Connect with us

اخبار ساحوی

رد موارد ذکر شده در گزارش کانگرس امریکاه از سوی مقامات امنیتی

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۲, ۱۳۹۱)

درگزارش تازه کانگرس امریکا که اوضاع امنیتی افغانستان را به بررسی گرفته است آمده است که نیروهای امنیتی افغان پس از سال 2014 میلادی توانایی تامین امنیت را ندارد.

در گزارش آمده است که موجودیت فساد اداری ، ناتوانی در نهاد های عدلی و قضایی ، نقض دوامدار حقوق بشری ، نگرانی از ادامه حملات خودی و ضعف در نیروهای امنیتی نشان میدهد که نیروهای امنیتی افغان پس از سال 2014 به مشکلات و تحدید ها مواجع خواهد شد.

در این گزارش همچنان با اشاره به توانایی های دولت نوشته شده که حکومت افغانستان پس خروج نیرو های ناتو درسال 2014 میلادی توانایی حفظ نیروهای امنیتی اش را ندارد.

بر بنیاد این گزارش ادامه حملات خودی ضمن اینکه روحیه نیرو های ناتو را صدمه زده بر روحیه نیروهای افغان نیز تاثیر گذاشته است.

بر بنیاد گزارش حاصله مبنی بر موجودیت فساد اداری ، ناتوانی در نهاد های عدلی و قضایی ، نقض دوامدار حقوق بشری ، نگرانی از ادامه حملات خودی و ضعف در نیروهای امنیتی موثریت کمک های کشور های کمک کننده نیز به چالش کشیده است.

آما مسوولان امنیتی افغان، ضمن رد این گزارش، بر توانایی نیروهای امنیتی افغان پس از سال 2014  میلادی تاکید میکنند.

صدیق صدیقی  سخنگوی وزارت امور داخله میگوید  امروزه نیرو های افغان درتامین امنیت و مبارزه جدی با ترورزیم نقش کلیدی دارد و این خود نشاند دهنده توانایی های نیروهای افغان بر تامین امنیت کشور شان است.

با این حال سرور جوادی آگاه امور سیاسی میگوید “زمانیکه دولت اراده بکند که یک استراتیژی واضیح را آماده کند میتواند که در تمام امور موفق بدر آید ، اما متاسفانه که دولت در ده سال گذشته یک استراتیژی دقیق نداشته است.”

همزمان با این برخی ها بی انگیزه گی در نیروهای امنیتی افغان ، کمبود تجهیزات و نبود اراده ی سیاسی در دولت را از چالش های اساسی میدانند.

گفتگو های صلح حکومت افغانستان با طالبان موردی دیگری است که در این گزارش از بی نتیجه بودن آن به ویژه در سه ماه اخیر ابراز نگرانی شده است.

ادامه ی حملات راکتی از سوی پاکستان به مرز های افغانستان و رفت آمد طالبان از این مرز همچنان در این گزارش گنجانیده شده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!