Connect with us

رویداد های اخیر

رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان بربنا تهدیدات امنیتی از حریم هوایی افغانستان برگشت

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۹, ۱۴۰۰)

اسد قیصر، رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان و هیئت همراه‌اش امروز (پنج‌شنبه ۱۹حمل) از حریم فضایی افغانستان دوباره به اسلام آباد برگشتند.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که سفر رییس مجلس نماینده‌گان این کشور به کابل به دلیل تهدیدهای امنیتی از سوی نیروهای ناتو مستقر در کابل لغو شده است.

او می‌گوید، هرچند هواپیمای حامل اسد قیصر وارد حریم فضایی افغانستان شده بود، اما به دلیل کشف مواد انفجاری در خطوط نشست هواپیما، سفر لغو شد.

قرار بود رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان امروز برای یک سفر سه روزه وارد کابل شود.

سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که هواپیمای رییس مجلس نماینده گان این کشور پس از دریافت هشدار از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان، دوباره از فضای افغانستان به اسلام آباد برگشته است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل می‌گوید که:”زمانیکه هواپیمای رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان در فرودگاه اسلام آباد نشست کرد، دو طرف باهم صحبت کردند و اسد قیصر گفت که او وضعیت افغانستان را درک می‌کند و به زودی به این کشور سفر خواهد کرد.”

گفته می‌شود که نیروهای ناتو دلیل لغو این پرواز را کشف مواد انفجاری در خطوط نشست فرودگاه خوانده اند، اما مجلس نماینده‌گان می‌گوید که این موضوع بعدا از سوی یک هییت بررسی خواهد شد.

عبدالقادر زازی وطندوست، رییس دارالانشای مجلس نماینده‌گان می‌گوید که:”اعضای مجلس نماینده‌گان و هییت اداری اینجا حضور داشتند، تصمیم چنین است که بعدا این موضوع از سوی یک هییت بررسی می‌شود اما فعلا نیروهای ناتو به دلیل تهدید امنیتی این سفر را لغو کرده است.”

با این حال مسوولان امنیتی فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی می‌گویند که پس از دریافت هشدار از سوی نیروهای ناتو تمام پروازها به کابل برای چندین ساعت لغو شد. به گفته مسوولان این مواد از چندین سال پیش در یکی از خطوط نشست هواپیماها جاسازی شده بود.

ریاض آرین، فرمانده پولیس سرحدی فرودگاه حامد کرزی می‌گوید که :” چهل دقیقه قبل بخش هماهنگی برای ما احوال داد که نیروهای ناتو در فرودگاه در یکی از رنوی‌ها مواد انفجاری را در جریان کار ساختمانی کشف کرده به همین دلیل تمام پروازها لغو شده است.”

توریالی تکل، مسوول عملیاتی فرودگاه حامد کرزی می‌گوید که:” مصوونیت تمام مردم در اولویت ما قرار دارد، تا زمانیکه تهدید وجود داشته باشد امکان نشست به هوا پیما داده نمی‌شود.”

قرار بود اسد قیصر رییس مجلس نماینده‌گان پاکستان به دعوت رسمی میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان افغانستان به یک سفر سه روز وارد کابل شود.

برای استقبال از آقای قیصر آماده‌گی ویژه‌ای گرفته شده بود.

رویداد های اخیر

وزارت صحت: ۲۷ درصد مردم افغانستان بگونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

مسئولان در وزارت صحت عامه می‌گویند ۲۷ درصد مردم افغانستان بگونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند که از این میان ۲.۷ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

محمد حسن غیاثی، معین پالیسی وپلان وزارت صحت‌ عامه در مراسم تجلیل از روز جهانی عاری از تنباکو (چهارشنبه، ۱۰ جوزا) گفت که استفاده از تنباکو سالانه جان هشت میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد و دود تنباکو یکی از دلایل عمده آلوده کننده هوا می‌باشد که سبب امراض خطرناک مانند سرطان ریه و امراض قلبی می‌گردد.

وی به نقل از یک سروی ملی که با همکاری سازمان صحی جهان انجام شده است، افزود که نزدیک به ۲۰ در صد مردم افغانستان از تنباکوی بدون دود عمدتًا از نصوار استفاده می‌کنند.

در این نشست، شماری دیگر از مسئولان وزارت صحت عامه نیز گفتند که آمار مریضان مبتلا به سرطان دهان بر اثر استفاده از تنباکو در ماه های اخیر در کشور افزایش یافته است.

حیدر خان حیدر، رییس عمومی وقایه و کنترول امراض وزارت صحت عامه گفت: «تنباکو نه تنها سبب امراض تنفسی یا قلبی، بلکه سبب سرطان دهان نیز می‌شود که در میان جوانان استفاده کننده از نصوار و پان در افغانستان و پاکستان مشاهده شده است. تعداد مبتلایان به این مرض با گذشت هر روز افزایش می‌یابد.»

