Connect with us

رویداد های اخیر

دیبرا لاینز: بدون توافق صلح، طالبان را به عنوان شریک نمی‌بینیم

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۶, ۱۴۰۰)

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که بدون پیشرفت در مذاکرات صلح و جلوگیری از نقض حقوق بشر، طالبان را به عنوان شریک نمی‌بیند.

به گزارش اسپوتنیک، دیبرا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در نشست ویژه بورد مشترک نظارت و انسجام که روز چهارشنبه (ششم اسد)، در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد بود، تاکید کرد که برای رسیده‌گی به مسایل طولانی مدت افغانستان، مذاکرات صلح باید به‌گونه جدی و با صداقت آغاز شود.

سازمان ملل متحد هدف از برگزاری نشست ویژه بورد مشترک نظارت و انسجام را به رسمیت شناختن بحران کنونی در افغانستان از سوی تمویل کننده‌گان بین‌المللی و نیز مطمین شدن آنان از چشم‌انداز استراتژیک حکومت افغانستان برای مدیریت این بحران عنوان کرده است. لاینز خاطرنشان کرده است که  تنها راه حل و فصل قضیه افغانستان سرعت بخشیدن به مذاکرات صلح است که توام با جدیت و صداقت باشد.

در همین حال، او تصریح کرد که افزایش خشونت‌ها و جنگ از سوی طالبان مسوولیت‌های را متوجه این گروه کرده است. لاینز افزود که جهان از نزدیک چگونگی عمل‌کرد این گروه را نظارت می‌کند.

او هم‌چنان تصریح کرد که:” تمویل کننده‌گان اصلی بین‌المللی از سرکوب زنان، تبعیض علیه اقلیت‌ها، انکار آموزش دختران یا احکام یک دولت استبدادی حمایت نمی‌کند.”

دیبرا لاینز در این نشست گفت که ۱۸ میلیون شهروند افغانستان شدیداً به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و باید نیازهای آنان در اولویت قرار بگیرد.

در همین حال، این سازمان از دولت و حمایت کننده‌گان بین‌المللی خواست تا با نیازهای این مردم رسیده‌گی کنند.

دیبرا لاینز افزود که:؛ سازمان ملل متحد به عنوان یک نهاد غیرنظامی در کنار مردم افغانستان و نیازمندان به کمک‌های بشردوستانه در این کشور ادامه می‌دهد.”

لاینز در این نشست تصریح کرد که این نشست در یک وضعیت بسیار فوق‌العاده حساس با تلاش برای حفظ دستاوردهای اساسی برگزار شده است.

رویداد های اخیر

یک تاجر پیاز و کچالو را در کابل با تخفیف قابل ملاحظه به فروش گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

افزایش قیمت پیاز در این اواخر سر و صداهای زیادی را میان شهروندان کشور به ویژه در کابل به دنبال داشته، تا سرحدی که بهای یک سیر پیاز در این شهر به ۵۰۰ افغانی نیز رسیده است.

اما یک تاجر ملی کشور مقدار زیادی از پیاز و کچالو را به مناسبت ماه مبارک رمضان با نرخ به مراتب نازل‌تر از قیمت بازار در کابل به فروش گذاشته است.

این عضو سکتور خصوصی می‌گوید که برای کمک به مردم، فی سیر پیاز را ۱۵۰ افغانی و فی سیر کچالو را به نرخ ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رساند.

میرویس حاجی زاده، عضو سکتور خصوصی می‌گوید: «امروز شما می‌بینید که ده موتر حامل پنجصد الی یک هزار تن پیاز و کچالو وجود دارد. ما تصمیم داریم که روزانه یک یک هزار تُن در جریان هفت روز توزیع کنیم.»

شماری از باشندگان کابل از این ابتکار استقبال می‌کنند و از سایر تاجران نیز می‌خواهند که مواد اولیه و سایر ضروریات مردم را به قیمت مناسب به فروش برسانند.

مختار، باشنده شهر کابل می‌گوید: «این کار بسیار خوب است. این یک نرخ مناسب برای افراد فقیر است.»

پاچا خان، باشنده شهر کابل می‌گوید: «از سایر تاجران می‌خواهیم که در این ماه مبارک رمضان قیمت مواد را کاهش دهند.»

مسئولان شاروالی کابل نیز از سایر اعضای سکتور خصوصی تقاضا دارند تا با مردم خود همکاری کنند.

عصمت الله انصاری، معاون رییس تنظیم مارکیت‌های شاروالی کابل می‌گوید: «ما از این کار قدردانی می‌کنیم. از سایر تاجران می‌خواهیم که بر مردم خود ترحم کنند و دست مردم خودرا بگیرند.»

مسئولان شاروالی کابل به تمام دوکانداران شهر کابل هشدار می‌دهند که اگر کسی به قیمت بالاتر از نرخ نامه تعیین شده این اداره مواد را به فروش برساند، دوکان اش بسته خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارات متحده عربی برای زلزله زدگان در افغانستان ۳۸ تُن کمک ارسال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

امارات متحده عربی روز جمعه (۱۱ حمل) یک طیاره حامل ۳۸ تُن مواد غذایی و طبی را برای آسیب دیدگان زلزله اخیر در شمال شرق افغانستان فرستاد.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در خبرنامه‌ای نگاشته است که این کمک‌ها بخشی از تلاش‌های پایدار ابوظبی برای ارائه کمک‌های فوری به کشورهای آسیب دیده از آفات طبیعی و همچنان جهت افزایش حمایت‌های بشردوستانه از گروه های آسیب پذیر مانند زنان، کودکان و سالمندان است.

عبدالله عزام، سکرتر خاص معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا در مراسم تسلیم گیری در میدان هوایی کابل از ارسال این کمک‌ها از سوی امارات متحده عربی ابراز قدردانی کرد و گفت که این امر سبب تقویت روابط میان دو کشور می‌گردد.

او همچنان از جامعه جهانی خواست تا به جای وضع تحریمات و فشار، تعامل را اختیار کند.

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، امارات متحده عربی ۲۸ طیاره حامل ۶۲۳ تُن وسایل طبی و مواد غذایی به افغانستان ارسال کرده است.

وزارت خارجه امارات متحده عربی گفته است که بیش از ۱.۱ میلیون نفر از جمله ۸۵۰ هزار زن و کودک از این کمک‌ها بهره مند شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سیاسی رییس الوزرا: امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده و باید به رسمیت شناخته شود

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده است و باید به رسمیت شناخته شود.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفته است که امارت اسلامی خواهان تعامل فعال با جامعه بین‌المللی است، اما ملل متحد باید محدودیت‌ها و تحریمات بالای امارت اسلامی و مقامات آنرا رفع نماید.

به گفته وی، داعش یک تهدید جهانی است اما امارت اسلامی ریشه این گروه را در افغانستان خشکانده است.

معاون سیاسی رییس الوزرا همچنان تاکید کرده که امارت اسلامی باورمند به گفتگو است و همین گونه به نظام همه شمول باور دارد و می‌خواهد تعیینات براساس تخصص صورت بگیرد.

از سوی دیگر، نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این دیدار گفته است که کمک‌های بشری این سازمان برای افغانستان ادامه می یابد.

خانم روزا اوتونبایوا با تاکید بر حل مشکلات افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم، گفته است که سازمان ملل متحد در این زمینه تلاش خواهد کرد.

در این دیدار، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما نیز حضور داشتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!