Connect with us

رویداد های اخیر

در ۲۴ ساعت گذشته۹۰ غیرنظامی کشته و زخمی شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۰)

بربنیاد اطلاعات حکومت در یک شبانه روز گذشته از اثر درگیری‌ها بیش از ۲۰ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان جان باخته و ۷۰ تن دیگر زخم برداشتند.

وزارت امور داخله گروه طالبان را مسوول تلفات غیرنظامیان می داند، اما طالبان این ادعا را رد کرده است.

میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخله در این باره گفت:” روزانه به گونه اوسط ۳۰ تا ۴۰ غیر نظامی از سوی طالبان در درگیری کشته و زخمی می‌شوند که عامل اصلی این تلفات طالبان اند.”

اما بر اساس آمارهای بیمارستان‌های مرکزی در یک شبانه روز گذشته تنها در کندهار ۲ غیرنظامی جان باخته و ۴۷ تن دیگر زخمی شدند.

به همین اساس در هرات در یک شبانه روز گذشته ۳ تن جان باخته و نزدیک به ۲۰ تن دیگر بشمول زنان و کودکان زخمی شدند.

محمد عارف جلالی، سرطبیب بیمارستان حوزوی هرات، در این مورد گفت: “از آغاز درگیرهای هرات در کل در چهارده روز ۳۸۴ تن زخمی و ۴۱ تن کشته شدند. که از جمع شان ۲۵۷ تن ملکی اند از این جمع ۲۴ خانم و ۳۱ تن شان کودکان اند.”

با این همه مسوولان محلی در تخار می گویند که هنگام تصرف شهر تالقان از سوی طالبان، ۳۰ نظامی جان باخته، ۴۰ نیروی دولتی زخمی شده و ۷۰ سرباز ارتش به دست طالبان افتادند.

از سویی هم، والی بلخ می گوید در یک شبانه روز گذشته ۷ غیرنظامی از اثر درگیری‌ها جان باخته اند.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، در این باره گفت:”متاسفانه که شما میدانید طالبان خلاف سازمان‌های حقوق بشری خانه‌های مردم را سپر قرار میدهند و از خانه مردم به عنوان سنگر استفاده می‌کنند که باعث تلفات افراد ملکی می‌شود.”

در همین حال سازمان‌های حقوق بشری با انتقاد از دو طرف جنگ می‌خواهند خانه مردم را سنگر نسازند و از خشونت‌ها دست بردارند.

لعل گل لعل، رییس سازمان حقوق بشر، در این باره گفت:”حملات اخیر که افراد ملکی را هدف قرار داده است خلاف قوانین بشری است ما این را محکوم می کنیم.”

این درحالی است که چند روز پیش کمیته جهانی صلیب سرخ گفت بود که در ده روز نخست ماه اگست، بیش ۴ هزار زخمی جنگ تنها در ۱۵ بیمارستان این کمیته درمان شده اند.

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!