Connect with us

رویداد های اخیر

دیدار وزیران دفاع و امورخارجه امریکا با امیر قطر در مورد افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۱۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که امیر قطر با وزرای خارجه و دفاع امریکا در دوحه دیدار نمود و در مورد آخرین تحولات در افغانستان بحث و گفتگو کرد.

مرکز اطلاعاتی امارت قطر اعلام کرد که تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر این کشور با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در دوحه دیدار کرد.

امیر قطر با وزرای خارجه و دفاع امریکا پیرامون آخرین تحولات در افغانستان، روابط دو جانبه و رویدادهای منطقه‌ای بحث کردند.

وزرای خارجه و دفاع امریکا در این دیدار، تقدیر و اظهار سپاس جو بایدن از امیر قطر برای تلاش‌های دوحه در حمایت از روند صلح در افغانستان و نقش محوری آن در تسهیل عملیات تخلیه شهروندان امریکایی و کشورهای متحد را شریک ساخت.

این درحالی است که قطر در جریان عملیات خروج امریکا از افغانستان، تعداد معینی از شهروندان ایالات متحده و افغانستان را به طور موقت اسکان داده و منتقل کرد.

رویداد های اخیر

حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان یک ساله شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

۳۶۵ روز پیش در بیست و چهارم اسد سال ۱۴۰۰ امارت اسلامی پس از بیست سال مبارزه بار دیگر به قدرت رسید و تمام ساختارهای نظام جمهوریت در کشور از هم پاشید.

یک سال گذشته برای دولت جدید افغانستان پُر از فراز و نشیب‌های سیاسی بود.

امارت اسلامی در حالی که بیست روز از حاکمیت‌اش می گذشت، کابینه سرپرست خود را به تاریخ شانزدهم ماه سنبله سال ۱۴۰۰ اعلام کرد، کابینه که واکنش‌های زیادی را نسبت به عدم همه شمول بودنش در داخل و خارج از کشور به دنبال داشت.

انعام الله سمنگانی، رییس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت می‌گوید که:”امارت اسلامی افغانستان سال گذشته در این روزها درحالی زمام کشور را بدست گرفت که یک نظام دست نشانده از هم فروپاشید و امارت اسلامی بگونه ناگهانی و فوری زمام امور را در دست گرفت و امور کشور را به پیش برد. الحمدالله علا رغم همه تحریم‌ها و مشکلات دست آوردهای زیادی داریم.”

با روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور بسیاری از رهبران سیاسی، مقام‌های رهبری دولت پیشین، وکلای پارلمان، مدافعان حقوق بشر، و برخی فعالان مدنی کشور را ترک و به خارج از افغانستان پناهنده شدند. اما رهبر امارت اسلامی برای مهار وضعیت فرمان عفو عمومی را صادر کرد.

در حالی که چهار ماه از حاکمیت امارت اسلامی در کشور می گذشت دولت جدید افغانستان همچنان در انزوای سیاسی و اقتصادی قرار داشت و با گذشت هر روز بر فشارها و تحریم‌های جهانی در برابر امارت اسلامی نیز افزوده می شد.

پس از چهار ماه، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در راس یک هیئت برای نخستین بار به ایران سفر کرد و ضمن دیدار با مقام‌های ایرانی با محمد اسماعیل خان از رهبران پیشین جهادی و احمد مسعود رهبر جبهه موسوم به مقاومت ملی دیدار نموده و از آنها خواست که به کشور برگردند.

دولت جدید افغانستان با همه دشواری‌های که در برابرش قرارداشت حاکمیت خود را مستحکم تر ساخت و پس از نه ماه کمیسیونی را زیر نام تماس و دعوت از شخصیت‌های افغان به اساس فرمان رهبر امارت اسلامی شکل گرفت، کمیسیونی که زمینه برگشت شخصیت‌های افغان به شمول سیاسیون و مقام‌های دولت پیشین را دوباره به کشور مساعد ساخت و ده‌ها تن به شمول برخی مقام ارشد دولت پیشین از طریق این کمیسیون به کابل برگشتند.

در یک سال گذشته عدم شکل گیری حکومت همه شمول، وضع محدودیت‌ها در برابر زنان و دختران و  نقض حقوق بشری از برجسته ترین موارد انتقادی در برابر امارت اسلامی بوده است.

برخی از چهره‌های سیاسی هم با برگزاری نشست‌ها در بیرون از افغانستان یکی از شرایط بازگشت به کشور و مشروعیت دانستن امارت اسلامی را وابسته به عملی شدن همین موارد بیان کردند.

پس از ده ماه حاکمیت امارت اسلامی در کشور، بزرگترین نشست علما با حضور حدود سه هزار عالم دینی از ولایت‌های مختلف کشور در کابل برگزار شد و برای نخستین بار ملا هبت الله آخند زاده، رهبر امارت اسلامی وارد کابل شده و در این نشست سخنرانی کرد. و سخنرانی رهبر امارت اسلامی در این نشست بگونه صوتی از طریق رادیو تلویزیون ملی افغانستان پخش شد.

رهبر امارت اسلامی تاکید کرد که آماده تعامل با جهان استند اما قوانین اسلامی برای شان خط سرخ است.

امارت اسلامی در یک سال گذشته همچنان بارها از مداخله‌های بیرونی در مسایل داخلی افغانستان انتقاد کرد و از کشورهای منطقه و جهان خواست که دست مداخله در مسایل داخلی افغانستان بردارند.

