Connect with us

اخبار ساحوی

دستور رییس جمهور برای رسیدگی به پرونده تجاوز جنسی در تخار

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

ریاست جمهوری افغانستان به ارگان های عدلی و قضایی دستور داده است که به پرونده تجاوز جنسی بالای یک کودک سه ساله در ولایت تخار به صورت جدی رسیدگی کنند.

احمد فیصل بیگزاد والی تخار این موضوع را در دیدار با خانواده این کودک ابراز داشته و گفت که به تأسی از دستور رییس جمهور، نهادهای عدلی و قضایی به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

آقای بیگزاد گفت که وضعیت صحی کودک قناعت بخش است و رییس جمهور هم چنان دستور داده است که به خانواده آن مبلغ یکصد هزار افغانی کمک مصاعدت گردد.

او گفت: ” در روستاي زرد كمر حادثه شد كه آدم از گفتنش  خجالت ميكشه، آمدیم که پيام تسليت ريس جموری را برسانيم ويك كمك نقدي فرستاده بود که توزيع كرديم. پرونده اين كودك به نهادهاي عدلي وقضايي سپرده شده وبه پيگيري آن تاكيد شده است”.

در همین حال خانواده این کودک ضمن قدردانی از کمک های ریاست جمهوری، خواهان مجازات سنگین به عاملان این تجاوز می باشد.

عبدالرحیم پدراین کودک گفت: ”  از ريس جمهور تشكري مي كنم به ما كمك كرده وما خواستار اشد مجازات به متجاوز هستيم”.

كفايت الله كودك سه ساله يك هفته پيش توسط يك مرد در روستاي زرد كمر ولسوالي خواجه غار مورد تجاوز جنسي قرار گرفت. اين عمل واكنش هاي جدي نهادهاي دفاع از حقوق بشر را در كشور به دنبال داشت.

کفایت الله تنها قربانی این گونه خشونت نیست بل مساله تجاوز جنسی بالای کودکان درکشور درحال  افزایش است. به باور مردم هر گاه عوامل این گونه جنایت ها اعدام شوند می توان به پایان یافتن این تراژیدی امیدوار بود.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!