Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی به کشور برگشت؛ صالح این سفر را پر دست‌آورد خواند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی و هیات همراش‌ روز گذشته (شنبه،۵ سرطان) پس از سفر رسمی دو روزه به ایالات متحده امریکا به کابل برگشت.

در این سفر رییس جمهور غنی با مقام‌های نظامی و ملکی امریکا بشمول رییس جمهور آن کشور دیدار و گفتگو کرده است.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهورِی، این سفر را پردست‌آورد خوانده و گفته که نیاز است تا روابط افغانستان با امریکا در فصل جدید هماهنگ شود.

وی گفته است که:”شاید در تاریخ سفر های خارجی این یکی از پر دستاورد ترین سفرها بوده باشد.”

صالح گفته که اهداف اصلی سفر رییس جمهور غنی به امریکا قرار ذیل ذیل بوده است:

۱- تحکیم روابط پس از خروج نیروهای امریکایی و ایجاد وضاحت بیشتر در باره همکاری های دوجانبه

۲ – بحث و تمرکز روی طرق تطبیق و استفاده موثر از کمک‌‎های دفاعی امنیتی، انکشافی و بشر دوستانه امریکا و همچنان اطمینان از حسابدهی و شفافیت به اساس روش‌های توافق شده میان دو طرف

۳ – توضیح و تشریح پیچیده‌گی‌های روند صلح افغانستان و گفتگو از دید حکومت که به گفته‌ی صالح تا کنون از تعهدش برای مذاکره و دستیابی به راه حل صلح آمیز بیرون نشده است.

صالح افزوده” توضیح و ارایه معلومات راجع به استراتیژی طالبان که در وضعیت کنونی حیثیت آله را دارند و حامی طالبان که حیثیت مغز را دارند و دستگاه برنامه‌ریزی را مدیریت می‌نمایند. گسترده‌گی عملیات جاری نظامی از جانب هراس‌افگنان نشان میدهد که یک دستگاه منظم نظامی دست به کار است و هماهنگی را بدوش دارد.”

۴ – تاکید بر راهکار اصولی و قانونمند جمهوری اسلامی افغانستان در دفاع از خاک و حاکمیت دولتی

۵ – در این سفر اتحاو د اتفاق دولت و ملت افغانستان تمثیل شده است.

صالح در این باره گفته است که: “تمثیل اتحاد و اتفاق دولت و ملت افغانستان. مردم افغانستان خواستار نظام اند. خواستار استحکام دولت اند. هر گوشه‌ای که زیر فشار قرار میگرد از کابل خواهان کمک و اعزام اردو می‌گردد. ارتش و قطعات منظم بدیل ندارند. “

۶ – توضیح نقش منطقه در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی

صالح در این باره گفته:” گفتمان اقتصاد محور در ارتباط به افغانستان در منطقه شکل گرفت است. کشورهای منطقه (به جز یک)همه خواستار تحکیم روابط و مناسبات در حرف و عمل با جمهوری اسلامی افغانستان استند.”

۷ – ما به تصمیم امریکا مبنی بر خروج کامل نیروهای‌اش از افغانستان حرمت میگذاریم.

۸ – رهبران هر دو حزب مقتدر امریکا از هیات افغانستان استقبال کردند و بر ادامه حمایت خویش تاکید نمودند.

۹ – بایدن در یک “فضای نهایت صمیمی و محترمانه گفت که ملت افغانستان باید بداند که من در قصر سفید دوست آنها استم. روایت فرار از تعهدات ما بی‌بنیاد و غلط است.”

صالح به نقل از بایدن گفته است که “امریکا به کمک‌های امنیتی دفاعی – اقتصادی – بشر دوستانه و دپلوماتیک خود به افغانستان ادامه میدهد.”

آقای صالح افزوده:”در حاشیه این سفر دیدار مفصل با گروهی از دوستان افغانستان داشتیم که شامل سفرای قبلی – نظامیان قبلی – مامورین بخش توسعه و اقتصاد – نظریه پردازنی که اکنون خارج حکومت ولی زمانی در رده بلند رهبری کار میکردند داشتیم.”

وی همچنان گفته است همانطوری که حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان به اتمام رسیده است، نیاز به همسویی استراتژی‌های در زمینه هدایت و مدیریت فصل جدید در روابط با امریکا می‌باشد.

رویداد های اخیر

مشاهده موجودات عجیب در آتش سوزی های مرموز در جوزجان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسئولان محلی در جوزجان می‌گویند که بیش از ۵۰ منزل مسکونی در ولسوالی فیض آباد این ولایت به گونه مرموز آتش گرفته است.

