Connect with us

رویداد های اخیر

راه حل بحران افغانستان؛ محور بحث دیدار توماس وست با شماری از افغانان در امارت متحده عربی

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۲۷, ۱۴۰۲)

شماری از اعضای شورای تاجران افغانستان در امارات متحده عربی در دیدار با توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان درباره اقتصاد، بانک، صحت، مواد خوراکی، تحصیل زنان و دختران و مسایل دیگر گفتگو کرده‌اند.

رییس این شورا می‌گوید که در این دیدار از آقای ویست خواسته آند تا به گفتگو با دولت سرپرست افغانستان ادامه دهد تا این موضوعات از طریق گفتگو حل شود.

به گفته‌ای عبیدالله صدرخیل ، توماس وست در این دیدار به همکاری و یافتن راه مناسب برای حل مشکلاتی که تاجران افغان و دیگر افغان‌ها با آن مواجه استند اطمینان داده است.

درهمین حال، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان از شرکت در «مجمع فکر آینده افغانستان» در دوحه خبر می‌دهد . توماس وست گفته است افغان ها مخالف درگیری مسلحانه اند و ازگفتگو برای راه حل بحران افغانستان حمایت می کنند.

توماس وست،‌ در رشته توییتی نگاشته است که در «مجمع فکر آینده افغانستان» شرکت کرده و در حاشیه این نشست با شماری از متحدان کلیدی امریکا نیز در باره وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

این مجمع متشکل از زنان و مردان پویای افغانستان با پیشینه‌های مختلف به ویژه اقتصاد دانان، ‌فعالان حقوق زن، وزیران حکومت پیشین و بزرگان قومی است. بسیاری از آنان برای شرکت در این گردهمایی از افغانستان رفته بودند.

توماس وست نگاشته است: «من هم محکومیت و حمایت از رفتار طالبان (امارت اسلامی افغانستان) و هم توصیه‌های متفاوتی در مورد چگونگی برخورد جامعه بین‌المللی با چالش‌ها را شنیدم. اما هر شرکت کننده از گفتگو حمایت و با درگیری‌های مسلحانه به عنوان راه‌حلی برای چالش‌های کشور مخالفت کرد.»

فرستاده خاص امریکا برای افغانستان ابراز امیدواری کرده است که شرکت کنندگان این مجمع بتوانند پیام خود را به امارت اسلامی و دیگر رهبران افغانستان و اعضای کلیدی جامعه بین‌المللی برسانند.

علاوه بر این،‌ نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، در دیدار با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، صدراعظم قطر و مطلق بن ماجد القحطانی نماینده خاص وزیر خارجه قطر در حل منازعات، درباره افغانستان گفت‌گو کرده است.

وی در صفحه توییترش نگاشته است: «قطر یک شریک مهم است. در حالی که ما به دنبال حفاظت از منافع ایالات متحده هستیم، از مردم افغانستان پشتیبانی می‌کنیم و از حقوق آنها دفاع می‌کنیم»

با این حال ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رییس الوزرا ‏او از صنعت‌گران و بازرگانان افغان در خارج از کشور دعوت میکند تا در کشورشان سرمایه‌گذاری کنند. به باور آقای برادر اکنون زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان فراهم شده است.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور نیز می‌گوید که سرمایه گذاری در کشور به ویژه از سوی سرمایه گذاران افغان در زمینه‌های مختلف روز به روز در حال گسترش وبهبود است.

با این همه ملا عبدالغنی برادر آخند معاون اقتصادی ریاست الوزرا می‌افزاید که در آینده بسیار نزدیک تطبیق پروژه‌های بزرگ عمرانی، توسعه خط آهن و بازسازی شاهراه‌ها در کشور آغاز خواهد شد.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!