Connect with us

خبرهای تازه

دیدار پوتین و مایک پمپیو؛ روی مسئله افغانستان بحث شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۳۹۸)

موضع گیری‌های طالبان، مسئله جنگ در افغانستان را پیچیده ساخته است.

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیدار با مایک پمپیو، وزیر امور خارجه امریکا با ابراز نگرانی از نیرومند شدن موقف طالبان در تلاش‌های صلح می‌گوید، نیاز است تا برای پایان جنگ این کشور هم‌کاری صورت گیرد.

مهمترین رویداد های جهان محور بحث دو کشور قدرتمند دنیا، وزیر خارجه امریکا در دیدار با رییس جمهوری روسیه در مورد برخی از مسایل جهانی از جمله صلح افغانستان رایزنی کرده اند.

 ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه راه حل جنگ افغانستان را پیچیده عنوان کرده و گفته است که موضع گیری های طالبان در حال نیرومند شدن است.

 یوری اوشاکوف، دستیار ویژه رییس جمهور روسیه میگوید: “رییس جمهور پوتین یاد آورد شد که راه حل جنگ در افغانستان پیچیده است، زیرا این روند خود دشوار است. همزمان موقف طالبان در حال قویتر شدن است. بنا برین ما نیاز داریم که گام های در راستای همکاری برداریم.”

هرچند روسیه همکاری مسکو و واشنگتن را برای ایجاد توازن قدرت درافغانستان، یک نیاز می‌داند. اما وزیر خارجه امریکا تاکید دارد که گام های خوبی در پیکار با هراس افگنی در این کشور برداشته شده است.

وزیرخارجه امریکا بیان میدارد: “برخی کارهای ما عالی بودند، در کوریای شمالی، در افغانستان ما کارهای خوبی انجام داده ایم، باهم یکجا در مبارزه با هراس افگنی کار می کنیم.”

در همین حال حکومت افغانستان هراس افگنی در کشور را هنوز هم  یک تهدید جدی برای آینده مردم و کشور می‌داند و خواستار پیکار جدی کشورهای منطقه و جهان با آن است.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجراییه ابراز میدارد: “ایجاب می کند که کشور های منطقه و جهان به حمایت شان از افغانستان ادامه بدهند و این حمایت ها بیشتر شود، تا ما شاهد از بین رفتن هراس افگنانی باشیم که دشمن مشترک ماست.”

اخیراٌ مسکو میزبان نشست سه جانبه ی نماینده گان امریکا، روسیه و چین در مورد صلح افغانستان بود. نشستی که در آن این سه کشور از طالبان خواستار آتش بس و آغاز گفتگوهای گسترده با حضور نماینده گان حکومت این کشور شدند.

گزارشگر: خالد نیکزاد

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending