Connect with us

رویداد های اخیر

روسیه از ایجاد حکومت موقت ایتلافی در افغانستان حمایت می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ترکی به نقل از ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان، گزارش کرده است که بحران افغانستان از طریق ایجاد حکومت موقت ایتلافی حل شده میتواند.

کابلوف که در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد گفت است که:” وقتی هیچ طرف نتواند پیروز شود، این جنگ معمولآ با معامله سیاسی خاتمه میابد.”

کابلوف در این باره گفته است که:” تشکیل حکومت موقت نه تنها واقع بینانه است، تا آن جاییکه ما با امریکایی‌ها، پاکستانی‌ها و همکاران چینایی میدانیم که بدیل آن وجود ندارد. همه ما از جنگ‌ها وجنگ‌های داخلی دیگر این تجربه را گرفتیم که وقتی که هیچ طرف پیروز شده نمی تواند، معمولآ این جنگ با معامله سیاسی ختم میشود.”

او همچنان پیشنهاد کرده است که در این صورت:” ما در مورد تشکیل یک حکومت ایتلافی صحبت می‌کنیم بخاطریکه هر دو طرف باید کشتار یکدیگر را متوقف کنند و یک طرح حکومت مشترک را دریابند.”

او گفته است که امریکا، روسیه، چین و پاکستان در مورد این پیشنهاد پافشاری نمی‌کنند.

نماینده روسیه همچنان گفته است که دشمنی‌ها در افغانستان مربوط به عملی شدن توافقنامه امریکا و طالبان است که در دوحه به امضاء رسیده است.

کابلوف همچنان گفته است که توافقنامه دوحه میتواند تجدید شود و شرایط تازه در آن گنجانیده شود.

وی در باره نشست روسیه گفته است که در این نشست در مورد از سرگیری گفتگوهای صلح صحبت شده اند.

بر اساس این گزارش  دلیل دیگری نشست روسیه متوقف کردن عملیات بهاری طالبان میباشد که معمولآ باعث افزایش خشونت‌ها در کشور می‌شود.

کابلوف می‌گوید که در آینده نزدیک چگونگی این پیشنهادها روشن خواهد شد و در ادامه افزوده است که “هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر با رهبری ارشد این گروه در مورد این پیشنهادها مشوره خواهد کرد.”

بر بنیاد این گزارش کابلوف تاکید کرده است که  پاکستان در روند صلح افغانستان نقش مهم دارد.

او در این باره گفته است که:” پاکستان در این باره تلاش‌های مهم را به راه انداخته است و ما موافقه کردیم که همکاری‌های خود را تقویت کنیم. پاکستان یک بازی کن مهم است و آن کشور نقش مهم بازی کرده میتواند تا ایران را در گفتگوهای صلح دخیل کند. و ما به نقش مهم پاکستان چشم به راه استیم.”

به باور کابلوف با پیوستن ایران به روند صلح افغانستان آن کشور نقش مهم بازی خواهد کرد.

کابلوف در این باره گفته است که:” اگر ایران دخیل شود نقش مهم بازی کرده میتواند. ما بدون ایران کارها را به پیش برده میتوانیم، اما حضور ایران در این میز  احساس میشود. ما امیدواریم که ایران به زودی به روند صلح افغانستان بپوندد و ما با قوت کار خواهیم کرد.”

این درحالی است که اشرف غنی، رییس جمهور کشور، با تشکیل حکومت موقت در افغانستان مخالفت کرده و گفته که تنها راه انتقال قدرت برگزاری انتخابات است.

رویداد های اخیر

اداره هواشناسی افغانستان از وقوع بارندگی و سیلاب در ۲۶ ولایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

اداره هواشناسی افغانستان اعلام کرد مقدار بارندگی در ۲۶ ولایت افغانستان از ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

این اداره اعلام کرده است که‌ ولایت‌های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، ننگرهار، کاپیسا، پنجشیر، تخار، بغلان، پروان، بامیان، سمنگان، کابل، میدان‌وردک، لوگر، پکتیا، خوست، پکتیکا، غزنی، زابل، ارزگان، دایکندی، غور، کندهار و هلمند در ۲ روز آینده شاهد باران‌های شدید همراه با رعدوبرق و سیل خواهد بود.

به گفته اداره هواشناسی، مقدار بارندگی در این ولایات از ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

بر اساس این گزارش، مردم باید در ولایت‌های هرات، فراه، غور، نیمروز، بادغیس و بلخ منتظر وزش بادهای نسبتاً شدید توأم با گردوخاک باشند که سرعت آن ۲۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

این در حالی‌ است که دیروز (پنج شنبه ۲۷ اسد) بر اثر بارش باران و سرازیر شدن سیل در ولایت‌های پکتیکا، غزنی و دایکندی تلفات جانی و خسارات مالی به مردم وارد شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

درخواست بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

بستگان قربانیان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نامه‌ ای از جو بایدن رییس جمهور امریکا خواسته اند که میلیاردها دالر دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان از سوی واشنگتن را آزاد سازد.

بستگان حادثه یازده سپتامبر از بایدن خواستند تا از تصمیم خود برای اختصاص دادن مقداری از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنان منصرف شود زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه بستگان حمله یازده سپتامبر آمده است:” ما از شما می‌خواهیم که از صلاحیت اجرایی خود استفاده کنید و فرمان اخیر تان را تغییر دهید و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که مربوط به مردم افغانستان می‌شود، متعهد باشید.

بانک مرکزی افغانستان می گوید براساس قانون افغانستان بانک، این ذخایر ملکیت مردم افغانستان است و تاکید می‌کنیم این ذخایر باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار افغانستان بانک قرار داده شود.

وزارت اقتصاد افغانستان نیز مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان را خلاف قوانین جهانی می‌داند و می‌گوید که باید جامعه جهانی به آمریکا فشار وارد کند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد سازد.

پیش از این جو بایدن در فرمانی بخش از دارایی‌های افغانستان را به بسته‌گان قربانیان یازده سپتامبر اختصاص داد که با واکنش‌های در داخل و بیرون از کشور روبه‌رو شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!