Connect with us

رویداد های اخیر

رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله به امریکا سفر می‌کنند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۳۱, ۱۴۰۰)

ریاست جمهوری می‌گوید که تا چهار روز دیگر رییس جمهور غنی در راس یک هیات بلندپایته دولتی به امریکا سفر خواهد کرد.

ریاست جمهوری افزوده که رییس جمهور در باره سفرش به امریکا امروز با شماری از سیاسیون کشور مشوره کرده است.

امریکا نیز گفته که جوبایدن، رییس جمهور آن کشور با اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان وعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه، به تاریخ ۲۵ جون در واشنگتن دیدار خواهد کرد.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان افزایش یافته است.

در اعلامیه کاخ سفید امریکا آمده: ” در حالی‌که روند خروج ادامه دارد، این دیدار رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله مشارکت دوامدار میان امریکا و افغانستان را برجسته خواهد کرد.”

امریکا افزوده که به کمک‌های دیپلوماتیک، اقتصادی و بشردوستانه خود با افغانستان ادامه خواهد داد.

اعلامیه افزوده:” امریکا  در کنار حکومت افغانستان باقی خواهد بود تا این کشور دوباره به پناه گاه امن هراس افگنان مبدل نشود تا تهدید به خاک امریکا شود.”

این در حالی است که در این اواخر طالبان حملات شان را افزایش داده اند و به اساس گزارش‌ها تاکنون ۳۰ ولسوالی در تصرف این گروه قرار گرفته است.

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی ملل متحد: امیدواری برای رفع محدودیت‌ها بر زنان در افغانستان وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید، پس ازدیدار و گفتگو با مقامهای امارت اسلامی در افغانستان برای برداشته شدن ممنوعیت‌ها در رابطه به کار وتحصیل زنان و دختران، امیدوار شده است.

امینه محمد در گفتگو با «سی ان ان» تصریح کرده است که نظریات موافق زیادی به کار و تحصیل زنان و دختران در ساختار سیاسی امارت اسلامی وجود دارد.

او در پاسخ به این سوال که آیا امیدواری برای برداشتن ممنوعیت ها ومحدویت ها بر کار وتحصیل زنان ودختران وجود دارد، گفت: «بلی وجود دارد. هرچند مشکلات وجود دارد اما وضعیت قابل تحمل است. با توجه به گفتگوهای که من با طالبان (امارت اسلامی) داشتم بلی این امیدواری وجود دارد. هرچند تغییر در تصمیم سطح رهبری غیرقابل پیش بینی است اما با توجه به نظریات مختلفی که در بین طالبان (امارت اسلامی) وجود دارد بلی احتمال اینکه زنان ودختران بتوانند به تحصیل وکار برگردند وجود دارد. شما می‌دانید که مسئله به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) وکمک‌های بشری مسائل خیلی مهم هستند که به عنوان وسیله فشار از آن می شود استفاده کرد.»

سیما بحوث، مقام ارشد دیگر سازمان ملل متحد که خانم امینه را در سفرش به افغانستان همراهی می‌کرد گفت یکی از مسائلی را که مقام های امارت اسلامی از دلایل بستن مکاتب و پوهنتون‌ها عنوان کرده اند، برداشتن موارد غربی و افزودن موارد شرعی واسلامی در نصاب درسی مکاتب است که با ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی و افغانی مطابقت داشته باشد.

سیما بحوث، رییس اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد گفت: «زمانی که در باره تجدید نظر در فرمان صحبت کردیم، طالبان (امارت اسلامی) گفتند به وقت نیاز دارند. آنها گفتند فرمان موارد حاشیه هم دارد. زمانی که ما درباره این موارد پرسیدیم آنها گفتند که ما نیاز داریم تا زیرساخت ها ایجاد شود، مکاتب ساخته شوند، معلمین بیشتراستخدام شوند، اصول وبرنامه درسی تغییر کند وموارد غربی از آن دور شود وموضوعات اسلامی و مربوط به فرهنگ وارزش اسلامی وافغانی در آن گنجانیده شود.»

همزمان قراراست شورای امنیت ملل متحد نشستی غیرعلنی را روز دوشنبه درمورد وضعیت افغانستان برگزار کند.

استیفن دوجارک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفت: «روز دوشنبه، مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک اضطراری، رییس و مدیرعامل صندوق حمایت ازکودکان، معاون مدیر اجرایی یونیسف و رییس پاملرنه در نشست شورای امنیت اشتراک خواهند داشت تا درمورد نتایج سفر اخیر شان به افغانستان به اعضای شورای امنیت معلومات ارائه کنند. آنها نخست به اظهارات هیئت سازمان ملل متحد گوش خواهند داد سپس اعضای شورا درمورد وضعیت افغانستان رایزنی خواهند کرد.»

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد ناوقت روز جمعه با برگزاری نشستی در عقب درهای بسته٬ وضعیت افغانستان را به بحث گرفته اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گزارش بانک جهانی استقبال کرد و خواستار تکمیل پروژه های ناتمام شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی ضمن استقبال از گزارش اخیر بانک جهانی درمورد وضعیت اقتصادی افغانستان، از این نهاد خواسته است تا کار پروژه های ناتمام اش را در این کشور تکمیل کند.

