Connect with us

اخبار ساحوی

رییس جمهور کرزی خواستار معرفی دو نماینده سیمین بارکزی گرديد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۳۹۰)

رییس جمهور کرزی خواستار معرفی دو نماینده سیمین بارکزی عضو حذف شده ولسى جرگه برای بررسی دوسيه ى وی شده است.

همزمان با این ایئلاف تغیر و امید با انکه اعتصاب خانم بارکزی را ستایش می کند تاکید دارد که اگر نهاد های مسوول انتخابات و حکومت وظایف خود را به گونه درست انجام می دادند هیچگاه چنین مشکلی بروز نمی کرد.

اما شورای سراسرى علمای افغانستان در فتوای تازه هرنوع اعتصاب غذایی را حرام خوانده و گفته است هر کی به این کار مبادرت ورزد، خلاف دین اسلام عمل می کند.

جمایل فرید گزارشگرراديو- تلويزيون آريانا گزارش میدهد:

ولسى جرگه، جلسه عمومی روز چهارشنبه(۲۰ ميزان) را دور از اجندا و با بحث های گوناگون آغاز کرد.

شماری از نماینده گان در نخستین ساعات کاری نشست عمومی، خواستار دریافت راه حل برای پایان اعتصاب غذایی سیمین بارکزی شدند، اما در جریان نشست عمومی رییس جمهور کرزی در تماس تیلفونی با عبدالروف ابراهیمی رییس این مجلس خواستار معرفی دو نماینده از سوی خانم بارکزی برای بررسی دوسیه اش شد.

بحث های پراگنده در مجلس باعث شد که شماری از نماینده های زن در مجلس برای ارج گذاری به اعتصاب خانم بارکزی، مجلس را برای چند دقیقه ترک کردند.

با این حال، اسد الله سعادتی سخنگوی ایتلاف حمایت از قانون ميگويد:

با انتقاد از کارکردهای کمیسییون مستقل انتخابات در این مورد، خواستار به محاکمه کشاندن فضل احمد معنوی رییس کمیسیون مستقل انتخابات شدند.

شکریه بارکزی عضو ولسى جرگه ميگويد: اعضای ایتلاف حمایت از قانون خواست های سیمین بارکزی را به گونه دیگر تعریف میکند.

فاطمه نظری عضو ولسى جرگه می گوید: موضوع سیمین بارکزی نباید جنبه سیاسی را به خود گیرد.

سرانجام عبدالروف ابراهیمی ريیس ولسى جرگه با اکثریت ارا تصمیم گرفت که جهت دیدار از خانم بارکزی به خیمه وی بروند.

اعتصاب غذایي خانم بارکزی سبب شده است که شش تن دیگر نیز در کنار وی  دست به اعتصاب غذایی بزنند.

با این همه ائتلاف تغیر و امید دراعلامیه با پیشتیبانی از این اعتصاب خانم بارکزی گفته است اگر نهاد های انتخاباتی و حکومت به گونه درست کار می کردند، چنین مشکلی ایجاد نمی شد.

از سوی دیگر شورای سراسری علمای افغانستان هر نوع اعتصاب غذایی را حرام دانسته و گفته است هر کی به این کار مبادرت ورزد، خلاف دین اسلام عمل می کند.

با آنکه کمتر از یک سال از آغاز کار ولسى جرگه می گذرد اما تاکنون این مجلس بدلیل درگیربودن درتنش های درون پارلمانی قادر نشده به وظایف اساسی اش که همانا نظارت از عملکرد حکومت، قانون گذاری و رسیده گی به مشکلات مردم ونماینده گی ازآنان است، بپردازد.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار ساحوی

کشف گور دسته‌جمعی در کندهار؛ سازمان ملل خواستار تحقیقات شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

یک گور دسته‌جمعی در ولایت کندهار یافت شده و مسوولان امارت اسلامی افغانستان ادعا می‌کنند که این گور از زمان جنرال رازق قوماندان امنیه پیشین این ولایت بجا مانده است.

این گور که در منطقه سپین‌بولدک کندهار یافت شده توجه بسیاری از نهادهای حامی حقوق بشر را به‌خود جلب کرده است. آنها خواهان تحقیقات کامل در این زمینه هستند.

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان روز یک‌شنبه (۳ میزان) در حساب کاربری توییتراش نگاشته است که بقایای این اجساد نباید برای معاینات طب عدلی بیشتر از این آسیب ببیند.

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر نیز در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که امارت اسلامی باید در ارتباط به بررسی و دست‌یافتن به پاسخ لازم با سازمان ملل و سایر نهادهای حقوقی همکاری کنند.

همزمان با این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی نیز کشف گور دسته‌جمعی در این ولایت را تایید کرده و در پاسخ به رسانه‌ها ادعا کرده است “از زمان ظلم جنرال رازق” بجا مانده است.

