Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی به کشور برگشت؛ صالح این سفر را پر دست‌آورد خواند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی و هیات همراش‌ روز گذشته (شنبه،۵ سرطان) پس از سفر رسمی دو روزه به ایالات متحده امریکا به کابل برگشت.

در این سفر رییس جمهور غنی با مقام‌های نظامی و ملکی امریکا بشمول رییس جمهور آن کشور دیدار و گفتگو کرده است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهورِی، این سفر را پردست‌آورد خوانده و گفته که نیاز است تا روابط افغانستان با امریکا در فصل جدید هماهنگ شود.

وی گفته است که:”شاید در تاریخ سفر های خارجی این یکی از پر دستاورد ترین سفرها بوده باشد.”

صالح گفته که اهداف اصلی سفر رییس جمهور غنی به امریکا قرار ذیل ذیل بوده است:

۱- تحکیم روابط پس از خروج نیروهای امریکایی و ایجاد وضاحت بیشتر در باره همکاری های دوجانبه

۲ – بحث و تمرکز روی طرق تطبیق و استفاده موثر از کمک‌‎های دفاعی امنیتی، انکشافی و بشر دوستانه امریکا و همچنان اطمینان از حسابدهی و شفافیت به اساس روش‌های توافق شده میان دو طرف

۳ – توضیح و تشریح پیچیده‌گی‌های روند صلح افغانستان و گفتگو از دید حکومت که به گفته‌ی صالح تا کنون از تعهدش برای مذاکره و دستیابی به راه حل صلح آمیز بیرون نشده است.

صالح افزوده” توضیح و ارایه معلومات راجع به استراتیژی طالبان که در وضعیت کنونی حیثیت آله را دارند و حامی طالبان که حیثیت مغز را دارند و دستگاه برنامه‌ریزی را مدیریت می‌نمایند. گسترده‌گی عملیات جاری نظامی از جانب هراس‌افگنان نشان میدهد که یک دستگاه منظم نظامی دست به کار است و هماهنگی را بدوش دارد.”

۴ – تاکید بر راهکار اصولی و قانونمند جمهوری اسلامی افغانستان در دفاع از خاک و حاکمیت دولتی

۵ – در این سفر اتحاو د اتفاق دولت و ملت افغانستان تمثیل شده است.

صالح در این باره گفته است که: “تمثیل اتحاد و اتفاق دولت و ملت افغانستان. مردم افغانستان خواستار نظام اند. خواستار استحکام دولت اند. هر گوشه‌ای که زیر فشار قرار میگرد از کابل خواهان کمک و اعزام اردو می‌گردد. ارتش و قطعات منظم بدیل ندارند. “

۶ – توضیح نقش منطقه در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی

صالح در این باره گفته:” گفتمان اقتصاد محور در ارتباط به افغانستان در منطقه شکل گرفت است. کشورهای منطقه (به جز یک)همه خواستار تحکیم روابط و مناسبات در حرف و عمل با جمهوری اسلامی افغانستان استند.”

۷ – ما به تصمیم امریکا مبنی بر خروج کامل نیروهای‌اش از افغانستان حرمت میگذاریم.

۸ – رهبران هر دو حزب مقتدر امریکا از هیات افغانستان استقبال کردند و بر ادامه حمایت خویش تاکید نمودند.

۹ – بایدن در یک “فضای نهایت صمیمی و محترمانه گفت که ملت افغانستان باید بداند که من در قصر سفید دوست آنها استم. روایت فرار از تعهدات ما بی‌بنیاد و غلط است.”

صالح به نقل از بایدن گفته است که “امریکا به کمک‌های امنیتی دفاعی – اقتصادی – بشر دوستانه و دپلوماتیک خود به افغانستان ادامه میدهد.”

آقای صالح افزوده:”در حاشیه این سفر دیدار مفصل با گروهی از دوستان افغانستان داشتیم که شامل سفرای قبلی – نظامیان قبلی – مامورین بخش توسعه و اقتصاد – نظریه پردازنی که اکنون خارج حکومت ولی زمانی در رده بلند رهبری کار میکردند داشتیم.”

وی همچنان گفته است همانطوری که حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان به اتمام رسیده است، نیاز به همسویی استراتژی‌های در زمینه هدایت و مدیریت فصل جدید در روابط با امریکا می‌باشد.

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!