به گفته مسئولان، این آتش سوزی ها در قریه بالامردیان ولسوالی فیض آباد این ولایت رخ داده است و همچنان ادامه دارد.

پولیس ولایت جوزجان گفت که در نتیجه این آتش‌سوزی ها خسارات هنگفت مالی به باشندگان این قریه وارد شده است.

سراج الدین احمدی، قومندان امنیه ولایت جوزجان گفت:  “اضافه تر از پنجاه خانه آتش گرفته اینجا و روز به روز بیشتر شده می‌رود. دیروز تقربیا دوازده خانه در گرفت. امروز ختم قرآن هم داشتند، دعا هم کردند و امروز هم تقربیا در بین یک ساعت سه یا چهار خانه در گرفت.”

او افزود: “امید است که مسئولین و بزرگان امارت اسلامی افغانستان به کسانیکه متضرر شده اند توجه خاص کنند. “

با این حال رئیس اداره کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان که از باشندگان اصلی قریه بالا مردیان ولسوالی فیض آباد نیز است وضعیت را “وحشتناک” خواند.

وی گفت که در حال حاضر منازل مسکونی در این قریه به گونه خودی یکی پی دیگر در آتش می سوزد.

نورالله مسافر، رییس کار و امور اجتماعی جوزجان افزود که زنان و کودکان اشیا و موجودات عجیب و غریب را دیده اند که در پی آن شماری از آنها در حال حاضر در بستر مریضی بسر می برند.

آقای مسافر گفت: ” حتی به بسیاری ها ضرر جانی رسیده، به حالت بیهوشی قرار گرفته اند. بعضی خانم ها و بعضی اطفال ضرردیده اند.”

از سویی هم شماری از باشندگان محل وضعیت در این قریه را نگران کننده دانسته گفتند که تنها برخی از زنان و کودکان قادر به دیدن بعضی موجودات عجیب در هنگام آتش سوزی هستند.

احمد جان، یک باشنده محل گفت: “مردم به مشکلات گرفتار استند. اول مردم فکر می کردند که انسان باشد، بعد ازآنکه تحقیق کردیم معلوم شد که اطفال می بیند خانم ها می بیند، به مرد ها معلوم نمی‌شود. نفر معلوم می‌شود به خانه داخل می‌شود اما وقتی‌که خانه را رفته می بینیم در خانه هیچ کسی نیست.”

این نخستین بار است که باشندگان یک قریه گواه اتش سوزی های ناگهانی در منازل مسکونی هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

د افغانستان بانک از توافق تخنیکی برای چاپ بانکنوت‌های جدید خبر داد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسؤولان د افغانستان بانک می‌گویند برای چاپ بانکنوت‌های جدید با شماری از کشورها و ادارات چاپ پول به سطح تخنیکی به توافق رسیده اند.

مسوولان این بانک امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) در ادامه نشست‌های خبری نهادهای دولتی زیرنام حساب دهی دولت به ملت، گزارش دست آوردها و فعالیت‌های یک ساله شان را همگانی نمودند.

به گفته مسوولین بانک، بانکنوت‌های مندرس را گرد آوری و از بین برده اند و برای چاپ پول جدید هم به سطح تخنگی با ادارات چاپ پول و شماری از کشورها به توافق رسیده اند.

لطف‌الحق نور پسرلی، معین پالیسی د افغانستان بانک می‌گوید که:”پول کهنه را جمع و سوختادیم. ما به سطح تخنکی با ادارات چاپ پول و کشورها به توافق رسیدیم و توقع داریم که مطابق پلان پیش برویم و نتایج به شما ارایه کنیم، به اساس منافع ملی پیش میرویم با کشورها و بانک‌ها بحث صورت گرفته و کمک کننده افغانستان هستند.”

درهمین حال، د افغانستان بانک می‌گوید؛ حفظ ثبات ارزش پول افغانی، حفظ و دوام فعالیت بانک‌های تجارتی، عرضه خدمات بانکی، تسهیل انتقالات بیرون و انکشاف سیستم‌های نوین از دست آوردهای یک سال پسین این بانک بوده است.

عبدالقاهر، سرپرست بانک می‌گوید که:”حفظ ثبات ارزش پول افغانی، حفظ دوام فعالیت بانک‌های تجارتی، عرضه خدمات بانکی، تسهیل انتقالات بیرون مرزی و انکشاف سیستم‌های نوین، از موارد در خورد توجه د افغانستان بانک طی یک سال اخیر بود.”

