Connect with us

رویداد های اخیر

رئیس پیشین ناتو: پوتین در آغاز دولتش می خواست به ائتلاف بپیوندد

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۱۴, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری گاردین ولادیمیر پوتین می‌خواست روسیه به ناتو بپیوندد، اما نمی‌خواست کشورش روند معمول نامزدی را طی کند و به گفته یکی از دبیرکل‌های پیشین ناتو، “با بسیاری از کشورهایی که اهمیتی ندارند” صف آرایی کند.

جورج رابرتسون، وزیر دفاع پیشین کارگری که بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ ریاست ناتو را بر عهده داشت، گفت که پوتین در اولین نشست آنها به صراحت اعلام کرد که می‌خواهد روسیه بخشی از اروپای غربی باشد. او گفت:”آنها می‌خواستند بخشی از آن غرب مرفه، امن و باثباتی باشند که روسیه در آن زمان از آن خارج بود.”

رابرتسون در باره اولین دیدار با پوتین را که در سال ۲۰۰۰ رئیس جمهور روسیه شد، می‌گوید که: “خوب، ما مردم را برای پیوستن به ناتو دعوت نمی‌کنیم، آنها برای پیوستن به ناتو درخواست می‌دهند.” و او گفت: “خوب، ما با بسیاری از کشورها که اهمیتی ندارند همسو نیستیم.”

این گزارش با آنچه پوتین به دیوید فراست فقید در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی درست پیش از انتصاب او به عنوان رئیس‌جمهور روسیه در بیش از ۲۱ سال پیش گفت، مطابقت دارد. پوتین به فراست گفت که اگر نظرات روسیه به عنوان یک شریک برابر در نظر گرفته شود، عضویت در ناتو را رد نخواهد کرد.

او به فراست گفت که برایش سخت است که ناتو را به عنوان یک دشمن ببیند. روسیه بخشی از فرهنگ اروپایی است. و من نمی‌‎توانم کشورم را جدا از اروپا و آنچه ما اغلب دنیای متمدن می‌نامیم تصور کنم.

نظرات لرد رابرتسون در پادکست One Decision که توسط میشل کوسینسکی گزارشگر سابق CNN و سر ریچارد دیرلاو، رئیس سابق M16 ارائه شد، نشان می دهد که چگونه جهان بینی پوتین در طول ۲۱ سال حکومت بی وقفه روسیه تکامل یافته است.

پس از تظاهرات خیابانی انقلاب نارنجی در اوکراین در سال ۲۰۰۴، پوتین به طور فزاینده‌ای نسبت به غرب مشکوک شد و آنها را به حمایت مالی از سازمان‌های غیردولتی طرفدار دموکراسی متهم کرد. او از گسترش مستمر ناتو در اروپای مرکزی و شرقی بیشتر عصبانی شد: رومانی، بلغارستان، اسلواکی، اسلوونی، لتونی، استونی و لیتوانی در سال ۲۰۰۴ به این اتحاد ملحق شدند. کرواسی و آلبانی در سال ۲۰۰۹ دنبال کردند. گرجستان و اوکراین در سال ۲۰۰۸ قول پیوستن به آن را داده بودند، اما از آن خارج شدند.

پس از حملات ۱۱ سپتامبر، بسیاری از متحدان ناتو در تهاجم به افغانستان به ایالات متحده پیوستند و ناتو فرماندهی این مأموریت را در سال ۲۰۰۳ بر عهده گرفت.

رویداد های اخیر

چین: جای تاسف است که در نشست دوحه، زمینه گفتگو با امارت اسلامی فراهم نشد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده ویژه چین در امور افغانستان ابراز تاسف کرده است که زمینه گفتگو با امارت اسلامی در یک نشست بین المللی در مورد افغانستان که هفته گذشته در دوحه برگزار شده بود، فراهم نشد.

یو شیایویونگ در صفحه ایکس خود شنبه نوشته است که این نشست برای تبادل نظر مفید بود و کشورها خواستار تعامل و گفتگوی عملی‌تر با افغانستان شد.

او گفته است: «افسوس که اشتراک کنندگان نشست دوحه در باره افغانستان بار دیگر نتوانستند با حکومت سرپرست افغانستان یا مقام‌های حاکم (امارت اسلامی) گفتگو داشته باشند، همان‌طور که چین و کشورهای منطقه خواستار آن بودند.»

