Connect with us

خبرهای تازه

رهبران افغان باید برای حل صلح آمیز اختلافات شان باهم کنار آیند – یونما

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۳۹۹)

خانم انگرید هیدن، نماینده خاص معاون شورای امنیت سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که ماموریت مساعدت سازمان ملل متحد در افغانستان از تمام احزاب افغانستان میخواهد تا اختلافات شان را به شکل صلح آمیز و به نفع مردم افغانستان حل کنند.

خانم هیدن به تاریخ ۳۱ مارچ برای اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی نمود. سخنانش را با اشاره به برهه ی تاریخی افغانستان شروع نمود و گفت: “افغانستان ظاهراً به نقطه ی حساسی رسیده است آنهم بعد از دو دهه جنگ و داخل نیروهای ائتلاف. سوال اصلی اینجاست که آیا رهبران افغان میتوانند با هم برای اجرای گفتگوهای موثر با طالبان کنار بیایند؟ آیا می توانند مذاکرات که صلح دوامدار را در افغانستان در پی داشته باشد را انجام دهند؟”

خانم هیدن سپس در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سخن زد. او از اختلافات موجود بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله اظهار نگرانی کرد و آنرا باعث ایجاد نگرانی های زیادی در نواحی متفاوتی تلقی کرد.

او گفت: “این اختلافات همچنان در حال ادامه است حتی با وجود میانجیگری چهره های بزرگ به خصوص ایالات متحده آمریکا و دیگر رهبران سیاسی.”

ایالات متحده بعد از اینکه تلاش شان در از بین بردن اختلافات ناکام ماند، تصمیم بر کاهش یک میلیارد دالری کمک هایش برای سال ۲۰۲۰ از افغانستان گرفت و همچنان اعلام آمادگی برای کاهش بیشتر کمک ها در صورت ادامه ی اختلافات در سال های بعد کرد.

خانم هیدن اذعان داشت که با توجه به اتکای زیاد افغانستان به کمک های خارجی, قطع کمک های آمریکا صدمه ی بزرگی به کارکرد مالی افغانستان خواهد زد.

به باور خانم هیدن افغانستان باید شرایط مطلوبی برای جذب کمک های بین المللی داشته باشد.

هیدن گفت: “یونما از تمام احزاب افغانستان میخواهد تا اختلافات شان را به صورت صلح آمیز حل و فصل کند. حالا زمان اختلاف و جدایی نیست. حالا زمان مدیریت اوضاع و همه شمولیتی است.”

خانم انگرید هیدن باورمند است که حل اختلافات سیاسی بزرگترین مسوولیت رهبران سیاسی افغان است.

هیدن از توافق جوانب درگیر افغان روی هییت همه شمول در بین اختلافات سیاسی ابراز خرسندی کرد.

او سپس در مورد نقش زنان در سهم گیری در گفتگوهای بین الافغانی سخن زد و از شمولیت ۵ هییت زن در تیم مذاکره کننده ی حکومت ابراز خوشی کرد.

\او سپس اضافه کرد که یونما، طالبان را هم برای گنجانیدن نماینده های زن در تیم مذاکره کننده ی شان تشویق کرده است. او گفت که اینکار میتواند نشان دهد که طالبان حالا به صورت اساسی بازسازی شده است.

هیدن از تمام جوانب گفتگوهای بین الافغانی خواست تا قدم های استوار برای به تحقق پیوستن گفتگوهای بین الافغانی بردارد.

او همچنان از طالبان خواست تا به اعضای هییت شان مهارت های لازم برای تشکیل آجندای گفتگوها و دفاع از حقوق شهروندان را بیاموزند.

خانم هیدن سپس از پیشرفت های اخیر در روند آزادسازی زندانیان سخن زد و گفت، اگر این پروسه درست مدیریت شود، میتواند فضای اعتماد را برای شروع گفتگوها فراهم کند.

یونما همچنان از سه تماس تصویری میان نمایندگان افغان و طالبان حمایت کرد و از تمام احزاب خواست تا مسئله زندانیان را مطابق قوانین بین المللی حل کنند.

تکنالوژی

بنیاد بیات اپلیکیشن “من و کودکم” را برای اطفال افغان منتشر کرد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۱)

بنیاد بیات (www.bayatfoundation.org)، بزرگترین نهاد خیریه در افغانستان و همچنان عضو گروه بیات (www.bayat-group.com) در ادامه ارتقاء سطح زندگی افغان‌ها که هدف اساسی آن می‌باشد، ابتکار تازه‌ای را زیر نام رشد در دوران طفولیت راه اندازی کرده است. هدف این برنامه افزایش سطح آگاهی درمورد اهمیت سال‌های آغازین یک کودک و همچنان توانمند سازی والدین و اولیاء است تا اینکه به کودکان شان بهترین آغاز در زندگی را فراهم کنند.