در گزارش بانک جهانی آمده است که قیمت مواد خوراکی و نفتی در افغانستان کاهش یافته، ارزش پول افغانی دربرابر اسعار خارجی ثابت باقی مانده، در صادرات افزایش قابل ملاحظه آمده، معاش کارمندان دولتی به وقت و زمان پرداخته شده و در میزان عواید ملی هم افزایش چشمگیری رونما گردیده است.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزراء با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه (۸ دلو) گفته است که از تمامی «نکات مثبت و مبتنی بر واقعیت‌های عینی» گزارش بانک جهانی درمورد وضعیت اقتصادی افغانستان استقبال نموده و این اقدام را «تصویر روشن در توسعه واقعی و حرکت اقتصادی» افغانستان می‌داند.

در اعلامیه آمده است: «امارت اسلامی افغانستان باور دارد اگر محدودیت های موجود در سکتور بانکی از میان برداشته شود و سرمایه منجمد شده افغان‌ها آزاد گردد، وضعیت اقتصادی از این هم بهتر و به سوی تحکیم هرچه بیشتر گام‌های استواری بر خواهد داشت و مسوولیت جامعه جهانی در قبال افغانستان هم کاهش خواهد یافت.»

در اعلامیه همچنان از تمامی سازمان‌های جهانی خواسته شده تا درمورد افغانستان به جهان، از آن پیشرفت‌ها و انکشافات یادآوری کنند که به ویژه در بخش اقتصادی عملی گردیده است تا جهان در این بخش از حالت حقیقی افغانستان آگاه شود.

افزون بر این، از سازمان‌های جهانی خواسته شده تا در بخش تمویل پروژه های انکشافی با افغانستان همکاری نمایند تا اینکه میزان بیکاری کاهش یابد و اثرات مثبت بر وضعیت اقتصادی کشور داشته باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امریکا گزارش‌ها در مورد تلاش روسیه برای دسترسی به اسلحهٔ بجامانده در افغانستان را رد کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۱)

قصر سفید گزارش‌هایی را رد کرده که گویا روسیه از امارت اسلامی خواسته است تا تسلیحات نظامی را که پس از خروج قوای خارجی در افغانستان به جا مانده است، در اختیار مسکو قرار دهد.

رسانه‌ها روز پنجشنبه (۶ دلو) گزارش دادند که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه تلاش دارد تا در بدل به رسمیت شناختن امارت اسلامی، تسلیحات به جا ماندهٔ نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان را به دست آرد.

یک مقام قصر سفید روز جمعه (۷ دلو) ضمن رد این ادعاها به صدای امریکا گفت که نمی‌تواند گزارش‌هایی را تایید کند که گویا امارت اسلامی به دنبال ارسال تسلیحات به روس‌ها اند.

این مقام قصر سفید افزود: «اگر طالبان (امارت اسلامی) در مورد خواسته‌های خود برای به رسمیت شناخته شدن در سطح بین المللی و حمایت جامعه بین‌المللی صادق باشند و خواهان دریافت کمک و مساعدت به عنوان نهاد حاکم در افغانستان باشند، باید به تعهدات مندرج در توافقنامه دوحه و زمانی که قدرت را در دست گرفتند، متعهد بمانند، از جمله به نحوهٔ رفتار با زنان و دختران.»

احمد ضیاء تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی نیز در تماس با صدای امریکا گزارش‌هایی را رد کرده که گویا مسکو در تلاش دسترسی به اسلحه و تجهیزات بجاماندهٔ امریکا و ناتو در افغانستان است.

طبق آمار پنتاگون، به ارزش حدود هفت میلیارد دالر تجهیزات نظامی که ایالات متحده به نیرو‌های امنیتی و دفاعی حکومت پیشین افغانستان فراهم کرده بود، پس از خروج نظامیان امریکایی در این کشور به جا مانده است.

مقامات اوکراینی و غربی در این اواخر ادعا کرده اند که روسیه با کمبود تسلیحات مواجه است و تلاش دارد تا از کشورهای منطقه و متحدین خود تسلیحات فراهم کند. روسیه در چند ماه گذشته با طیاره‌های بدون سرنشین ساخت ایران و راکت‌های کروز به زیربنا‌های حیاتی اوکراین حمله کرده است.

مقام قصر سفید به صدای امریکا گفت: «باز هم نمی‌توانم این گزارش را تایید کنم، اما اگر درست باشد، قطعاً در تقابل با آنچه طالبان (امارت اسلامی) می‌گویند و در تقابل با اهداف شان در حال حاضر، قرار می‌گیرد.»

او افزود که هیچ گونه اطلاعاتی در مورد تسلیحات و سیستم‎های بجا مانده در افغانستان ندارند و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که امارت اسلامی مایل به فراهم کردن آن به روسیه باشد.

این مقام قصر سفید گفت: «اینها سیستم‌ها و سلاح‌های متعلق به افغان‌ها بودند که افغان‌ها، یا آن را رها کرده و یا هم به سادگی به طالبان (امارت اسلامی) تحویل دادند. چیزی که می‌توانم به شما بگویم این است که در ماه آگست ۲۰۲۱ که از افغانستان خارج شدیم، هر یک از تجهیزاتی را که استفاده می‌کردیم و مجبور بودیم در میدان هوایی بگذاریم، غیر قابل استفاده شدند.»

او یکبار دیگر تاکید کرد که اگر امارت اسلامی «در مورد به رسمیت شناخته شدن در سطح بین‌المللی جدی استند و می‌خواهند به عنوان حکومت افغانستان دیده شوند، باید به تعهدات خود عمل کنند.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!