Connect with us

رویداد های اخیر

رییس‌جمهور غنی در نشست قلب آسیا: افغانستان باثبات به نفع تمامی کشورهای منطقه است

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی امروز (سه شنبه، ۱۰ حمل) در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا- پروسه استانبول گفته است که افغانستان باثبات به نفع تمامی کشورهای منطقه است.

آقای غنی که دراین کنفرانس سخنرانی می‌کرد گفت که: “افغانستان با ثبات به نفع تمام کشورهای منطقه است.”

رییس جمهور گفت که مردم افغانستان در چهار دهه گذشته از حق صلح محروم بودند.

او افزود:” صلح برای ما یک آرزو نیست بلکه یک ضرورت مهم است. حکومت افغانستان و متحدین ما به دنبال یک راه حل و دستیابی به صلح استیم.”

رییس جمهور می‌گوید که اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان ارزش حیاتی دارد و ابراز امیدواری کرد که نشست قلب آسیا باعث ختم جنگ در افغانستان خواهد شد.

غنی افزود که:” انتقال قدرت به رییس جمهور دیگر باید مطابق قانون اساسی افغانستان صورت گیرد.”

در مورد طالبان آقای غنی گفت:” طالبان باید آتش بس اعلام کند و جامعه بین‌المللی باید از این آتش بس نظارت کند.”

او از طالبان خواست تا به عوض جنگ خواسته‌های مشروع شان را در میز مذاکرده دنبال کند.

غنی می‌گوید که افغانستان چهار راه کشورهای آسیایی خواهد بود و روابط کشور آسیایی در پیشرفت افغانستان موثر است.

او در این باره گفت:” روابط افغانستان و تاجیکستان بر اساس احترام و اعتماد دوجانبه استوار است.”

وی افزود:”ما امیدوار استیم که سرحدات ما به حیث نمونه همکاری متقابله به سرحدات باز و سرحدات همکاری مبدل شود.”

در همین حال امام علی رحمان، ریییس جمهور تاجیکستان، هنگام سخنرانی در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از کشورهای دیگر نیز خواست تا افغانستان را در راستای رسیدن به صلح همکاری نمایند.

امام علی رحمان با ابراز نگرانی از وضعیت جاری در افغانستان می‌گوید که کشورهای منطقه نباید افغانستان را  تنها بگذارد و جنگ کنونی افغانستان راه حل نظامی ندارد.

امام علی رحمان حمایت قاطع کشورش را از روند صلح افغانستان اعلام کرد و گفت که آماده است که تمام تجارب کشورش در راستای صلح با مردم افغانستان شریک سازد

وی افزود که :”تاجیکستان خواستار برقراری صلح در افغانستان است و همکاری با افغانستان در اولولیت سیاست خارجی تاجیکستان قرار دارد.”

امام علی رحمان می‌گوید که:” تاجیکستان برای حل بحران افغانستان قدم‌های موثری را خواهد  برداشت.”

رییس جمهور تاجیکستان همچنان گفت:” روند مصالحه ملی در تاجیکستان پنج سال را در بر گرفت، در زمان حکومت برهان الدین ربانی و احمد شاه مسعود هزاران شهروندان ما در افغانستان مستقر شدند و نخستین گفتکوهای میان تاجکان در کابل صورت گرفت.”

این در حالی است که پس از خروج قشون سرخ شوروی تاجیکستان درگیر جنگ‌های داخلی شد.

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

درخواست بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

بستگان قربانیان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نامه‌ ای از جو بایدن رییس جمهور امریکا خواسته اند که میلیاردها دالر دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان از سوی واشنگتن را آزاد سازد.

بستگان حادثه یازده سپتامبر از بایدن خواستند تا از تصمیم خود برای اختصاص دادن مقداری از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنان منصرف شود زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه بستگان حمله یازده سپتامبر آمده است:” ما از شما می‌خواهیم که از صلاحیت اجرایی خود استفاده کنید و فرمان اخیر تان را تغییر دهید و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که مربوط به مردم افغانستان می‌شود، متعهد باشید.

بانک مرکزی افغانستان می گوید براساس قانون افغانستان بانک، این ذخایر ملکیت مردم افغانستان است و تاکید می‌کنیم این ذخایر باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار افغانستان بانک قرار داده شود.

وزارت اقتصاد افغانستان نیز مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان را خلاف قوانین جهانی می‌داند و می‌گوید که باید جامعه جهانی به آمریکا فشار وارد کند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد سازد.

پیش از این جو بایدن در فرمانی بخش از دارایی‌های افغانستان را به بسته‌گان قربانیان یازده سپتامبر اختصاص داد که با واکنش‌های در داخل و بیرون از کشور روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!