به گفته این مسوولان، به منظور بهبود سکتور بانکی و جلوگیری از فعالیت‌های جرمی، قانون جلوگیری از تمویل تروریزم، مقرره اقدامات بازدارنده علیه پول شویی، طرح مدیریت مشکل نقدینگی سکتور بانکی، طرح احیای مجدد سکتور مالی و بانکی و پالیسی مدیریت بحران، ترتیب و در آستانه تطبیق است.

همچنان این مسوولان می‌افزایند که برای آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان با طرف‌های ذیربط نشست‌های متعددی داخلی و خارجی تنظیم شده و پیرامون موارد تخنیکی بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

آخرین نشست نمایندگان تخنیکی افغانستان وامریکا برای آزاد سازی در تاشکند پایتخت ازبکستان صورت گرفت اما مردم انتظار دارند که هرچه زودتر این مشکل برطرف شود و امریکا دست از تحریم بردارد.

این درحالی است که بیش از هفتاد آگاهان اقتصادی به شمول آنانیکه برندۀ جایزه نوبل شده اند، در یک نامه به جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و جانت یلن، وزیر خزانه داری آن کشور، خواهان آزادسازی ذخایر ارزی افعانستان شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

غنی در مصاحبه با ای‌بی‌ان: «من نظر به قانون اساسی هنوز رییس جمهور افغانستان استم»

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

اشرف غنی رییس جمهور پیشین افغانستان در تازه ترین مصاحبه تلویزیونی با شبکه نو تأسیس «ای‌بی‌ان» گفته است که براساس قانون اساسی کشور، هنوز هم رییس جمهور افغانستان است.

آقای غنی دراین مصاحبه گفته است که از ترس اینکه کشته نشود و با سرنوشت داکتر نجیب الله روبه رو نشود پا به فرار گذاشت، اما مدعی است که پیش از وی دیگر مقام‌های دولتی به شمول وزیر دفاع فرار کرده بودند.

با این حال، شماری از شهروندان کشور این سخنان آقای غنی را شرم‌آور می‌خوانند و می گویند که فرار اشرف غنی عامل همه بدبختی‌های امروزی در افغانستان است.

آقای غنی افزوده است: «من به اساس قانون اساسی رییس جمهور استم و تا زمانی که مردم افغانستان به صورت قانونی کسی دیگری را انتخاب کنند، من رییس جمهور استم».

اشرف غنی در پاسخ به پرسشی که چرا از افغانستان فرار کرد می‌گوید از ترس اینکه شبیه داکتر نجیب الله کشته نشود آخرین نفری بود که از افغانستان بیرون شد و پیش‌از وی بیشتر اعضای کابینه به شمول وزیر دفاع ملی فرار کرده بودند.

آقای غنی افزود: «من آخرین نفری بودم که از کشور برآمدم و این هم از خاطر این بود که تجربه تلخ داکتر نجیب راجع به یک رییس جمهور افغانستان تکرار نشود».

آقای غنی هم‌چنان می‌گوید که در سقوط نظام همه سیاسیون سهم داشتند. او عبدالله عبدالله رییس پیشین شورای مصالحه ملی را نیز مسوول عدم تحکیم جمهوریت می‌داند و بالای زلمی خلیلزاد هم انتقاد می‌کند.

رییس جمهور پیشین گفته است: «داکتر عبدالله مسوول عدم تحکیم جمهوریت است و مخصوصاً در هفت سال اخیر و دوم مسوول شورای صلح افغانستان بودی (عبدالله عبدالله) کدام قدم برداشتی در روی کاغذ کدام طرح را آوردی یا در عمل وقتی به دوحه رفتی در یک طیاره خاص و پس آمدی در روز عید و بر مه گفتی که طالبان حاضر به هیچ نوع حرکت نیستند».

اما شهروندان کشور می‌گویند که اشرف غنی به جای عذر خواهی سخنان بیهوده را به زبان آورده است زیرا فرار او سبب فروپاشی دولت شد، نهادهای امنیتی از هم پاشیدند و مکاتب دخترانه هنوز بسته مانده است.

گفتنی است که اشرف غنی در مسله مقایسه‌اش با زلنسکی، رییس جمهور اوکراین می‌گوید که زلنسکی ريیس جمهور ملت متحد است و امرش بالای تمام قوای امنیتی آن کشور اجرا می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!