Connect with us

رویداد های اخیر

در ۲۴ ساعت گذشته۹۰ غیرنظامی کشته و زخمی شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۰)

بربنیاد اطلاعات حکومت در یک شبانه روز گذشته از اثر درگیری‌ها بیش از ۲۰ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان جان باخته و ۷۰ تن دیگر زخم برداشتند.

وزارت امور داخله گروه طالبان را مسوول تلفات غیرنظامیان می داند، اما طالبان این ادعا را رد کرده است.

میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخله در این باره گفت:” روزانه به گونه اوسط ۳۰ تا ۴۰ غیر نظامی از سوی طالبان در درگیری کشته و زخمی می‌شوند که عامل اصلی این تلفات طالبان اند.”

اما بر اساس آمارهای بیمارستان‌های مرکزی در یک شبانه روز گذشته تنها در کندهار ۲ غیرنظامی جان باخته و ۴۷ تن دیگر زخمی شدند.

به همین اساس در هرات در یک شبانه روز گذشته ۳ تن جان باخته و نزدیک به ۲۰ تن دیگر بشمول زنان و کودکان زخمی شدند.

محمد عارف جلالی، سرطبیب بیمارستان حوزوی هرات، در این مورد گفت: “از آغاز درگیرهای هرات در کل در چهارده روز ۳۸۴ تن زخمی و ۴۱ تن کشته شدند. که از جمع شان ۲۵۷ تن ملکی اند از این جمع ۲۴ خانم و ۳۱ تن شان کودکان اند.”

با این همه مسوولان محلی در تخار می گویند که هنگام تصرف شهر تالقان از سوی طالبان، ۳۰ نظامی جان باخته، ۴۰ نیروی دولتی زخمی شده و ۷۰ سرباز ارتش به دست طالبان افتادند.

از سویی هم، والی بلخ می گوید در یک شبانه روز گذشته ۷ غیرنظامی از اثر درگیری‌ها جان باخته اند.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، در این باره گفت:”متاسفانه که شما میدانید طالبان خلاف سازمان‌های حقوق بشری خانه‌های مردم را سپر قرار میدهند و از خانه مردم به عنوان سنگر استفاده می‌کنند که باعث تلفات افراد ملکی می‌شود.”

در همین حال سازمان‌های حقوق بشری با انتقاد از دو طرف جنگ می‌خواهند خانه مردم را سنگر نسازند و از خشونت‌ها دست بردارند.

لعل گل لعل، رییس سازمان حقوق بشر، در این باره گفت:”حملات اخیر که افراد ملکی را هدف قرار داده است خلاف قوانین بشری است ما این را محکوم می کنیم.”

این درحالی است که چند روز پیش کمیته جهانی صلیب سرخ گفت بود که در ده روز نخست ماه اگست، بیش ۴ هزار زخمی جنگ تنها در ۱۵ بیمارستان این کمیته درمان شده اند.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!