Connect with us

صحت

در ۴۵ روز گذشته بیش از ۴۰۰ تن در اثر امراض تنفسی جان باخته اند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱, ۱۴۰۰)

در چهل وپنج روز گذشته بیش از چهارصد تن در اثر امراض تنفسی وسینه وبغل در کشور جان باخته که بیشتر شان کودکان بوده اند.

وزارت صحت عامه با بیان این مطلب می‌گوید که در این مدت نزدیک به ۱۹۰ هزار تن به امراض طرق تنفسی و سینه وبغل در کل کشور مبتلا شده اند که بیشتر شان کودکان بوده اند.

بر بنیاد آمار وزارت صحت عامه بیشترین رقم ابتلایان به این بیماری در ولایت‌های کابل، ننگرهار وبلخ بوده است.

ازمیان این مبتلایان بیش از ۴۰۰ تن جان‌های خود را از دست داده اند.

درسه سال اخیر میزان مبتلایان به بیماری‌های طرق تنفسی وسینه وبغل با توجه به گراف بلند آلودگی هوا روبه رو افزایش بوده است.

• در سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰۰ هزار مبتلا و ۱۷۰۰واقعه فوتی

• درسال ۲۰۲۱ بیش از ۹۴۴ هزار مبتلا و ۱۹۰۰واقعه فوتی

• در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۸۸ هزار مبتلا و ۴۳۶ واقعه فوتی

که بیشترین تعداد واقعات ۲۰۲۲ ننگرهار با ۱۴هزار ۵۶۰، کابل با ۲۰هزار ۹۹۹ و بلخ با ۲۳هزار ۷۵ به ثبت رسیده است.

ننگرهار با ۸۸ واقعه، بلخ با ثبت ۷۵ واقعه و کابل با ۴۵ مورد فوتی از رده اول تا سوم قرار گرفته اند.

سردی بیش از حد هوا و نداشتن مواد سوخت برای گرم کردن خانه‌ها؛ عدم دسترسی مردم به شفاخانه از عوامل افزایش مرگ ومیر ناشی از سینه وبغل گفته می‌شود.

بیشتر کسانی که به این امراض مبتلا شده اند هم کودکان استند.

بی‌بی دل، مریضدار می‌گوید که:”روزهای اول تولد خوب بود پس از یکسال چنین شده و حالی زیاد داکترها زحمت کشیدن که همراه ما کمک کنند اما تا حالی مشکل تنفسی که دارد از بین نرفته است .”

یک تن از مریضدارن دیگر می‌گوید که:”فقر و مشکلات زیادی دیگری وجود دارد که اطقال ما اینگونه شده است و ما در مناطق دور زندگی میکنیم تا شفاخانه رفتن وقت زیاد میگیرد.”

شمار داکتران هم بیماری سینه بغل را مرگبارترین بیماری عفونی برای کودکان در سراسر جهان می‌دانند و می‌گویند کودکانی که سیستم ایمنی شان ضعیف شده باشد و یا به بیماری سوی تغذیه دچار شده باشد به این مرض مبتلا می‌شوند.

حسیب رحمیزی وردگ، رییس شفاخانه صحت طفل اندرا گاندی می‌گوید که:”در دو ماه اخیر بیشتر مریضان که به شفاخانه مراجعه کرده اند و مردم را ما در اینجا بستری است و ما هم تا اخیر کوشش می‌نمایم تا به مشکلات شان رسیدگی شود .”

این در حالیست که پیش از بُروز مشکلات صحی اخیر در افغانستان نیز یک پنجم موارد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال بر اثر این بیماری سینه بغل بوده است.

اخبار ویژه

اوگاندا حداقل یک مورد «تب ابولا» را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های صحی اوگاندا روز سه‌شنبه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ سنبله) گزارش دادند که تست مردی که یک روز قبل فوت کرده بود برای ویروس عامل ابولا مثبت بوده است.

آنها در بیانیه‌ای گفتند که هنوز مشخص نیست که این مرد چگونه به ابولا مبتلا شده است. او در شهر موبنده در مرکز اوگاندا، در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب کامپالا، زندگی می کرد.

دراین بیانیه آمده است که شش نفر دیگر در همان منطقه در اوایل ماه سپتامبر پس از تحمل “یک بیماری عجیب” جان باختند.

ابولا که از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا یا مواد آلوده منتقل می شود، به صورت یک تب خونریزی دهنده کشنده ظاهر می شود. تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی از علایم این بیماری گفته شده است.

اوگاندا چندین بار شیوع ابولا داشته است، از جمله یکی در سال ۲۰۰۰ که باعث مرگ صدها نفر شد.

Continue Reading

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

Continue Reading

صحت

در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست دادند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه اظهار داشت که در یک سال گذشته یک میلیون ولادت در سراسر کشور صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته مرگ ومیر مادران کاهش چشم گیر داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵۸۴ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

وزیر صحت عامه همچنان اعلام کرد که برای جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از ولادت ها یک انستیتوت مختص ومجهز نسایی و ولادی در سطح کشور ساخته خواهد شد.

در شهر کابل تنها دو شفاخانه دولتی نسایی و ولادی وجود دارد، از این رو بسیاری ها در پایتخت به این دو شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خوری گل، یک تن از مریضان در شفاخانه رابعه بلخی گفت: “برای عملیات از شفاخانه خصوصی به این شفاخانه مراجعه کرده ام و داکتران همرایم به گونه درست همکاری کرده اند.”

سارینا، مریض دیگری گفت: “طفلم در این شفاخانه به گونه عادی به دنیا آمد و از داکتران تشکر میکنم که زحمت کشیدند”.

شماری از داکتران می‌گویند که بلند بودن فشار خون هنگام ولادت، تغذیه ناسالم در جریان بارداری، ولادت نزد افراد غیر مسلکی و رسم و رواج های ناپسند در کشور از عواملی است که  مادران در هنگام ولادت جان های شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که افغانستان هنوز یکی از کشورهای است که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت در آن بلند است و دلیل آن هم این است که مردم به خدمات صحی در سراسر کشور دسترسی ندارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!