Connect with us

تجارت

رئیس شورای تاجران افغان مقیم امارات: زمینه سرمایه گذاری در افغانستان فراهم شده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۷, ۱۴۰۲)

رئیس شورای تاجران افغان مقیم امارات متحده عربی می‌گوید که زمینه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری در افغانستان فراهم شده است و تاجران به این کشور برگردند.

عبیدالله صدرخیل می‌افزاید که در مقایسه با چهار دهه گذشته، اکنون زمینه بهتر سرمایه گذاری در افغانستان وجود دارد.

به گفته وی، در حال حاضر حجم سرمایه گذاری افغان ها در امارات متحده عربی به بیش از دوازده میلیارد دالر می رسد.

صدرخیل می‌گوید: «اکنون در افغانستان زمینه سرمایه گذاری فراهم شده است. امیدوارم که سرمایه گذاران افغان بیایند و در افغانستان سرمایه گذاری کنند، در آبادی کشور سهم بگیرند و سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند.»

در همین حال، مسئولان اتاق صنایع و معادن نیز می‌گویند که فرصت سرمایه گذاری در افغانستان نسبت به هر زمان دیگر بهتر است.

به گفته مسئولان در این نهاد، فساد اداری پایان یافته، امنیت تامین است و حکومت از سکتور خصوصی حمایت می‌کند.

شیر باز کمین زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن می‌گوید: «ما کاملاً آماده هستیم تا در کشور مان سرمایه گذاری کنیم و آن را گسترش دهیم. اکنون باید بیشتر روی جذب سرمایه گذاری خارجی در استخراج معادن تمرکز صورت گیرد.»

از سویی هم، مسئولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که جهت جذب سرمایه گذاری در کشور، تمام سهولت ها را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده و آماده همکاری بیشتر در این زمینه اند.

عبدالسلام جواد آخندزاده، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید: «ما تمام تدابیر را برای گسترش سرمایه گذاری و فعالیت‌های اقتصادی گرفته ایم و این روند از این بیشتر گسترش خواهد یافت. ما متعهد به حمایت از سکتور خصوصی هستیم.»

به باور آگاهان اقتصادی، در صورتی که امارت اسلامی به حمایت از سکتور خصوصی و سرمایه گذاری ادامه دهد، افغانستان به سرعت از بحران اقتصادی نجات خواهد یافت و صاحب یک اقتصاد منظم خواهد شد.

تجارت

زنان متشبث در کابل: فعالیت‌های ما هر روز رونق می‌یابد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

شماری از زنان متشبث در بازار ویژه بانوان در کابل می‌گویند که با گذشت هر روز فعالیت‌های شان رونق می‌یابد و آنان زمینه خرید آنلاین را هم برای زنان فراهم کرده‌اند.

زنان متشبث از راه اندازی این بازار خوشحال هستند و می‌گویند که در این بازار می‌توانند کالاهای خود را آزادانه به فروش برسانند.

فیروزه قاسمی،، متشبث، می‌گوید: «لباس‌های ما گند افغانی است. فروشنده و خریدار ما هم خانم‌ها هستند. خرسند هستیم که چنین بازار در کابل ایجاد شده است.»

مانند فیروزه ده‌ها زن دیگر هم در این بازار سرگرم کار وبار هستند.

رجمانه خالقی، متشبث، گفت: «خوبی این بازار برای خانم‌ها و دخترخانم‌ها این است که آن‌ها می‌توانند در یک مکان به بسیار سهولت و آرامی هم از فضای سبز این‌جا استفاده بکنند، هم ذهن شان آرام شود و هم وسایلی که نیاز دارند، خریداری بکنند.»

زیبا کاظمی، متشبث، نیز گفت: «خواست من از نهاد‌های دولتی و خارجی و حکومت این است که همرای ما هم دست شوند، همرای ما همکاری کنند تا در کارهای خود بیشتر پیشرفت کنیم.»

در همین حال، اتاق تجارت زنان می‌گوید که محدودیتی برای زنان متشبث وجود ندارد.

سلما یوسفزی، رییس اتاق تجارت زنان، در این مورد گفته است: «ما شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی هستیم در این اتاق که ایجاد بازارها است، ایجاد نمایشگاه‌ها است. کارکردها بالای بازارهای دایمی است و در عین زمان به خاطر گسترش تجارت افغانستان در بیرون از افغانستان.»