جنرال رازق از قوماندانان نظام جمهوریت بود که در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۸ طی حمله‌ی مسلحانه کشته شد. او برای هفت سال قوماندان سرحدی و و قوماندان امنیه ولایت کندهار بود.

مقامات محلی در ولایت کندهار گفته اند که از این گور دسته‌جمعی ۱۲ جسد بیرون کشیده شده است که به گفته آنها این اشخاص هفت یا هشت سال پیش در جریان ماموریت عبدالرازق کشته شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

هشدار والی بلخ؛ خانه‌های که در اختیار اختطاف چیان و داعش قرار گیرد ضبط می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ هشدار داده است که هرگاه کسی و یا مالکان شهرک‌ها، خانه‌یی را در اختیار اختطاف‌چیان و یا اعضای داعش قرار دهند و یا به کرایه دهند، حکومت این خانه‌ها را ضبط خواهد کرد.

والی بلخ می‌گوید که برای جلوگیری از جا گرفتن اختطاف چیان و اعضای داعش در منازل رهایشی نیاز به حمایت مردم دارند و از باشندگان بلخ میخواهد که با نیروهای امنیتی همکاری نمایند.

به گفته والی بلخ برای تامین امنیت این ولایت میخواهد که مالکان شهرک‌ها و هم چنان مردم به اعضای داعش و اختطاف‌چیان، خانه‌هایی کرایی در اختیار ندهند، زیرا حکومت چنین خانه‌ها را شناسایی و ضبط خواهد کرد. و مالکان آنرا نیز به نهادهای عدلی وقضایی معرفی خواهد کرد.

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ گفت:« آن خانه‌های که در اختیار اختطافچیان و یا داعشیان قرار داده شوند، پس از شناسایی ضبط می شوند و همچنان وکیل گذر و مالک خانه به سارنوالی معرفی می‌شوند.»

در همین حال این تصمیم ولایت بلخ با واکنش‌های متفاوت فعالان مدنی ولایت بلخ روبه‌رو شده است.

یک تن از فعالان مدنی در ولایت بلخ می‌گوید که:« جرم یک عملی فردی است که میتواند خود آدم مظنون یا فرد متهم باشد. اگر از سوی امارت اسلامی شناسایی شدند وگرفتار شدند باید بعد از تحقیقات آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی بکنند.»

هرچند ولایت بلخ یکی از ولایت‌های امن کشور محسوب میشود اما بعضی اوقات رویدادهای ضد امنیت در آن ولایت رخ میدهد. به تازگی هم پسر یک داکتر در شهر مزار شریف ربوده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

یونیسف: ۱۴۰ صنف تعلیمی برای کودکان در پکتیکا و خوست ایجاد شده اند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۱, ۱۴۰۱)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید، ۱۴۰ صنف تعلیمی را برای جمع از کودکانی که در نتیجه زلزله ماه جون در پکتیکا و خوست آسیب دیده، ایجاد کرده است.

یونیسف در توییتی که دیروز یک‌شنبه (۲۰سنبله) منتشر کرده گفته که با این اقدام شان برای ۴ هزار کودک زمینه آموزش و یادگیری درس فراهم شده است.

این درحالی است که روز شنبه مقامات امارت اسلامی مکاتب دخترانه بالای صنف ششم را که پس از خواست بزرگان قومی و مدیران مکاتب در ولایت پکتیا برای مدت کوتاهی بازگشایی شده بودند، بسته کردند.

در اوایل ماه جاری، چهار مکتب دخترانه بالای صنف ششم در گردیز، مرکز ولایت پکتیا، و یک دیگر در ولسوالی سمکنی بدون جواز رسمی از وزارت معارف آغاز به فعالیت کردند.

اما روز شنبه (۱۹سنبله) هر پنج مکتب بار دیگر بسته شدند که در واکنش به این تصمیم شماری از شاگردان دختر با سر دادن شعارهایی در مورد حق تحصیل در برابر ریاست معارف پکتیا دست به اعتراضات زدند.

هفته گذشته، گزارش‌هایی از پکتیا منتشر شد که بر اساس خواسته‌های باشنده‌گان شهر گردیز، چند مکتب برای دختران بازگشایی شده است.

در پی این گزارش، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان روز سه شنبه (۱۵سنبله) به خبرنگار آریانانیوز دراین مورد گفت که از این اقدام جزئیاتی در دست ندارد.

وی گفت:« دراین مورد هنوز اطلاعات دقیق در دست ندارم و در زمینه بررسی‌ها جریان دارد که مکاتب در ولایت یاد شده با کدام تدابیر و به هدایت کی باز شده اند.»

سخنگوی ریاست معارف پکتیا بازگشایی لیسه‌های دخترانه را تایید کرد، اما گفت که آن ریاست از قبل مطلع نبوده و در زمینه مکتوبی به وزارت معارف فرستاده اند و منتظر جواب آن هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!