وزارت خارجه افغانستان هم می‌گوید که دولت جدید افغانستان اکنون مستقل است و نباید دولت‌های دیگر چشم مداخله به مسایل داخلی افغانستان را داشته باشند.

با این حال دولت جدید افغانستان با گذشت یک سال هنوزهم در بحران مشروعیت جهانی به سر می برد تا کنون نتوانسته منحیث یک دولت جایگاه رسمی خود را در سازمان ملل بدست بیاورد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اشرف غنی: نخواستم امارت اسلامی لذت تحقیر رییس جمهور افغانستان را ببینند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

محمداشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در یک سالگی فرار خود و به قدرت رسیدن امارت اسلامی در کابل در گفتگو با فرید ذکریا در شبکه خبری سی‌ان‌ان تاکید کرد که آخرین فردی بوده که پایتخت را ترک کرده است‌.

درباره‌ی دلیل فرار خود گفته است: “نخواستم به طالبان (امارت اسلامی) و حامیانش، بازهم لذت تحقیر رئیس جمهور افغانستان را بدهم.”

غنی پیش از آن بارها گفته بود که در دفاع از کشورش حاضر است جان خود را بدهد. اما فرار او در بعدازظهر ۱۵ آگست از کابل، جهان را حیرت‌زده ساخت.

او گفت:”من سوار طیاره شدم و از کشور خارج شدم چون دفاع غیرممکن شده بود. تمامی محافظان رئیس جمهوری آب شده بودند (نبودند)، وزیر دفاع رفته بود و وزارت دفاع خالی بود.”

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین افغانستان که در آخرین هفته‌ها به سرپرستی وزارت دفاع گماشته شد، به تازگی در مورد اظهارات آقای غنی واکنشی نشان نداده است اما او سال گذشته گفته بود:”حوالی ساعت ۲ بعدازظهر روز یک‌شنبه، ۱۵ آگوست ۲۰۲۱، سه بال هلیکوپتر از ارگ برخاستند و به استقامت شمال پرواز کردند. من از کلکین (پنجره) دفترم هلیکوپترها را دیدم. فکر کردم طبق معمول رفت‌وآمد می‌کنند. سه بال هلیکوپتر رییس جمهور همیشه در ارگ بودند و فرمان‌دهی‌اش طبعاً به دست خودشان بود.”

غنی همچنین ادعاهای مداوم مبنی بر اینکه ده‌ها میلیون دالر پول نقد را با خود به همراه سایر مقامات در حال فرار با هلیکوپتر برده است را رد کرد.

این درحالی است که اشرف غنی پیش از این در مصاحبه با تلویزیون دیجیتالی ای‌بی‌ان نیز مدعی شد که براساس قانون اساسی افغانستان هنوز هم رئیس جمهور کشور است. او در آن مصاحبه، توافقنامه دوحه و وعده‌های زلمی خلیلزاد به شماری از سیاسیون افغان را عامل اصلی فروپاشی نظام “جمهوریت” در افغانستان عنوان کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید اتحادیه اروپا بر ایجاد دولت فراگیر در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

اتحادیه اروپا می‌گوید که افغانستان نباید مکان امنی برای تروریست‌ها و تهدیدی برای امنیت بین‌المللی باقی بماند.

این اتحادیه در بیانیه‌ای گفت که برای ثبات و صلح پایدار در افغانستان و منطقه به مردم افغانستان متعهد است.

اما گفته که این امر نیازمند یک روند سیاسی همه شمول است.

در بیانیه اتحادیه اورپا آمده است که امارت اسلامی افغانستان یک سال پیش تعهدهای خود با مردم افغانستان و جهان را مبنی بر حل مسالمت آمیز چند دهه جنگ را شکستند و حکومت این کشور را که بر اساس قانون اساسی تشکیل شده بود سقوط دادند.

اتحادیه اروپا می‌گوید که امارت اسلامی در این مدت نتوانسته‌اند یک نظام سیاسی فراگیر ایجاد کنند.

در بیانیه همچنین به خشونت علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی و زنان اشاره شده و گفته که حقوق زنان و دختران به شدت نقض شده است، سازوکارهای حفاظت از زنان و دختران در برابر خشونت و ازدواج‌های اجباری نیز برچیده شده است.

در بخش از بیانیه آمده است:” اکنون نزدیک به نیمی از جمعیت افغانستان به شدت در ناامنی غذایی بسر می‌برند. در نبود یک دولت به‌رسمیت شناخته شده، اتحادیه اروپا به طور خستگی ناپذیری با جامعه جهانی همکاری می کند تا راه حل‌های اصولی، عمل گرایانه و خلاقانه‌ای برای حمایت از مردم افغانستان و کاهش بحران بزرگ بشردوستانه و اقتصادی پیدا کند.”

این اتحادیه گفته است که بیش از ۳۰۰ میلیون یورو کمک‌های بشر دوستانه به مردم افغانستان انجام داده است.

همچنین در بیانیه گفته شده که اتحادیه اروپا قصد دارد با هماهنگی نزدیک با شریکان بین‌المللی به حمایت خود از مردم افغانستان ادامه دهد.

دراین خبرنامه همچنان آمده است که:” اتحادیه اروپا حداقل حضور را در کابل دوباره برقرار کرده است که تحویل کمک ها را تضمین می‌کند، هماهنگی عملیاتی را تسهیل و سیاست‌ها و مواضع اتحادیه اروپا را نمایندگی می‌کند.”

اتحادیه اورپا از امارت اسلامی خواسته است که سیاست‌های نقض کننده تعهدات حقوق بشری را کنار بگذارند و به نقض‌های حقوق بشر رسیدگی کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!