از سویی هم، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که این وزارت زمینه‌های کاری را برای زنان بیشتر کرده و امارت اسلامی از زنان تجارت پیشه حمایت می‌کند.

عبدالسلام جواد آخندزاده می‌گوید: «وزارت صنعت و تجارت همیشه حامی زنان متشبث بوده و در همه ابعاد تجارت و صنعت همیشه حمایت خود داشته است. هزاران خانم در ۳۴ ولایت افغانستان عملاْ در بخش‌های مختلف صنعت و سرمایه‌گذاری مصروف کار می‎باشند.»

گفتنی است با آنکه امارت اسلامی مکاتب متوسظه و لیسه و همچنان پوهنتون‌ها را به روی زنان و دختران بسته اما همواره از فعالیت‌های اقتصادی زنان حمایت کرده است و نه تنها در کابل بلکه در ولایات هرات و بلخ نیز بازارهای ویژه زنان وجود دارد.

Continue Reading

تجارت

بلومبرگ: کمک‌های میلیارد دالری جامعه جهانی سبب حفظ ارزش پول افغانی شده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

نشریه آنلاین بلومبرگ آمریکا امروز (سه‌شنبه، ۴میزان) گزارش داده که سرازیر شدن میلیاردها دالر از کمک‌های بشری جامعه جهانی به افغانستان، سبب شده است تا پول افغانی ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی به‌ ویژه دالر امریکایی حفظ کند.

به نوشته این رسانه، افزایش تجارت با کشورهای همسایه افغانستان همچنان بر حفظ ثبات پول افغانی کمک کرده است.

بلومبرگ نوشته که ممنوعیت استفاده از روپیه پاکستانی و دالر امریکایی، متوقف ساختن تجارت آنلاین و منع قرار دادن بیرون نمودن دالر از کشور از سوی امارت اسلامی در معاملات از دیگر عوامل حفظ ارزش پول افغانی است.

در حال حاضر، یک دالر امریکایی در بازارهای افغانستان نزدیک به ۸۰ افغانی مبادله می‌شود.

این در حالی است که پس از حاکمیت امارت اسلامی، جامعه جهانی هفته‌وار ۴۰ میلیون دالر پول نقد تحت نام کمک‌های بشری به افغانستان ارسال می‌کند.

Continue Reading

تجارت

تصمیم نشست معاونیت اقتصادی: همه ادارات دولتی محصولات داخلی را اولویت دهند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۲)

یک نشست فوق‌العاده به خاطر حمایت از صنعت و صنعت‌کاران به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرا امروز (دوشنبه، ۳ میزان( در کابل برگزار شد که بربنیاد آن تصمیم گرفته شد تا همه ادارات دولتی به هدف حمایت از تولیدات و محصولات داخلی در خریداری‌ها و پروسه‌های تدارکاتی، تولیدات و محصولات داخلی را اولویت دهند.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا با نشر اعلامیه‌ای گفته است اگر چه کیفیت تولیدات داخلی نسبت به تولیدات و محصولات خارجی از ده تا پانزده فیصد کمتر هم باشد با آنهم از تولیدات داخلی استفاده شود.

در این نشست، ادارات دولتی مکلف شده‌اند تا تمامی لیست‌های تولیدات و محصولات داخلی را با خود داشته باشند و براساس آن، در موقع خریداری و مسایل تدارکاتی قیمت گذاری کنند.

در این نشست همچنان فیصله شده که جهت رسیدگی به مشکلات امنیتی صنعت‌کاران و سرمایه‌گذاران و به منظور ایجاد هماهنگی مؤثر، وزارت‌های امور داخله، مالیه، صنعت و تجارت، ریاست عمومی استخبارات و اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری و نیز اتاق صنعت و معادن، نمایندگان با صلاحیت خود را در ظرف سه روز به معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا معرفی کنند.

از سویی هم، به باور آگاهان اقتصادی هرگاه تمامی نهاد‎های دولتی از تولیدات داخلی استفاده کنند بسیاری از شرکت‌های که قبلاً به دلیل نبود بازار از فعالیت باز مانده بودند، فعال خواهند شد.

گفتنی است که در این نشست، معاونیت اقتصادی همچنان به وزارت صنعت و تجارت وظیفه سپرد تا در مورد نام‌های تجارتی، مارک‌ها و برند‌ها جهت جلوگیری از جعل و تزویر، اسناد و پیشنهادات خویش را به این معاونیت به خاطر تصمیم‌گیری نهایی بفرستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!