتریان خود را در این ولایت افتتاح کرد.

مسئولان شرکت مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند آنان تلاش می‌کنند تا خدمات مخابراتی بیشتر و بهتر را برای باشندگان حوزه جنوب غرب فراهم و مشکلات آنان را حل کنند.

سید نور احمدشاه آغا، رئیس شرکت مخابراتی افغان بیسیم در حوزه جنوب غرب می‌گوید: «این تنها به کندهار محدود نمی‌باشد، بلکه ما در ولایت های هلمند، ارزگان و زابل نیز نمایندگی‌های خدمات مشتریان را افزایش داده ایم و در آینده نیز افزایش خواهیم داد تا اینکه به نیازهای مردم رسیدگی کنیم.»

مقا‌م های محلی کندهار هم از افتتاح شعبه جدید خدمات مشتریان افغان بیسیم در شهر کندهار ابراز خرسندی کرده و خواستار ارائه خدمات و تسهیلات بیشتر در این ولایت هستند.

میرزا محمد زاهد، رئیس منابع بشری دفتر والی کندهار می‌گوید: «۹۹ درصد مردم از سیم کارت افغان بیسیم استفاده می‌کنند. یک درصد دیگر از شبکه های دیگر استفاده می‌کنند. خواست من از مسئولان این است که سهولت‌های بیشتر را برای مردم فراهم سازند.»

ریاست مخابرات کندهار تاکید می‌کند که شرکت مخابراتی افغان بیسیم تمامی ولسوالی‌های کندهار را تحت پوشش قرار داده است.

نورالله نوری، رئیس مخابرات کندهار می‌گوید: «تنها ولسوالی باقی مانده که ولسوالی دوردست ریگستان بود، الحمدلله در آنجا نیز مردم از خدمات مخابراتی بهره مند شدند و نیاز مردم مرفوع گردید.»

قابل ذکر است که افغان بیسیم یگانه شبکه مخابراتی است که تمامی ولایت‌ها را تحت پوشش خدمات مخابراتی و اینترنتی قرار داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!