این دیپلومات چین افزوده است که کشورش در این نشست خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر، حکومت‌داری معتدل و آموزش زنان و دختران شد.

چین همچنین از ایالات متحده خواسته است که مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان در خارج را آزاد و تحریم های یک‌جانبه را لغو کند.

سازمان ملل متحد از امارت اسلامی دعوت کرده بود تا در نشست دوم آن سازمان درباره افغانستان در دوحه شرکت کند، اما امارت اسلامی آن‌را به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش رد کرد.

امارت اسلامی برای اشتراک در این نشست، خواستار تعامل با نظام فعلی به‌حیث یگانه نماینده افغانستان و دیدار با سرمنشی ملل متحد شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمیته بین المللی نجات: اقدام اخیر بانک جهانی به میلیون‌ها افغان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

کمیته بین المللی نجات از فیصله اخیر بانک جهانی مبنی بر استفاده از پول‌های موسسه بین المللی توسعه در افغانستان استقبال کرده و گفته است که این موضوع به ارایه خدمات و ایجاد فرصت‌های کاری کمک خواهد کرد.

این نهاد با نشر اعلامیه‌ای گفته است که طرح اخیر بانک جهانی در مورد افغانستان، مشمول ارایه کمک‌های معیشتی است که با آن افغانستان می‌تواند حداقل مسیر فعلی رشد اقتصادی در سطح پایین را حفظ کند.

در اعلامیه آمده است: «این امر برای حفظ و پایدار سازی اقتصاد افغانستان و در عین حال تضمین بقای تجارت و منابع درآمد برای میلیون‌ها نفر حیاتی خواهد بود. با این حال، بحران اقتصادی افغانستان محرک اصلی سطح بالای نیازهای بشردوستانه در سراسر کشور است.»

کمیته بین المللی نجات خاطر نشان کرده است که اگرچه اعلام طرح مذکور نقطه عطف جدیدی برای برآوردن نیازهای اساسی در افغانستان است، کمک کنندگان سایر نقش خود را در امر ارایه خدمات و کمک‌های بشردوستانه ایفا کنند.

این نهاد افزوده است: «همه کمک‌ها برای حمایت از افغان‌ها حیاتی است و جامعه بین‌المللی باید به تامین بودجه برای حفظ خدمات اساسی و جلوگیری از بدتر شدن بحران انسانی ادامه دهد.»

بانک جهانی یک هفته قبل اعلام کرده بود که بسته مالی حدود ۳۰۰ میلیون دالر را از طریق موسسه بین المللی توسعه برای استفاده در افغانستان در دسترس قرار می‌دهد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رینا امیری: نشست دوحه پیام متحد بودن جامعه جهانی در قبال افغانستان را تقویت کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده خاص ایالات متحده در امور زنان افغانستان گفته است که نشست اخیر سازمان ملل متحد در دوحه، پیام متحد بودن و تعهد جامعه جهانی به حمایت از مردم افغانستان را تقویت کرده است.

رینا امیری شنبه در صفحه ایکس خود نوشته است که در این نشست همچنان تاکید شد که کشورها از تلاش افغان‌ها برای ثبات اقتصادی، امنیت و احترام به حقوق مردم، به‌ویژه زنان و دختران حمایت می‌کنند.

وی افزوده است که نمایندگان جامعه مدنی افغانستان از جامعه جهانی خواستند تا در ارزیابی اوضاع امنیتی افغانستان، «وضعیت ناهنجار» زنان افغان و اهمیت مشارکت زنان و جامعه مدنی را در بحث‌ها در نظر بگیرد.

نشست نمایندگان خاص کشورها برای افغانستان شش روز قبل از سوی سازمان ملل متحد در دوحه برگزار شد.

توماس وست، نماینده خاص امریکا برای افغانستان نیز در باره این نشست گفته است که در مورد منافع مشترک در افغانستان هنوز اجماع قوی وجود دارد.

وی افزوده است که هیچ کشوری نمی‌خواهد شاهد ظهور تهدید تروریزم از افغانستان باشد و همه خواهان بازگشت زنان و دختران به مکاتب دوره ثانوی، پوهنتون‌ها، کار و زندگی عادی اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!