Connect with us

خبرهای تازه

زلمی خلیلزاد می گوید که واشنگتن در توافق با طالبان به شماری از اهداف مهم دست یافته است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۳۹۸)

آقای خلیلزاد، بخشی ازین اهداف را اقدام طالبان در کار سرکوب داعش و جلوگیری از استخدام، تمویل و آموزش این گروه در بخش های شرقی افغانستان میداند.

درهمین حال نخست وزیر پاکستان می گوید که پیشرفت بدست آمده در روند صلح افغانستان نتیجه همکاری پاکستان است و باید از نقش این کشور ستایش شود.

خلیلزاد در یک رشته پیامها، مبارزه طالبان در برابر داعش و اقدام برای جلوگیری از روند استخدام و آموزش داعش را ستایش میکند. به گفته خلیلزاد عملی شدن تعهدات امریکا در توافق صلح وابسته به اقدامات طالبان است.

زلمی خلیلزاد  فرستاده امریکا برای صلح افغانستان گفته است: “این‌ها نمایانگر تعهدات عمومی طالبان (در موافقتنامه ما) علیه القاعده و گروهای دیگری است ‏که ایالات متحده یا متحدین آن را تهدید می‌کنند. ما از طالبان انتظار داریم تا تعهدات شان را عملی کنند. تحقق تعهدات ما، در موافقتنامه، وابسته به اقدامات تعهد شده‌ی طالبان است.”

سید اسحاق گیلانی رییس حزب همبستگی ملی افغانستان میگوید: “میلر و خلیلزاد به قطر رفته اند، امید است که در قسمت رهایی زندانیان یک پیام خوش بیاورند تا راه برای مذاکرات میان افغانی باز شود.”

در حالیکه طالبان و امریکا، در حال عملی کردن ماده های توافق نامه صلح استند، در کابل اما حکومت با طرف های سیاسی، هنوز بر سر چگونگی شروع مذاکرات میان افغانی هم نظر نشده اند.

درهمین حال نخست وزیر پاکستان، در باره خواست رییس جمهور غنی مبنی بر قطع رابطه طالبان با پاکستان می گوید که تمامی پیشرفت های بدست آمده در روند صلح افغانستان نتیجه همکاری پاکستان است.

عمران خان  نخست وزیر پاکستان گفته است: “در اوضاع کنونی باید از نقش پاکستان ستایش شود و اکنون باید تأملی میان حکومت افغانستان و امریکا باشد که ۱۹ سال جنگ در افغانستان نتوانست صلح را به این کشور بیاورد و نیاز است تا راه صلح، ادامه یابد.”

با این همه نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان در یک اعلامیه ای  خواهان جا دادن حقوق و نیازهای کودکان افغان، در روند صلح این کشور شده است.

در بخشی ازین اعلامیه آمده است که «افغانستان همچنان مرگبارترین محل کشمکش برای کودکان است و سازمان ملل از تعامل و تلاش های اخیر طرفین در این کشور برای دستیابی به صلح پایدار، استقبال می کند و بر لزوم پایان این درگیری، تأکید می کند”.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending