Connect with us

جهان

روسیه: نُخستین مرحله عملیات در اوکراین پایان یافت

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

وزارت دفاع روسیه روز جمعه (۵حمل) اعلام کرد که مرحله اول عملیات نظامی این کشور در اوکراین به طور کامل محقق شده است و گفت که نیروهای این کشور از این پس بر آزادسازی منطقه دونباس شرقی اوکراین تمرکز خواهند کرد.

بنابر اعلام سرگئی رودسکوی، معاون لوی درستیز روسیه، جدایی‌طلبان تحت حمایت این کشور اکنون کنترل ۹۳ درصد از لوهانسک و ۵۴ درصد از دونتسک دو جمهوری‌ خودخوانده در شرق اوکراین را در اختیار دارند. این دو با هم معمولاً به عنوان منطقه دونباس شناخته می‌شوند.

روسیه گفته است هدف اصلی عملیات نظامی این کشور در اوکراین آزادسازی دونباس بوده است.

رودسکوی افزود:” در حال حاضر نیروی هوایی و سیستم دفاعی هوایی اوکراین تقریبا به‌طور کامل منهدم و نیروی هوایی این کشور نابود شده است.”

وی تصریح کرد که جنگنده‌های روسیه ۱۶ فرودگاه نظامی اوکراین را هدف قرار دادند و ۳۹ انبار مهمات که ۷۰ درصد سلاح و تجهیزات متعلق به ارتش اوکراین در آنجا نگه‌داری می‌شد، منهدم شده است.

وی همچنان افزوده است که:” ۷ سیستم موشکی توچکا-یو به همراه ۸۵ درصد مهمات منهدم و ۳۰ شرکت اصلی صنایع نظامی که ۶۸ درصد از تعمیرات تسلیحات و تجهیزات ارتش اوکراین را انجام می‌دادند نیز به‌طور کامل تخریب شدند. بنابراین، به‌طور کلی نخستین مرحله عملیات در اوکراین پایان یافت.”

وی همچنان در مورد تلفات روسیه گفت:” متاسفانه تاکنون ۱۳۵۱ نفر از سربازان روس (در اوکراین) کشته و ۳ هزار و ۸۲۵ نفر نیز مجروح شده‌اند.”

جهان

پیش‌نویس اجلاس سران کشورهای عضو ناتو از عضویت اوکراین در ناتو حمایت می‌کند

طبق پیش‌نویس این بیانیه‌، چین به یک عامل تعیین کننده در تلاش‌های جنگی روسیه علیه اوکراین تبدیل شده و بیجنگ همچنان چالشی نظام‌مند برای اروپا و امنیت جهانی است.

Published

on

(Last Updated On: )

پیش‌نویس اجلاس سران کشورهای عضو ناتو حاکی از تعهد آنان برای حمایت از «مسیر برگشت‌ناپذیر» ادغام اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است.

اجلاس سران کشورهای عضو ناتو به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان از روز سه‌شنبه )۱۹سرطان) در واشنگتن آغاز شده است که تا روز پنج‌شنبه ۲۱ سرطان ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این پیش‌نویس، اعضای ناتو همچنین از چین می‌خواهند که تمام حمایت‌های خود از تلاش‌های جنگی روسیه علیه کی‌یف را متوقف کند.

طبق پیش‌نویس این بیانیه‌، چین به یک عامل تعیین کننده در تلاش‌های جنگی روسیه علیه اوکراین تبدیل شده و بیجنگ همچنان چالشی نظام‌مند برای اروپا و امنیت جهانی است.

بر اساس پیش‌نویس بیانیه، کشورهای ناتو در نظر دارند حداقل ۴۰ میلیارد یورو در سال آینده در اختیار اوکراین قرار دهند و ساز و کاری را نیز برای هماهنگی در ارائه تجهیزات نظامی و آموزش به نیروهای اوکراینی ایجاد کنند.

در این پیش‌نویس آمده است که متحدان ناتو متعهد خواهند شد که از اوکراین در مسیر ادغام کامل (کشورهای اتحادیه اروپا و اعضای اروپایی ناتو – امریکای شمالی) از جمله عضویت در ناتو حمایت کنند.

در این پیش‌نویس آمده است که در صورت توافق متحدان و برآورده شدن شرایط، از اوکراین برای پیوستن به ناتو دعوت خواهد شد.

پیش‌نویس همچنین اهمیت اقیانوس هند و اقیانوس آرام را برای ناتو مورد بررسی قرار داده است و از همکاری‌های تقویت شده با شرکای آسیا-اقیانوسیه برای حمایت از اوکراین استقبال می‌کند.

در این پیش‌نویس آمده که ناتو همچنین نگران تحولات و فعالیت‌های فضایی چین است و از بیجنگ می‌خواهد در بحث‌های کاهش ریسک استراتژیک شرکت کند.

علاوه بر این، در پیش‌نویس آمده است که متحدان ناتو مایل به حفظ کانال‌های ارتباطی با مسکو برای کاهش خطر و جلوگیری از تشدید تنش هستند.

 

خبرهای مرتبط: 

رئیس جمهور هنگری عضویت سویدن در ناتو را تائید کرد

تضمین‌های امنیتی دراز مدت کشورهای گروه ۷ به اوکراین

Continue Reading

جهان

در حملات راکتی روسیه به اوکراین ۴۱ تن کشته شدند

در پی این حمله حکومت اوکراین روز سه‌شنبه را به دلیل تلفات شهروندان این کشور از جمله کودکان به عنوان عزای عمومی اعلام کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

خبرگزاری رویترز گزارش داد که در پی حمله راکتی روسیه به اهدافی در چند شهر اوکراین از جمله یک شفاخانه کودکان در کی‌یف، دست‌کم ۴۱ نفر کشته و بیش از ۱۷۰ نفر زخمی شدند.

