Connect with us

رویداد های اخیر

روند رهایی ۴۰۰ زندانی جنجال برانگیز طالبان آغاز شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۳۹۹)

حکومت با رهایی ۸۰ زندانی طالب روند رهایی زندانیان جنجال برانگیز این گروه را آغاز کرده است.

این زندانیان از میان چهارصد زندانی خطرناک طالبان استند که لویه جرگه مشورتی به رهایی آنها موافقت کرده است.

زندانیان رها شده طالبان، در تصویری که از آنان از سوی دفتر شورای امنیت ملی پخش شده است می‌گویند که به جرم‌های قتل و اختطاف زندانی شده بودند.

محمد شریف، یکی از زندانیان آزاد شده طالبان میگوید: “به جرم عضویت طالبان و قتل زندانی شده بودم و میخواهم که  آتش‌بس و صلح دایمی در کشور برقرار شود”.

باز محمد یکی دیگر از زندانیان آزاد شده طالب میگوید: ” به جرم عضویت در طالبان و قتل بازداشت شده بودم”.

این زندانیان بیشتر شان محکوم به اعدام اند؛ دارای مسایل حق العبدی، اختطاف گر، قاچاقبر موادمخدر، شامل بودن در فهرست سیاه حکومت و کشورهای متحد افغانستان و برخی دیگر شان به جرم‌های اخلاقی محکوم بودند.

‏محمد انور، یکی از زندانیان آزاد شده طالبان میگوید: “به جرم اختطاف زندانی بودم، از بزرگان خود می خواهم که صلح دایمی را برقرار کنند”.

در همین حال سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان میگوید که با رهایی این زندانیان امیدوار است که مذاکرات میان افغان‌ها زودتر آغاز شود.

انتظار می رود که پس از تکمیل شدن روند آزادسازی این زندانیان، مذاکرات میان افغان آغاز شوند. این در حالی است که حکومت از بهر تاخیر در روند رهایی زندانیان مورد انتقاد قرار گرفته است.

غلام فاروق مجروح عضو هیات مذاکره کننده صلح جمهوری افغانستان میگوید: “آمادگی ها نهایی است، در اواسط هفته آینده هیات به دوحه سفر خواهد کرد”.

چهارصد زندانی طالب یکی از موانع اصلی برای شروع مذاکرات صلح دانسته می‌شود. به همین خاطر بود که رییس جمهورغنی از بهر رهایی آنها لویه جرگه مشورتی را فرا خواند و جرگه نیز با رهایی آنها موافقت کرد.

رویداد های اخیر

مجاهد: برخی حلقات استخباراتی غیرمستقیم بر بعضی کشورها ترس ایجاد می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی بار دیگر حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را رد کرده و می‌گوید که برخی کشورها اطلاعات نادرست استخباراتی درباره افغانستان نشر می‌کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بدست آمده در کشور را زیر پرسش ببرند.

ذبیح‌الله مجاهد طی نشستی در ولایت کندهار گفته که افغانستان چهار دهه «طعم تلخ» جنگ را چشیده است و نمی‌خواهد که کشور دیگر دچار یک جنگ خانمان سوز شود.

آقای مجاهد با پرسش چند سوال گفت: چرا در مجالس مختلف بازهم تبصره این است که افغانستان تهدید است؟ افغانستان به کشورها مشکل ایجاد می‌کند؟ در افغانستان مشکلات است، این ترس چرا ایجاد می‌شود؟»

مجاهد گفت: «باور من این است که بعضی حلقات استخباراتی که می‌خواهند افغانستان پیشرفت نکند، افغانستان آرام نباشد، روادار وضعیت فعلی افغانستان نیستند؛ آن حلقات استخباراتی بر بعضی کشورها به‌گونه غیر مستقیم ترس ایجاد می‌کنند.»

مجاهد همچنان در پاسخ به انتقاد‌ها از بهر ممنوعیت‌های کاری و آموزشی زنان گفته که هم اکنون زنان در چندین نهاد دولتی افغانستان چون وزارت داخله، اداره ملی احصاییه ، میدان‌های هوایی و همچنان وزارت صنعت و تجارت کار می‌کنند.

به گفته او اما، در آنجایی که محیط مناسب وجود ندارد آنان ناگزیر شده‌اند تا زمانی که محیط مناسب فراهم شود کار و آموزش زنان را تعلیق کنند.

در این نشست، برخی از مقام‌های محلی کندهار نیز گفتند که پس از حاکمیت امارت اسلامی زمینه برای گسترش صنعت توریزم فراهم شده است. به گفته آنان، گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند بدون هیچ هراس از هر گوشه کشور دیدن کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حقانی: اختلافات فکری با رایزنی، مشوره و وحدت قابل حل است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور داخله در دیدار با شماری از کارشناسان و فعالان سیاسی در کابل گفته است که مشکل اختلافات فکری با مشوره و اتحاد حل می‌شود، اما مهم این است که «فرصت‌های موجود را هدر ندهیم و از آن استفاده کنیم.»

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله در صفحه اجتماعی ایکس‌اش امروز (پنج‌شنبه، ۶ میزان) نگاشته که سراج‌الدین حقانی در این دیدار گفته است که با تحمل متقابل می‌توان بیشتر مشکلات را حل کرد و روحیه بدبینی و نفاق را از بین برد.

به گفته قانع، آقای حقانی تأکید کرده که ایجاد فاصله میان علوم عصری و دینی عامل اکثر مشکلات شده است.

در این دیدار، حقانی خاطر نشان کرده که روحیه ملی و اسلامی پایه‌های پایداری ملت است و بیشترین توجه را برای ایجاد تفکر مثبت می‌طلبد.

او در باره حفظ نظم عمومی نیز افزود که هیچکس بدون مجوز نمی‌تواند سلاح حمل کند و پس از تکمیل تشکیل پولیس، مجوزها و یونیفورم آن‌ها نیز تکمیل می‌شود.

وی در مورد منطقه و جهان همچنان صبحت کرده گفت که امارت اسلامی با کسی مشکلی ندارد و تعهدات داده شده در دوحه از سوی آن‌ها عملی شده است.

در همین حال، حمیدالله هوتک، یکی از کارشناس مسایل سیاسی نیز در این دیدار سفر سران کشور به مناطق مختلف افغانستان را برای تقویت روحیه تفاهم ملی و سیاسی مفید خواند و مسئولیت حکومت را در تضمین حقوق مردم برشمرد.

او افزود که توطئه‌های خارجی حدود ۴۵ سال افغانستان را درگیری جنگ کرده بود، از این بعد افغان‌ها نباید برای منافع دیگران مشکل ایجاد کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به ایران رفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان و هیأت همراه شان برای اشتراک در نشست کشورهای گروه پنج(G5) عازم کشور ایران گردید.

اداره ملی غذا و ادویه افغانستان می‌گوید داکترعبدالباری عمر، سرپرست این اداره و هیأت همراه شان امروز (پنج‌شنبه، ۶میزان) برای اشتراک در بیست هفتمین نشست کشورهای گروه پنج(G5) تحت عنوان “دیپلماسی صحت و سیستم دوا و تجهیزات طبی”عازم کشور ایران گردید.

نشست کشورهای گروه پنج با حضور داشت رهبری ادارات دوا و غذای کشورهای عضو و سازمان صحی جهان به هدف ارتقا و توسعه صحت این کشورها برگزار می‌گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!