Connect with us

رویداد های اخیر

دو زندانی سابق گوانتانامو به افغانستان برگشتند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۳, ۱۴۰۲)

به گفته وزارت داخله، دو زندانی سابق گوانتانامو عبدالکریم و عبدالظاهر صابر که در سال ۲۰۱۷ از زندان گوانتانامو آزاد شده بودند و به عمان فرستاده شدند، صبح امروز دوشنبه (۲۳دلو) به کابل رسیدند.

براساس گفته‌های عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله و اسناد ایالات متحده امریکا، ظاهر در سال ۲۰۰۲ به زندان گوانتانامو برده شد.

عبدالکریم در پاکستان بازداشت شد و در سال ۲۰۰۳ به این زندان در کیوبا انتقال داده شد.

این دو تن در جمع افرادی بودند که در جریان جنگ علیه امریکا بازداشت شدند و در گوانتانامو نگهداری می‌شدند.

هر دو تن در سال ۲۰۱۷ از گوانتانامو آزاد شدند و به عمان فرستاده شدند. آن‌ها در عمان تحت نظارت بودند و اجازه نداشتند برای هفت سال این کشور را ترک کنند.

این درحالی است که یک زندانی افغان به نام محمد رحیم هنوز هم در زندان گوانتانامو به سر می‌برد و خانواده‌اش در ماه نوامبر سال گذشته خواستار رهایی او شدند.

حکومت ایالات متحده امریکا از سال‌ها به این سو گفته است که تلاش دارد تعداد زندانیان در گوانتانامو را کاهش بدهد و سرانجام این زندان را بسته کند.

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

چین: جای تاسف است که در نشست دوحه، زمینه گفتگو با امارت اسلامی فراهم نشد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده ویژه چین در امور افغانستان ابراز تاسف کرده است که زمینه گفتگو با امارت اسلامی در یک نشست بین المللی در مورد افغانستان که هفته گذشته در دوحه برگزار شده بود، فراهم نشد.

یو شیایویونگ در صفحه ایکس خود شنبه نوشته است که این نشست برای تبادل نظر مفید بود و کشورها خواستار تعامل و گفتگوی عملی‌تر با افغانستان شد.

او گفته است: «افسوس که اشتراک کنندگان نشست دوحه در باره افغانستان بار دیگر نتوانستند با حکومت سرپرست افغانستان یا مقام‌های حاکم (امارت اسلامی) گفتگو داشته باشند، همان‌طور که چین و کشورهای منطقه خواستار آن بودند.»

این دیپلومات چین افزوده است که کشورش در این نشست خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر، حکومت‌داری معتدل و آموزش زنان و دختران شد.

چین همچنین از ایالات متحده خواسته است که مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان در خارج را آزاد و تحریم های یک‌جانبه را لغو کند.

سازمان ملل متحد از امارت اسلامی دعوت کرده بود تا در نشست دوم آن سازمان درباره افغانستان در دوحه شرکت کند، اما امارت اسلامی آن‌را به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش رد کرد.

امارت اسلامی برای اشتراک در این نشست، خواستار تعامل با نظام فعلی به‌حیث یگانه نماینده افغانستان و دیدار با سرمنشی ملل متحد شده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!