Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار رییس جمهور غنی با وزیرخارجه آلمان

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۰, ۱۴۰۰)

وزیر خارجه آلمان در سفر اش به کابل می‌گوید که پس از خروج نظامیان خارجی، کمک‌های مالی آینده به افغانستان مشروط به عملی شدن معیاری‌های مردم سالاری صورت خواهد گرفت.

هایکو ماس هشدار می‌دهد که اگر طالبان حقوق و موازین مردم سالاری را کنار بگذارند، کمک‌های جامعه جهانی برای افغانستان ادامه نخواهد یافت.

همزمان با این، ارگ می‌گوید، رییس جمهور غنی در دیدار با وزیر خارجه آلمان گفته که روابط دو کشور پس از خروج نظامیان خارجی بربنیاد منافع مشترک ادامه خواهد یافت.

مهمان اسلام آباد؛ صلح افغانستان یکی از آجندای های گفت‌وگوی وزیران خارجه آلمان و پاکستان.

اسلام آباد می‌گوید، دو طرف بر ضرورت کاهش خشونت‌ها که منجر به آتش بس شود و مشارکت طرف‌های افغان در یک روند سازنده برای دریافت یک راه حل سیاسی فراگیر، گسترده و جامع در افغانستان تاکید ورزیدند.

پس از اسلام آباد، هایکو ماس وارد کابل شد و با رییس جمهور غنی در ارگ دیدار و گفت‌وگو کرد.

ریاست جمهوری می‌گوید که فصل تازه روابط افغانستان با جامعه جهانی پس از خروج نظامیان خارجی، روابط افغانستان و آلمان بربنیاد منافع مشترک پیش خواهد رفت.

وزیر خارجه آلمان اما می‌گوید، هرگونه کمک مالی آینده به افغانستان پس از خروج نیروها، بربنیاد شرایط و رعایت موازین دموکراتیک خواهد بود.

هایکو ماس گفت:”طالبان می‌دانند که این کشور که در جنگ‌های دهه‌های گذشته بسیار متحمل رنج شده است، از نظر مالی به کمک بین‌المللی بسیار وابسته است.”

این‌جا هم وزیر خارجه آلمان مهمان رییس شورای عالی مصالحه ملی؛ این شورا می‌گوید، هایکو ماس حامل پیام نخست وزیر آلمان برای دوام کمک به افغانستان و پشتیبانی از مذاکرات صلح برای دستیابی کشور به توافق سیاسی همه شمول بود.

آلمان از مخالفان سخت گوش خروج کامل نظامیان خارجی تا اول می از افغانستان بود و پیوسته می‌گفت، خروج نیروها بربنیاد شرایط. اکنون شرایط برایش پیش‌شرط نیست. اما آلمان خود را متعهد به ادامه کمک های نظامی، بشردوستانه و انکشافی برای افغانستان اعلام می‌کند.

ماس گفت:” در افغانستان خیلی چیزها بدست آمده است: از امید به زندگی تا این سوال که دختران می‌توانند به مدرسه بروند. این امر همچنین به این واقعیت مربوط می‌شود که پرچم آلمان امنیت بیشتری را در اینجا ایجاد کرده است.”

آلمان حدود ۱۱۰۰ نظامی در افغانستان دارد؛ دومین نیروی بزرگ نظامی خارجی در افغانستان پس از امریکا. هرچند آلمان حضور نیروهایش را در افغانستان برای یک سال تمدید کرده بود، اما دوباره هم‌صدا با امریکا اعلام کرد که هم‌رکاب نظامیان امریکایی و ناتو تا یازدهم سپتامبر از افغانستان بیرون می‌شود. بیش‌تر نظامیان آلمانی اما در شمال افغانستان مستقر اند؛ گفته شده که در ماه جون روند خروج آن‌ها از افغانستان آغاز می‌شود.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!