این ابتکار که اپلیکشین “من و کودکم” نام دارد والدین و اولیاء را الهام می‌بخشد تا با اطفال شان تعامل بیشتر و با کیفیت تر داشته باشند و رفتار شان را با برجسته سازی افعال مطلوب و مجاز مانند بازی “می‌بینمت” که از نگاه علم ثابت شده است که تاثیر بزرگی بر رشد یک کودک می‌گذارد، اصلاح کنند.

فاطمه لیا بیات، رییس اجرایی بنیاد بیات گفت:”اطفال از همان آغاز زندگی شان نیاز به مراقبت و پرورش و تربیت شوخی ‌آمیزش دارند تا اینکه به رشد مغزی و قابلیت شان در آینده کمک شود. هدف “من وکودکم” فراهم سازی معلوماتی برای والدین و اولیاء افغان است که کودکان در سال‌های آغازین گران‌بهای شان به آن نیاز دارند. علم نشان می‌دهد که این همان لحظات کوچک ارتباط و اختلاط مخصوصا درهنگام سخت ترین شرایط است که تغییر را به میان می‌آورد.”

این اپلیکیشن بطور رایگان در هر دو زبان دری و پشتو در سیستم‌های عامل آی‌اواس (IOS) و اندروید در دسترس قرار دارد و ازآن می‌شود حتی در موبایل‌های قدیمی و با تکنالوژی پایین تر کار گرفت. بخش زیادی از معلومات اساسی همچنان در شبکه‌های اجتماعی، اس‌ ام اس، رادیو، تلویزیون و رسانه‌های چاپی و دیجیتلی در دسترس قرار می‌گیرد.

داکتر احسان‌الله بیات، یکی از بنیان گذاران بنیاد بیات گفت:”هر طفل افغان، صرفنظر از اینکه در کجا زندگی می‌کند، حق بهترین آغاز زندگی را دارد.”

او افزود:”آموزش از دیر زمانی به این سو برای بنیاد بیات یک اولویت بوده است و اپلیکیشن “من وکودکم” والدین و اولیاء را آگاه و توانمند می‌سازد که به اطفال شان کمک کنند تا به ظرفیت کامل شان برسند مخصوصا در جوامعی که سطح آگاهی از اهمیت رشد اوان طفولیت پایین است و یا اینکه دسترسی به چنین معلومات محدود است. این اپلیکیشن معلومات قابل دسترس بطور آسان را که مناسب شیوه زندگی افغان‌هاست برای آن‌ها فراهم می‌سازد.”

محتویات “من و کودکم” مبتنی بر تحلیل‌های عمیق انسان شناسی، نورم‌های جهانی تربیت و جامعه، نقش جنسیت‌ها و والدین و همچنان مبتنی بر عوامل مشخص مذهبی، فرهنگی و محیطی افغانستان است. بنیاد بیات در شراکت با بنیاد مایندروی آسترالیا و در همکاری با مرکز مغزی و ذهنی پوهنتون سیدنی کار کرده است تا اطمینان حاصل کند که پیشرفته ترین علم اعصاب و شیوه‌های تربیت فرزندان با عنعنات افغانستان یکجا شده محیطی را ایجاد کند که به هر طفل کمک کند تا به قابلیت اعظمی شناختی و احساسی‌اش برسد.

معلومات در مورد بنیاد بیات:

نهاد خیریه بنیاد بیات مستقر در ایالات متحده امریکا از سال ۲۰۰۵ به اینسو در بخش ارتقاء رفاه و آسایش مردم افغانستان کار کرده است. بنیانگذاران و رییسان این بنیاد احسان‌الله بیات و فاطمه بیات اند و این بنیاد به ۳۰۰ پروژه ارتقاء سطح زندگی جوانان، زنان، فقرا و سالمندان افغانستان کرده است. این پروژه‌ها شامل اعمار ۱۴ زایشگاه که تا حال سه میلیون مادر و نوزاد را تداوی کرده است می‌باشد.

این پروژه‌ها همچنان شامل اعمار مراکز جدید و زیرساخت‌های پایدار در مناطق نیازمند و ارتقاء برنامه‌های صحی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد. احسان‌الله بیات در کنار ابتکار خیریه‌اش شرکت افغان بیسیم را در سال ۲۰۰۲ بنیان گذاشت، شرکتی که برای نخستین بار در افغانستان خدمات مخابراتی بیسیم جی اس ام (GSM) و انترنت را فراهم کرد. او بعد از مدتی شبکه رادیو و تلویزیون آریانا که شامل رادیو آریانا (۹۳.۵ اف ام) می‌باشد را تاسیس کرد.

برای اطلاعات بیشتر با ایمیل آدرس ذیل به تماس شوید:

info@bayatfoundation.org

Continue Reading

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!