این مرگبارترین حمله روسیه به اوکراین در چند ماه اخیر خوانده شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که این حمله روز دوشنبه (۱۸سرطان) اتفاق افتاد و برای شهروندان اوکراینی بسیار ترسناک بود.

در پی این حمله حکومت اوکراین روز سه‌شنبه را به دلیل تلفات شهروندان این کشور از جمله کودکان به عنوان عزای عمومی اعلام کرده است.

به گزارش رویترز، حکومت اوکراین گفته است که این حملات نشان داد که اوکراین به ارتقای سیستم دفاع هوایی خود به حمایت متحدان غربی‌اش نیاز فوری دارد.

این خبرگزاری از قول نیروی هوایی اوکراین نوشت که این نیروها ۳۰ راکت از ۳۸ راکت پرتاب‌شده روسیه را رهگیری کرد.

وزارت داخله اوکراین اعلام کرده که براثر این حملات راکتی روسیه ۵۰ ساختمان غیرنظامی شامل خانه‌های مسکونی، یک مرکز تجاری و دو مرکز صحی در کی‌یف و شماری از شهرهای مرکزی و شرقی اوکراین آسیب دیدند.

رویترز افزوده که این خبرگزاری ویدئویی را دیده که راکتی به یک شفاخانه کودکان در کی‌یف اصابت کرد و باعث انفجار بزرگی شد. سازمان امنیتی اوکراین گفته است که این راکت کروز بود.

مقام‌های اوکراینی گفته‌اند که در پی اصابت این راکت و یک راکت دیگر دو ساعت بعدتر ۲۷ نفر از جمله دو کودک کشته و ۸۲ نفر زخمی شدند.

منابع اوکراینی تایید کرده‌اند که در منطقه دنیپروپتروفسک ۱۱ نفر کشته و ۶۸ نفر زخمی شدند. به گفته آن‌ها، سه نفر دیگر در شهر شرقی پوکروفسک کشته شدند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، که در سفری به پولند رفته، در یک نشست مشترک خبری با دونالد توسک، صدراعظم این کشور گفت که اوکراین انتقام این حملات را خواهد گرفت و پاسخ نیرومندی به این حملات خواهد داد.

 

خبرهای مرتبط:

توافق امنیتی ۱۰ ساله امریکا و اوکراین

روسیه: امریکا مانند افغانستان، در اوکراین نیز «شکست تحقیرآمیز» می‌خورد

Continue Reading

جهان

حمله اسرائیل بر یک مکتب در غزه ۱۶ کشته برجای گذاشت

ایمن العتونه، یکی از شاهدان صحنه گفت که در میان کشته شدگان کودکانی را دیده است.

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت صحت فلسطین اعلام کرده که در پی حمله اسرائیل بر یک مکتب در مرکز غزه که خانواده‌های بیجاشده فلسطینی در آن پناه گرفته بودند، ۱۶ نفر جان باختند.

به گزارش رویترز، وزارت صحت گفته است که در حمله روز شنبه بر این مکتب در النصیرات بیش از ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

اردوی اسرائیل اعلام کرده که قبل از هدف قرار دادن افراد مسلحی که از این مکان به عنوان مخفیگاه برای طراحی و اجرای حملات علیه سربازان استفاده می‌کردند، اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن خطر برای غیرنظامیان انجام داده بود. حماس حضور افرادش در این مکان را تکذیب کرد.

ایمن العتونه، یکی از شاهدان صحنه گفت که در میان کشته شدگان کودکانی را دیده است.

 او گفت: «ما سریعاً به اینجا آمدیم تا منطقه هدف قرار گرفته را ببینیم، اجساد بچه‌ها را دیدیم که تکه تکه شده بودند، اینجا یک میدان بازی است.»

سخنگوی اداره حالات اضطرار غزه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان ممکن است افزایش یابد، زیرا وضعیت بسیاری از مجروحان وخیم است.

او گفت که این حمله نشان داد که هیچ مکانی در این منطقه برای خانواده هایی که خانه های خود را ترک می کنند و به دنبال سرپناه هستند، امن نیست.

النصیرات، یکی از هشت کمپ تاریخی آوارگان نوار غزه، روز شنبه محل بمباران شدید اسرائیل بود. به گفته داکتران، حمله هوایی پیشتر به خانه‌ای در این کمپ حداقل ۱۰ کشته و تعداد زیادی زخمی برجای گذاشت.

وزارت صحت در غزه در تازه ترین معلومات روزانه خود از کشته‌شدگان جنگ نزدیک به ۹ ماهه غزه، اعلام کرد که حملات اسرائیل در سراسر این منطقه در ۲۴ ساعت گذشته حداقل ۲۹ فلسطینی را کشته و ۱۰۰ نفر دیگر را زخمی کرده‌ است.

به گفته دفتر رسانه‌های حکومت غزه به رهبری حماس، در میان کشته شدگان حملات هوایی جداگانه در روز شنبه، پنج خبرنگار محلی نیز وجود داشتند که تعداد خبرنگاران کشته شده از هفتم اکتوبر را به ۱۵۸ تن افزایش داد.

مقامات صحی غزه می‌گویند بیش از ۳۸ هزار فلسطینی در حملات اسرائیل از هفتم اکتوبر سال گذشته تا کنون کشته شده اند.

اسرائیل ۳۲۳ سرباز خود را در غزه از دست داده است.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!