Connect with us

رویداد های اخیر

زادروز عبدالرووف کودک ربوده شده بلخی؛ هنوز سرنخی از وی پیدا نشده است

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۹, ۱۴۰۰)

کودک ربوده شده بلخی که از شش ماه به این سو در بند آدم ربایان است، روز گذشته (چهار شنبه ۱۸حمل) ده ساله شد.

مادر این کودک می‌گوید هژدهم حمل مصادف است به زاد روز عبدالروف که تحمل دوری وی سخت دشوار است و جانسوز.

خانواده این کودک می‌گوید با گذشت شش ماه هنوز حکومت در رهایی کودک شان از بند آدم ربایان عاجز مانده است .

خانواده عبدالرووف خیمه تحصن را که از پنج ماه به این سو در برابر ساختمان دفتر والی بلخ برپا کرده است و بسته گان عبدالروف بر بنیاد سنت‎‌های محلی شان با شمارش خسته‌های خرما برای رهایی کودک شان دعا می‌خوانند.

زهره مادر عبدالروف می‌گوید همه ساله در هژدهم حمل زاد روز عبدالروف را جشن می‌گرفتند.

زهره گفت :” امروز زادروز عبدالروف جان است اما وی نزد ما نیست، و برای ما بسیار سخت است این روز را سپری می کنیم واگر نزد ما می بود امروز زادروزش را تجلیل می کردیم.”

محمد نبی پدر عبدالروف می‌گوید حکومت مردان افغان در دیدارهای که با وی داشتند جز وعده دیگر کاری از دست شان ساخته نیست .

محمد نبی، پدر عبدالروف می‌گوید که:” این‌ها (مقام‌های دولتی) دل شان از سنگ بدتر سخت تر است و پروای کسی را ندارند و اگر پروایی کسی را میداشتند در شش ماه یک سرنخ پیدا می‌کردند.”

یکی از معترضان می‌گوید خواست آدم ربایان دریافت پول در بدل رهایی عبدالروف است و هر دو روز بعد پیام‌های خشنی به آنها می‌رسد .

کمال گونیش، معترض می گوید که:”دم روبایان دراین روزها یک میلیون و دوصدهزار دالر تقاضا دارند.”

هر چند مقامات امنیتی از راه اندازی عملیات‌های زیاد و بازداشت دها تن در پیوند به ربوده شدن این کودک سخن گفته بودند، اما این روزها از انکشاف قضیه چیزی با رسانه‌ها شریک نساخته اند .

رویداد های اخیر

محصلین افغان در دیدار با متقی خواستار از سرگیری دروس تعلیق شده شان در هند شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه ۱۳سرطان) گفته است که شماری از محصلین افغان با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار کردند و مشکلات‌شان را با وی در میان گذاشتند.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفته است که محصلین افغان از آقای متقی خواستند تا در قسمت ازسرگیری دروس تعلیق‌شده و صدور ویزه و سفر به کشور هند با آنها همکاری نماید.

آقای ضیا احمد افزوده است که با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، علاوه بر سایر کشورها، دروس محصلین افغان در هند نیز به حالت تعلیق درآمد.

به گفته وی دراین دیدار آقای متقی محصلین را سرمایهٔ کشور خواند و اطمینان داد که تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا راه را برای تکمیل دروس محصلین افغان هموار‌ کند.

آقای متقی گفت:” رسیدگی به مشکلات محصلین افغان برایش اولویت دارد و در این زمینه، به مسئولین مربوطه هدایت خواهد داد که خواسته‌های محصلین را با سفارت هند در میان بگذارند و راه حلی برای مشکلات آنان بیابند.”

به گفته آقای ضیا احمد دراخیر محصلین از آقای متقی به‌خاطر ملاقات، گوش‌دادن به درخواست‌های آنان و وعدهٔ دریافت راه‌‌حل سپاس‌گزاری کردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

فراغت ۲۵۰ محصل از بخش‌های صحی در ولایت نیمروز

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

نزدیک به ۲۵۰ محصل از بخش‌های قابلگی، پرستاری و دواسازی در ولایت نیمروز فارغ شدند. این محصلان از یک انستیوت صحی خصوصی سند فراغت گرفته اند. مسوولان این انستیوت می‌گویند که این محصلان تعلیمات کافی را در بخش‌های صحی فرا گرفته‌اند.

در همین حال، مسوولان محلی در نیمروز می‌گویند که مراکز صحی در شهر و ولسوالی‌ها نیاز به کارمندان بیشتر دارد تا خدمات صحی به مردم ارایه کنند.

جمعه خان نثار، مسؤل انستیوت صحی در نیمروز دراین مورد گفته است: «تقریبا ما ۲۵۰ محصل فارغ داشتیم که بیشر آنها خانم‌ها هستند و ما در هفت بخش فراغت داشتیم که قابلگی، نرسنگ، فارمسی، دندان و لابراتوار بوده است».

با این حال، در ولایت نیمروز مراکز صحی و کلینیک‌ها در سطح شهر و ولسوالی‌های این ولایت نیاز جدی به کارمندان صحی دارد، این دختران و پسران که تازه فارغ شدند از حکومت می‌خواهند که زمینۀ کار را برای شان آماده کند.

فاطمه، یکی از فارغین می‌گوید: «امروز که تصدیق خود را گرفتم بسیار خوشحال هستم و خواهش‌ که از امارت اسلامی افغانستان دارم این است که برای ما زمینه کار را مهیا کند».

درهمین حال، ریاست صحت عامه نیمروز می‌گوید که در شرایط کنونی نیروی جوان تحصیل کرده می‌تواند خدمات خوبی را به مردم ارایه کند و می‌افزایند که تلاش‌ها ادامه دارد تا این جوانان را در مراکز صحی این ولایت استخدام کنند.

مطیع الله منیب، آمر معافیت کتلوی ریاست صحت عامه نیمروز دراین محفل فارغین را خطاب قرار داه و گفته است: «امروز در این محفل برای شما اجازه داده می‌شود که شما به مردم خود خدمت کنید، مردم هرگاه مریض دارند و یا کدام مشکلی دیگری دارند، شماها مکلف هستید که به آنها مطابق به رشته خود مشوره بدهید».

این جوانان درحالی از بخش های صحی سند فراغت گرفته‌اند که هنوز هم در مراکز صحی ولسوالی های نیمروز کمبود نیروی مسلکی محسوس است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو کارمند قول اردوی الفاروق در هرات کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی تایید می‌کند که دو کارمند قول اردوی ۲۰۷ الفاروق صبح امروز (دوشنبه) از سوی افراد مسلح در هرات کشته و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

یک منبع در این قول اردو گفت که دو موتر حامل کارمندان ملکی آن در ناحیه های چهارم و پنجم شهر هرات مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

به گفته این منبع، در این حمله دو تن از این کارمندان کشته و ۲۰ تن دیگر به شمول دو کودک زخم برداشتند.

پولیس هرات گفت که یک مهاجم در پی این حمله از پا درامد و دو تن دیگر موفق به فرار شدند.

سخنگوی وزارت دفاع اما گفت که همه مهاجمان این رویداد از بین رفته اند.

مسئولیت این حمله را تاهنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!