Connect with us

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: کمپاین واکسین کرونا ماه جون راه اندازی می‌شود

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت می‌گوید که راه‌اندازی کمپاین واکسین کووید۱۹ در جون سال روان میلادی در سراسر افغانستان برنامه‌‌ریزی شده است.

این سازمان امرروز (پنجشنبه ۵ جوزا) با نشر تویتی گفته است که در جریان این کمپاین بیش از پنج میلیون جمعیت بالغ ۱۸ سال و بالاتر از آن تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

این سازمان گفته است: “این کمپاین از طریق ۴۷۳ تیم سیار واکسیناسیون علاوه بر ۵۵۹ سایت ثابت (شامل شفاخانه‌های منطقه‌ای، ولایتی و ولسوالی) و برخی از مراکز جامع سلامت انجام خواهد شد.”

قرار است که در این کمپاین، واکسین‌های جانسون و جانسون امریکایی و سینوفارم چینی تطبیق شود. سازمان جهانی صحت گفته است که بیش از هفت میلیون دوز واکسین برای راه اندازی این کمپاین در افغانستان موجود است.

بر اساس آمار سازمان جهانی صحت، بیش از شش میلیون و ۱۱۸هزار نفر در سراسر افغانستان تا هفته سوم ماه می واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند که از این جمله بیش از چهار میلیون و ۷۵۸هزار نفر به گونۀ کامل و متباقی حد اقل یک بار واکسین شده اند.

معلومات این سازمان نشان می‌دهد که نزدیک به ۵۳ درصد واکسین شدگان مردان و بیش از ۴۷ درصد دیگر زنان بوده اند. این سازمان از افزایش ۱۲ درصدی افرادی که هر دو دوز واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند، نیز خبر داده است.

پیش از این وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته بود که برای تطبیق واکسین کووید۱۹ بیش از ۶۰۰ مرکز در کابل و ولایات فعالیت دارند که به گونۀ اوسط روزانه تا حدود نه‌هزار نفر در این مراکز واکسین می‌شوند.

بر بنیاد آمار سازمان جهانی صحت، از آغاز شیوع بیماری کووید۱۹ در افغانستان تا اکنون نزدیک به ۱۸۰هزار واقعه مثبت و حدود هفت‌هزار و ۷۰۰ مرگ ناشی از این بیماری در این کشور ثبت شده است.

کوید۱۹

کشورهای جی۲۰ جمع‌آوری ۱.۵میلیارد دالر برای صندوق جهانی همه‌گیری جهانی را هدف قرار داده اند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

وزیر صحت رئیس جمهور فعلی اندونزیا گفته است که گروه ۲۰ اقتصادهای بزرگ (G20) قصد دارد امسال ۱.۵ میلیارد دالر برای صندوقی که برای آمادگی بهتر برای همه گیری‌های آینده ایجاد شده است، جمع‌آوری کند.

کشورهای گروه ۲۰ به طور موقت موافقت کرده اند که صندوقی چند میلیارد دالری ایجاد کنند که مقام‌های صحی گفته اند تلاش هایی مانند نظارت، تحقیق، و دسترسی بهتر به واکسیناسیون برای کشورهای با درآمد پایین تا متوسط و سایر موارد را تامین می کند. 

بودی گونادی سادیکین، وزیر صحت اندونزی در مصاحبه‌ای گفت که ایالات متحده، اتحادیه اروپا، اندونزیا، سنگاپور و آلمان تا کنون حدود ۱.۱ میلیارد دالر به این صندوق تعهد کرده اند.

او به رویترز گفت: «اگر بتوانیم تا پایان سال جاری ۱.۵ میلیارد دالر بودجه جدید دریافت کنیم، بسیار بسیار خوشحال خواهیم شد.

اندونزی میزبان نشست سران گروه ۲۰ در بالی در ماه نوامبر خواهد بود.

