Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی به کشور برگشت؛ صالح این سفر را پر دست‌آورد خواند

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی و هیات همراش‌ روز گذشته (شنبه،۵ سرطان) پس از سفر رسمی دو روزه به ایالات متحده امریکا به کابل برگشت.

در این سفر رییس جمهور غنی با مقام‌های نظامی و ملکی امریکا بشمول رییس جمهور آن کشور دیدار و گفتگو کرده است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهورِی، این سفر را پردست‌آورد خوانده و گفته که نیاز است تا روابط افغانستان با امریکا در فصل جدید هماهنگ شود.

وی گفته است که:”شاید در تاریخ سفر های خارجی این یکی از پر دستاورد ترین سفرها بوده باشد.”

صالح گفته که اهداف اصلی سفر رییس جمهور غنی به امریکا قرار ذیل ذیل بوده است:

۱- تحکیم روابط پس از خروج نیروهای امریکایی و ایجاد وضاحت بیشتر در باره همکاری های دوجانبه

۲ – بحث و تمرکز روی طرق تطبیق و استفاده موثر از کمک‌‎های دفاعی امنیتی، انکشافی و بشر دوستانه امریکا و همچنان اطمینان از حسابدهی و شفافیت به اساس روش‌های توافق شده میان دو طرف

۳ – توضیح و تشریح پیچیده‌گی‌های روند صلح افغانستان و گفتگو از دید حکومت که به گفته‌ی صالح تا کنون از تعهدش برای مذاکره و دستیابی به راه حل صلح آمیز بیرون نشده است.

صالح افزوده” توضیح و ارایه معلومات راجع به استراتیژی طالبان که در وضعیت کنونی حیثیت آله را دارند و حامی طالبان که حیثیت مغز را دارند و دستگاه برنامه‌ریزی را مدیریت می‌نمایند. گسترده‌گی عملیات جاری نظامی از جانب هراس‌افگنان نشان میدهد که یک دستگاه منظم نظامی دست به کار است و هماهنگی را بدوش دارد.”

۴ – تاکید بر راهکار اصولی و قانونمند جمهوری اسلامی افغانستان در دفاع از خاک و حاکمیت دولتی

۵ – در این سفر اتحاو د اتفاق دولت و ملت افغانستان تمثیل شده است.

صالح در این باره گفته است که: “تمثیل اتحاد و اتفاق دولت و ملت افغانستان. مردم افغانستان خواستار نظام اند. خواستار استحکام دولت اند. هر گوشه‌ای که زیر فشار قرار میگرد از کابل خواهان کمک و اعزام اردو می‌گردد. ارتش و قطعات منظم بدیل ندارند. “

۶ – توضیح نقش منطقه در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی

صالح در این باره گفته:” گفتمان اقتصاد محور در ارتباط به افغانستان در منطقه شکل گرفت است. کشورهای منطقه (به جز یک)همه خواستار تحکیم روابط و مناسبات در حرف و عمل با جمهوری اسلامی افغانستان استند.”

۷ – ما به تصمیم امریکا مبنی بر خروج کامل نیروهای‌اش از افغانستان حرمت میگذاریم.

۸ – رهبران هر دو حزب مقتدر امریکا از هیات افغانستان استقبال کردند و بر ادامه حمایت خویش تاکید نمودند.

۹ – بایدن در یک “فضای نهایت صمیمی و محترمانه گفت که ملت افغانستان باید بداند که من در قصر سفید دوست آنها استم. روایت فرار از تعهدات ما بی‌بنیاد و غلط است.”

صالح به نقل از بایدن گفته است که “امریکا به کمک‌های امنیتی دفاعی – اقتصادی – بشر دوستانه و دپلوماتیک خود به افغانستان ادامه میدهد.”

آقای صالح افزوده:”در حاشیه این سفر دیدار مفصل با گروهی از دوستان افغانستان داشتیم که شامل سفرای قبلی – نظامیان قبلی – مامورین بخش توسعه و اقتصاد – نظریه پردازنی که اکنون خارج حکومت ولی زمانی در رده بلند رهبری کار میکردند داشتیم.”

وی همچنان گفته است همانطوری که حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان به اتمام رسیده است، نیاز به همسویی استراتژی‌های در زمینه هدایت و مدیریت فصل جدید در روابط با امریکا می‌باشد.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!