Connect with us

رویداد های اخیر

در سال روان ۵.۱ میلیون متریک تن گندم در کشور تولید شده است

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۳۰, ۱۳۹۸)

افغانستان، در بخش نیازمندی گندم، به خودکفایی نزدیک شده است.

 مسئولان در وزارت زراعت با بیان این مطلب می‌‎گویند که در سال روان ۵.۱ میلیون متریک تن گندم در کشور تولید شده است.

 به گفته  آنان تلاش‌ها جریان دارد تا در سال آینده با توزیع تخم‌های اصلاح شده حاصلات کشاورزان از این ناحیه افزایش یابد.

بر اساس معلومات وزارت زراعت محصولات گندم نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است. مسئولان این وزارت می‌گویند که افغانستان سالانه به ۶ میلیون متریک تن گندم نیاز دارد. این مسئولان می‌افزایند که به ۹صد هزار متریک تن دیگر نیاز است تا از کشورهای دیگر وارد شود.   

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری، می‌گوید: “امسال ما فراتر از آن یعنی، ده برابر در تولید ما افزایش بوجود آمده، ۴۲ درصد تولید ما نسبت به سالهای گذشته بیشتر شده است، سال گذشته دلیل که ما کاهش داشتیم، بدون شک خشکسالی بود، مگر امسال آن نگرانی قطعاٌ وجود نداشت، اگر به همین شکل ادامه یابد افغانستان در تولید گندم به زودی به خودکفایی خواهد رسید.”

در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، می‌گوید که برای آرد کردن گندم وطنی آسیاب‌های معیاری ساخته شد،ه، اما شهروندان کشور از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند و این آسیاب‌ها با کمبود مواد خام روبه رو است. 

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در این مورد بیان می‌دارد: “ما از حکومت می‌خواهیم تا برای فعالیت آسیاب‌های داخلی گندم را به این بخش بسپارند تا آن‌ها فعال شوند و زمینه کار برای مردم مهیا شود.”

مسوولان وزارت زراعت و مالداری می گویند که توزیع به وقت تخم های اصلاح شده و کود کیمیاوی و همچنان باران های موسمی باعث شد تا محصولات گندم نسبت به گذشته افزایش یابد.  

این در حالی است که در گذشته کمبود زمین برای کشت گندم، اندک بودن حمایت های فنی، کمبود دسترسی کشاورزان به خدمات قرضه دهی، و کمبود آب سبب شده است که افغانستان به یکی از کشورهای بزرگ وارد کنندۀ گندم مبدل شود.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!