بانک جهانی که این صندوق را مستقر خواهد کرد و سازمان صحت جهانی (WHO) که در مورد این تسهیلات مشاوره می دهد، در گزارشی برآورد کردند که شکاف بودجه سالانه برای آمادگی همه گیر ۱۰.۵ میلیارد دالر است.

بودی گفت که او در نشست وزرای صحت گروه ۲۰ در اندونزیا هفته آینده با کشورهایی مانند جاپان و بریتانیا درباره کمک به صندوق بحث خواهد کرد.

او گفت: «همه‌گیری یک جنگ است و ما باید با پول کافی در هنگام وقوع جنگ آماده باشیم.

ایالات متحده و اندونزیا برای ایجاد این صندوق برای کمک به جهان برای آماده شدن بهتر برای مقابله با بیماری‌های همه گیر آینده فشار آورده اند، اما سازمان جهانی صحت نگران است که این صندوق بتواند تلاش‌های خود و سایر مکانیسم‌های صحت جهانی را تضعیف کند.

اما بودی گفت که سازمان جهانی صحت “نقش رهبری” را در شناسایی کشورهایی که به این صندوق نیاز دارند یا سایر اقدامات متقابل ارائه خواهد کرد، ایفا خواهد کرد.

بانک جهانی گفته است که انتظار می‌رود این صندوق در سال جاری عملیاتی شود و بودی گفت که ساختار این صندوق می‌تواند ظرف چند ماه آینده ایجاد شود.

Continue Reading

کوید۱۹

پادشاه مراکش به ویروس کرونا مبتلا شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۴۰۱)

منابع خبری از ابتلای پادشاه مراکش به کرونا خبر دادند.

حسن بلیمنی، داکتر خصوصی محمد ششم، پادشاه مراکش اعلام کرد که پادشاه این کشور به کووید ۱۹ مبتلا شده است.

وی افزود:”ابتلای پادشاه مراکش به کرونا بدون علائم است و پزشک توصیه کرده وی چند روز استراحت کند.”

در ۹ نوامبر، دولت مراکش به دنبال بهبودی وضعیت اپیدمی در این کشور است، تصمیم گرفت که منع آمد و شد شبانه را در سراسر کشور لغو کند.

در اوایل ماه مارچ، رباط (پایتخت مراکش) پایان موج ۱۱ هفته‌ای گونه جهش یافته اومیکرون را اعلام کرد.

این درحالی است که وزارت صحت این کشور روز گذشته با انتشار گزارشی از ثبت یک هزار و ۵۶۸ مبتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داده بود.

Continue Reading

کوید۱۹

امریکا الزامات آزمایش کوید-۱۹ برای مسافران بین المللی را لغو می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۱, ۱۴۰۱)

مرکز وقایه و کنترول امراض امریکا  (CDC) گفته است که “بر اساس داده‌های اطلاعاتی و علمی” مسافران دیگر لازم نیست برای ورود به امریکا نتیجه منفی آزمایش کووید-۱۹ را همراه داشته باشند.

بربنیاد مرکز سی‌دی‌سی، قرار است که این محدودیت سر از روز یکشنبه (۲۲ جوزا) برداشته شود.

این مرکز بهداشتی اما اعلام کرده است که به نظارت بر وضعیت همه‌گیری ادامه خواهد داد و در صورت تغییر وضعیت، نیاز به آزمایش را مجددا ارزیابی خواهد کرد.

درهمین حال، خاویر بسرا، وزیر بهداشت امریکا گفت: “این مرحله به دلیل پیشرفتی که در مبارزه با کووید-19 داشته ایم امکان پذیر است.”

به همین ترتیب، راجر داو، رئیس و مدیر عامل انجمن مسافرتی امریکا، لغو قانون آزمایش را “گام بزرگ دیگری برای بهبود سفرهای هوایی ورودی و بازگشت سفرهای بین المللی به این کشور” عنوان کرده است.

این درحالیست که طبق گزارش گروه تجاری “خطوط هوایی برای امریکا”، در ماه می سفرهای هوایی بین‌المللی این کشور ۲۴ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!