از سویی هم، نماینده سازمان صحی جهان در این نشست گفت که هشتاد درصد کشت و پروسس تنباکو در کشور هایی صورت می‌گیرد که فقیر اند.

نعیم الله صافی، نماینده سازمان صحی جهان گفت: «سازمان صحی جهان از وزارت محترم صحت عامه می‌خواهد که مانند سایر بخش‌ها، در بخش کنترول تنباکو به حمایت تخنیکی خود ادامه دهد.»

با این حال، وزارت صحت عامه از مردم می‌خواهد تا در راستای مبارزه با تنباکو با این وزارت همکاری کنند. شهروندان کشور هم ضمن تاکید بر اضرار تنباکو می‌گویند با سکتور صحی کشور همکار اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی: کشورهای جهان برای افغان‌ها زیر نام این که جان شان در خطر است پناه ندهند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان روزگذشته (سه شنبه ۹جوزا) در دیدار با خانواده‌های ۱۸ مهاجر جان‌باخته در بلغاریا در کابل، گفته است که امنیت در کشور تامین است و افغان‌ها نباید کشور شان را به بهانه این که جان شان در خطر است کشور را ترک کنند.

امیرخان متقی، همچنان از کشورهای جهان خواست تا به افغان‌های که زیر نام این که جان شان در خطر است پناه ندهند.

متقی گفت :«جهان نباید به استعدادها، کدرها و افتخارات افغانستان صدمه وارد کند و نباید آنها (افغان‌ها) را زیر نام این که جان شان در خطر است از این کشور بیرون کنند. دیگر ظلم نکنند، ۲۰ سال جنگ کفایت می‌کند، افغان‌های بی‌شمار را شهید کردند.»

امیرخان متقی در دیدار با خانواده‌های قربانیان در کنار ابراز تسلیت متعهد شد که با خانواده‌های قربانیان همکاری خواهد کرد.

اجساد قربانیان بعد از تاخیر سه ماهه چند روز قبل به کابل انتقال یافت٬ این افراد بتاریخ ۱۷ فبروری در راه بطرف اروپای غربی در شهر صوفیه بلغاریا در یک کانتینر به دلیل نبود آکسیجن جان باختند.

متقی مشکلاتی را که در امر انتقال اجساد وجود داشت٬ ناشی از تحریم‌های بین‌المللی خواند وگفت:«روند با موانع زیادی مواجه بود و علت تاخیر انتقال اجساد٬ همین مسئله (تحریم‌های بین‌المللی) بود.»

وزیر خارجه تاکید می کند که تمامی شهروندان برای سفرهای خارجی آزاد اند، اما نباید برای رسیدن به خارج علیه نظام دوسیه سازی نمایند.

از سوی هم برخی اشتراک کننده‌های این نشست می‌گویند که بسیاری از جوانان فریب قاچاقبران انسان را می‌خورند و از مسیرهای خطرناک به خارج می‌روند، آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو فعالیت قاچاقبران انسان را بگیرند.

وزیرخارجه همچنان بسیاری از مشکلات موجود در کشور را ناشی از تحریم‌های جامعه جهانی در برابر امارت اسلامی می‌داند و از جهان می‌خواهد که تحریم‌های ظالمانه خود را علیه دولت و مردم افغانستان پایان دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مذاکرات محرمانه صدراعظم قطر با رهبر امارت اسلامی در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه گزارش داده است که صدراعظم قطر در ماه جاری با رهبر امارت اسلامی در افغانستان درباره راه‌های کاهش تنش با جامعه بین‌المللی گفتگوهای محرمانه‌ای انجام داده است.

دیدار صدراعظم قطر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، و هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی در شهر قندهار اولین دیدار اعلام شده بین رهبر امارت اسلامی افغانستان و یک مقام خارجی بوده است.

این منبع گفت که دولت جو بایدن، از این دیدار مطلع شده و در حال هماهنگی درباره همه موضوعات مطرح شده در مذاکرات بین دو طرف است.

منبع افزود:«صدراعظم قطر درباره مسائل دیگری از جمله لزوم پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان توسط طالبان (امارت اسلامی) با رهبر امارت اسلامی گفتگو کرد».

به گفته این منبع، واشنگتن پس از اینکه مذاکرات در سطح پایین‌تر به نتیجه نرسید، خواستار افزایش سطح گفتگوها شده بود.

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان به آریانانیوز می‌گوید که هدف سفر صدراعظم قطر به کندهار دیدار با ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزرای امارت اسلامی بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!