Connect with us

رویداد های اخیر

رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان بربنا تهدیدات امنیتی از حریم هوایی افغانستان برگشت

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۹, ۱۴۰۰)

اسد قیصر، رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان و هیئت همراه‌اش امروز (پنج‌شنبه ۱۹حمل) از حریم فضایی افغانستان دوباره به اسلام آباد برگشتند.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که سفر رییس مجلس نماینده‌گان این کشور به کابل به دلیل تهدیدهای امنیتی از سوی نیروهای ناتو مستقر در کابل لغو شده است.

او می‌گوید، هرچند هواپیمای حامل اسد قیصر وارد حریم فضایی افغانستان شده بود، اما به دلیل کشف مواد انفجاری در خطوط نشست هواپیما، سفر لغو شد.

قرار بود رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان امروز برای یک سفر سه روزه وارد کابل شود.

سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که هواپیمای رییس مجلس نماینده گان این کشور پس از دریافت هشدار از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان، دوباره از فضای افغانستان به اسلام آباد برگشته است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که:”زمانیکه هواپیمای رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان در فرودگاه اسلام آباد نشست کرد، دو طرف باهم صحبت کردند و اسد قیصر گفت که او وضعیت افغانستان را درک می‌کند و به زودی به این کشور سفر خواهد کرد.”

گفته می‌شود که نیروهای ناتو دلیل لغو این پرواز را کشف مواد انفجاری در خطوط نشست فرودگاه خوانده اند، اما مجلس نماینده‌گان می‌گوید که این موضوع بعدا از سوی یک هییت بررسی خواهد شد.

عبدالقادر زازی وطندوست، رییس دارالانشای مجلس نماینده‌گان می‌گوید که:”اعضای مجلس نماینده‌گان و هییت اداری اینجا حضور داشتند، تصمیم چنین است که بعدا این موضوع از سوی یک هییت بررسی می‌شود اما فعلا نیروهای ناتو به دلیل تهدید امنیتی این سفر را لغو کرده است.”

با این حال مسوولان امنیتی فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی می‌گویند که پس از دریافت هشدار از سوی نیروهای ناتو تمام پروازها به کابل برای چندین ساعت لغو شد. به گفته مسوولان این مواد از چندین سال پیش در یکی از خطوط نشست هواپیماها جاسازی شده بود.

ریاض آرین، فرمانده پولیس سرحدی فرودگاه حامد کرزی می‌گوید که :” چهل دقیقه قبل بخش هماهنگی برای ما احوال داد که نیروهای ناتو در فرودگاه در یکی از رنوی‌ها مواد انفجاری را در جریان کار ساختمانی کشف کرده به همین دلیل تمام پروازها لغو شده است.”

توریالی تکل، مسوول عملیاتی فرودگاه حامد کرزی می‌گوید که:” مصوونیت تمام مردم در اولویت ما قرار دارد، تا زمانیکه تهدید وجود داشته باشد امکان نشست به هوا پیما داده نمی‌شود.”

قرار بود اسد قیصر رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان به دعوت رسمی میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان افغانستان به یک سفر سه روز وارد کابل شود.

برای استقبال از آقای قیصر آماده‌گی ویژه‌ای گرفته شده بود.

رویداد های اخیر

امریکا ممکن برنامه بورسیه فولبرایت را برای افغان‌ها از سر بگیرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که در حال بررسی از سرگیری برنامه بورسیهٔ تحصیلی فلبرایت برای دانشجویان افغان در سال تحصلی آینده می‌باشد.

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده به صدای امریکا گفته است: “ما به کار در جهت از سرگیری مصوون برنامه فولبرایت برای دانشجویان افغان ادامه می‌دهیم.”

به گفتهٔ این سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا باوجودیکه وضعیت در افغانستان تغییر نکرده اما آنان در حال برنامه ریزی از سرگیری بورسیه فلبرایت برای محصلین افغان برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ می‌باشند.

او علاوه کرد: “برای این دوره ما متقاضیان نیمه نهایی [سال تحصیلی] ۲۰۲۲-۲۰۲۳ را در نظر می‌گیریم.”

متقاضیان نیمه نهایی در حال حاضر اکثر مراحل واجد شرایط بودن و امتحانات از جمله امتحان زبان انگلیسی را که برای شمولیت در این برنامه تحصیلی الزامی می‌باشند،سپری کرده اند.

پس از فروپاشی حکومت پیشین و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان در ماه اگست ۲۰۲۱ ایالات متحده برنامهٔ فلبرایت را برای افغان‌ها لغو کرد.

برخلاف بورسیه‌های دیگر که محصلین باید هزینه ویزه و مصارف سفر شان را بپردازند، محصلین فولبرایت مبلغی را به حیث کمک هزینه تحصیل طی زمان تحصیل در صنف های درسی شان و همچنین، مبلغی را ماهانه برای مصارف تحصیل شان دریافت می‌کنند. مزایای بیمه صحی و پرداخت هزینه سفر رفت و برگشت به امریکا، از دیگر امتیازات بورس تحصیلی فولبرایت است.

سالانه حدود ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی از ده‌ها کشور بورسیه تحصیلی فولبرایت دریافت می‌کنند. بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو از ۱۶۰ کشور جهان از زمان آغاز آن در سال ۱۹۴۶در این برنامه شرکت کرده اند.

وزارت خارجهٔ امریکا گفته است که درخواست‌های جدید برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ را نمی‌پذیرد و تاکنون مشخص نیست که آیا افغان‌ها می‌توانند برای سال تحصیلی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ درخواست بدهند یا خیر.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱، بیش از ۹۵۰ افغان از فرصت تحصیلی در مقطع ماستری و دکتورا در برنامه های فولبرایت مستفید شده اند. برنامه های ماستری فلبرایت یک یا دوساله بوده اما دورۀ تحصیلی مقطع دوکتورا پنج ساله می‎‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!