Connect with us

رویداد های اخیر

در انفجارهای روزگذشته در بلخ و کابل پانزده غیرنظامی جان باختند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۱)

درپی انفجارهای روزگذشته (چهارشنبه ۴جوزا) درکابل و بلخ پانزده تن جان باختند و بیش از سی تن دیگر زخمی شدند . قربانیان این رویدادها همه افراد ملکی بودند.

بازماندگان قربانیان این رویدادها از امارت اسلامی میخواهند که عاملان این انفجارها را بازداشت و مجازات کند.

مسولان امنیتی می‌گویند که حلقاتی مشخص با این انفجارها میخواهند که تصویر نا امنی از افغانستان ارایه کنند و نیروهای امنیتی درپی شناسایی و از بین بردن این حلقات هستند.

تمامی قربانیان سه انفجار روز گذشته در شهر مزارشریف افراد ملکی بودند که طعمه‌ای انفجارها شدند، این بار زنان نیز قربانی این حملات شده اند.

زخمیان این رویدادها در شفاخانه حوزوی این ولایت بلخ زیر تداوی استند و بسیاری از زخمیان یکی از عضوهای بدن شان را از دست داده اند.

غلام علی، برادر قربانی می‌گوید که:” این خواهرم است که پای خود را در انفجار از دست داده و یک خواهرم که ۱۷ سال داشت شهید شد و یک اقاربم هم شهید شد. اینها شاگران مدرسه بودند که در مدرسه درس میخواندند، اما حیران هستیم که به چی جرمی شهید شدند ما از دولت و جامعه جهانی میخواهیم تا جلو خونریزی را بگیرند.”

انفجارها در بلخ جان ۹ تن را گرفت و ۱۵ تن دیگر زهم برداشتند.  بازماندگان قربانیان هنگام به خاکسپاری عزیزان شان خواست‌های از حکومت دارند.

محمد جمعه، بازمانده قربانی می‌گوید که :” من کسی را از دست دادم که برادرم میشد او با یک کراچی دستی کار میکرد. چهار پسر و سه دختر از او باقی مانده است. از حکومت امارت اسلامی همین را میخواهیم قاتلین ما را بدست ما بسپارند.”

محمد یوسف، بازمانده قربانی دیگر می‌گوید که:” ما از دولت اسلامی افغانستان این را میخواهیم تا جلو این چنین حادثات را بگیرند. تا چی وقت مردم از زجر و گرسنگی و انفجارها بمیرند. اینها هیچ گناه نداشتند فقط تلاش داشتند یک لقمه نان به خانواده خود بیاورند.”

درهمین حال در کابل هم شام روز گذشته در مسجد ذکریا در مربوطات حوزه چهارم انفجار صورت گرفت در این انفجار هشت نماز گذار جان باختند و نزدیک به بیست تن دیگر زخمی شدند.

نهادهای امنیتی در واکنش به این حملات می‌گویند که درپی شناسایی و نابودی حلقاتی هستند که میخواهند تصویر نا امنی از افغانستان به بیرون بدهند.

حملات روزگذشته هم در داخل و هم در بیرون با واکنش‌های گسترده روبرو شده است.

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تأکید رهبر امارت اسلامی در گردهمایی علما بر تطبیق احکام اسلام در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

امروز جمعه، ۱۰ سرطان، مولوی هبت الله آخندزاده رهبر امارت اسلامی نخستین بار به کابل آمد و در گردهمایی علما شرکت و سخنرانی کرد.

رهبر امارت اسلامی در این گردهمایی، سخنرانی طولانی داشت و در مورد قصاص، تامین عدالت، جلوگیری از ظلم و هم‌چنان بر مبارزه به ضد فساد اداری و سیاسی تأکید کرد.

آقای آخندزاده در بخش از سخنانش در مورد اجرای قانون الهی به ویژه در مسئله‌ای قصاص اشاره کرد و گفت که هنوز این حکم خداوندی عملی نشده و هرگاه هم عملی شود، واکنش های زیادی را درپی خواهد داشت.

درهمین حال، آقای آخندزاده در مسئله‌ای مشکلات اقتصادی می‌گوید که مردم نباید منتظر کمک‌های خارجی باشند زیرا کشور با کمک‌های خارجی ساخته نخواهد شد.

با این حال، رهبر امارت اسلامی درحالی در مورد مسایل گونه‌گون کشور سخن گفت که چشم‌ها برای باز شدن مکاتب دخترانه دوخته شده، اما وی در مورد بازگشایی  مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و کار و حق تحصیل زنان و دختران اشاره نکرد.      

علاوه براین، رهبر امارت اسلامی در مورد سیاست خارجی کشور می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت اسلامی است و می‌افزاید که در مورد مسایل اسلامی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.

درهمین حال، رهبر امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان نباید مداخله کنند چون این کشور دیگر آلۀ دست کسی نیست.

آقای آخندزاده می‌گوید که دشمن در میدان نظامی شکست خورده اما در پی فتنه و راه اندازی تبلیغات در برابر امارت اسلامی می‌باشند، ازاین رو نباید امارت اسلامی اختلاف را در صفوف‌اش اجازه دهد.

او اما با همسایه‌های کشور از زبان نرم پیش میاید و می‌گوید که امارت اسلامی اراده بد در برابر همسایه‌های افغانستان ندارد و نباید این کشورها نگران باشند.

رهبر امارت اسلامی برای سیاست خارجی کشور در حالی خط و نشان تازه می‌کشد که کابل هم چنان برای کسب مشروعیت جهانی تلاش می‌کند و همین اکنون هیأتی از افغانستان در دوحه سرگرم گفتگو با مقام های غربی است.

هم‌چنان رهبر حکومت جدید کشور در مورد چهره‌های سیاسی که در بیرون از کشور به بسر میبرند، می‌گوید که دست از فتنه و شرارت بردارند و برای یک زندگی آبرومندانه به کشور برگردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!