Connect with us

اخبار ساحوی

دومین نمایشگاه تحصیلی افغانستان امروز در کابل گشایش یافت

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۳۹۴)

vlcsnap-2016-03-17-15h58m34s172دومین نمایشگاه تحصیلات عالی و مکاتب بخش خصوصی افغانستان امروز در کابل گشایش یافت.

اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان می گوید، برای رشد و ارتقای کیفی نهاد های تحصیلی؛ سرمایه گزاران علاقمندی برای سرمایه گزاری در این بخش نشان داده اند.

به اساس گزارش ابتدایی ایسا از سال ۲۰۰۱ تااکنون در این بخش ۵۵ میلیون دالر سرمایه گزاری شده است.

قربان حقجورییس اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان می گوید، این رقم بسیار زیاد است تنها در بخش تعلیمی بیش از صدهزار محصل در پوهنتون های خصوصی مصروف آموزش هستند. بناءً مهم است که با تدوین پالیسی ها در مورد بهتر ساختن این نهاد ها بتوانیم از منافع محصلان دفاع کنیم و این موسسات را تشویق کنیم که بیشتر بالای کیفیت کاری در رشته هایکه امکان سرمایه گزاری بیشتر را ضرورت دارد تمرکر و سرمایه گزاری کنند.

سرمایه گزاری در این بخش می تواند برای رشد و انکشاف نهاد های تحصیلی گام مثبت باشد، اما به باور اداره ایسا این رشد بیشتر کمیتی بوده نه کیفی.

وزیر تحصیلات عالی خواهان سرمایه گزاری بیشتر در آن بخش شد سرمایه گزاری که به باور وی پاسخگوی نیازمندی جامعه باشد.

فریده مومند وزیر تحصلات عالی می گوید، با وجود اینکه از طرف برخی پوهنتون های خصوصی سعی به عمل آمده که نقش و جایگاه مثبت داشته باشد، اما از اینکه برخی از این نهاد ها کار کرد معیاری ندارند بر کار و فعالیت نهاد های معیاری نیز تاثیر منفی می گذارد.

تا اکنون ۱۲۰ نهاد تحصیلات عالی و ۱۲۰۰ مکتب خصوصی و انستیتوت های نیمه عالی در سراسر کشور فعالیت دارند. نبود مکان های معیاری, اخذ مالیات نامتوازن و پرداخت محصول بیشتر از مواد درسی نهاد های خصوصی در گمرکات از مشکلات فراه راهی این نهاد ها است.

در این نمایشگاه بیش از۵۰ نهاد خصوصی اشتراک کرده اند.

گزارشگر: لیدا نیازی

Advertisement

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!