Connect with us

اخبار ویژه

زنان افغان خواهان حفظ آزادی های مدنی شان شدند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۳۹۹)

صدها تن از زنان افغانستان روز یکشنبه در همایشی تحت نام «صدای زنان افغان برای دفاع از جمهوری اسلامی افغانستان» در تالار لویه جرگه کابل خواهان آتش‌بس فوری، ختم جنگ و پایان خون ریزی در کشور شدند.

در این همایش ۱۵،۷۰۰ زن از ۳۴ ولایت کشور شرکت کرده بودند.

این همایش روز گذشته از طرف وزارت امور زنان برگزار شده بود؛ آنها با صدور قطعنامه ۹ ماده ای گفته اند با وجود که درگیر جنگ نبوده اند، هزینه بیشتری را پرداخت کرده اند.

آنها اشاره کردند که در جریان جنگ ها آواره شدند، پدران، شوهران، پسران، برادران و دیگر اعضای فامیل شان را از دست دادند.

آنها افزودند که زنان میخواهند صدای شان توسط طرف های درگیر در گفتگوهای صلح و دنیا شنیده شود.

آنان در قطعنامه ۹ ماده ای خواهان آتش بس، ممنوعیت جنگ مسلمانان علیه مسلمانان و از علمای دین در سراسر کشور خواهان کار برای صلح شدند، محافظت از ارزش های ملی و دینی برای تقویت وحدت ملی و پذیرش متقابل از طریق مساجد شدند.

علاوه بر این آنها میخواهند حقوق و دست آوردهای بیست سال گذشته حفظ و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی نیز احترام شود.

آنها گفته اند که حفاظت از قانون اساسی را وجیبه ملی میدانند تا حقوق مدنی و سیاسی آنها در گفتگوهای صلح حفظ شود.

آنها گفتند: “ما زنان افغان از حرکت های مردمی و تصامیم جمهوری اسلامی افغانستان بخاطر بدست آوردن صلح با عزت و دوامدار حمایت و تاکید به ادامه این حرکت ها برای برقراری صلح پایدار میکنیم.”

آنها همچنین خواستار حمایت از قربانیان جنگ شده و گفتند: “ما زنان افغان به دنبال حمایت از کشورهای همسایه و منطقه برای روند صلح افغانستان هستیم و از جامعه جهانی می خواهیم صلح پایدار را تامین کنند و همکاری برای تقویت نیروهای امنیتی کشورمان شوند.”

زنان افغان تاکید کردند که به عنوان “شهروندان مسوول” آنها می خواهند در صلح زندگی کنند و می دانند که تفاوت های زبانی، قومی و مذهبی همه پذیرفته شده است – زیرا به گفته آنانان “زیبایی ما در تنوع قومی، مذهبی و وحدت ملی است.”

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!