Connect with us

صحت

سازمان جهانی صحت: گمان می‌رود شربت سرفه ساخت هند با مرگ ۶۶ کودک در گامبیا ربط داشته است

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۴, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت در مورد تجویز و مصرف چهار شربت سرفه و سرما خوردگی ساخت شرکت دواسازی میدن هند هشدار داده است که گمان می‌رود با مرگ ۶۶ کودک در گامبیا ربط داشته است.

این سازمان جهانی همچنان روز چهارشنبه (۱۳ میزان) هشدار داده است که ممکن این دواها در سایر کشورها، بیرون از ممالک افریقای غربی، تولید و توزیع شده باشد.

تدروس ادهانوم گیبریسوس رییس سازمان جهانی صحت روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که چهار شربت یاد شده “احتمالاً با مشکلات شدید گرده و مرگ ۶۶ کودک” ربط داشته است.

رییس سازمان جهانی صحت مرگ این کودکان را تاسف بار خواند.

تدروس گفت که سازمان جهانی صحت تحقیقات بیشتر را با مقام‌های هندی و شرکت تولید کنندۀ این چهار شربت – پرومیتازین فمی، کوفیکزمالین، ماکوف و ماگریپ – نیز انجام می‌دهد.

در اخطاریه‌ی سازمان جهانی صحت آمده است که :«تا حال، شرکت تولید کننده به سازمان جهانی صحت در مورد مصوونیت و کیفیت محصولات خود تضمین نداده است” و نیز گفته شده است که با تحلیل و تجزیۀ لابراتواری نمونه‌های این محصولات “تایید شده است که این محصولات حاوی مقادیر غیرقابل قبول دای‌ایتیلین گلایکول و ایتیلین گلایکول است.»

دای‌ایتیلین گلایکول و ایتیلین گلایکول مواد بی‌رنگ و بی‌بوی کیمیایی است که بیشتر در محصولات چرب کنندۀ ماشین‌آلات و به مقدار بسیار اندک در مواد آرایشی استفاده می‌شود. خوردن این دو مادۀ کیمیایی سبب درد شکم، استفراغ، اسهال، بندش ادرار، سردردی و در نهایت، منجر به عدم کفایه و نارسایی شدید گرده، مشلات اعصاب محیطی و مرکزی، کوما و مرگ شده می‎تواند.

وزارت صحت گامبیا ماه گذشته، پس از آنکه ۲۸ کودک در اثر از کار افتادن گرده‌های شان در گذشتند، به شفاخانه‌های آن کشور دستور داد تا مصرف این شربت‌ها را متوقف کند.

سازمان جهانی صحت گفته است که معلومات به دست آمده از سازمان مرکزی کنترول دوایی هند، نشان می‌دهد که شرکت تولید کننده این شربت‌ها را تنها به گامبیا صادر کرده است. با اینحال، به گفتۀ این سازمان، به دلیل بازارهای غیررسمی و کنترول ناشدۀ کشورهای افریقایی، نمی‌توان تولید آن را به سایر کشورهای منطقه رد کرد.

با هشدار از این احتمال که شاید شرکت یاد شده از دای‌ایتیلین گلایکول و ایتیلین گلایکول در دیگر محصولات دوایی خود نیز کار گرفته باشد “تکثیر جهانی” این دواها را نمی‌توان منتفی دانست.

رییس سازمان جهانی صحت از تمام کشورها خواست تا “این محصولات دوایی را شناسایی و جلو تولید آن را بگیرند تا از آسیب بیشتر به مریضان جلوگیری شود.”

به نقل از خبرگزاری رویترز شرکت دواسازی “میدن” و وزارت صحت هند دراین باره از اظهار نظر خودداری کرده اند.

صحت

هشدار بیل گیتس درباره شیوع یک ویروس بعدی ساخت دست بشر در آینده

Published

on

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۱)

به نقل از دیلی میل، بیل گیتس به استرالیا هشدار داد که خود را برای ویروس بعدی آماده کند.

بیل گیتس گفته است که ممکن است ویروس بعدی ساخت دست بشر بسیار وحشیانه‌تر از کووید-۱۹ باشد.

گیتس اخیراً به موسسه اندیشکده «Lowy» در سیدنی گفته است که رهبران سیاسی باید اختلافات خود را کنار بگذارند و برای آماده شدن برای ویروس بعدی با یکدیگر همکاری کنند.

وی از رهبران جهان خواست همکاری جهانی بیشتری داشته باشند و از آنها درخواست کرد که با نگاه به ویروس کووید-۱۹ به عنوان نمونه‌ای از اینکه اگر با یکدیگر همکاری کنند می‌توانند در پیشگری از یک ویروس بزرگ عملکرد خوبی داشته باشند، با هم بیشتر همکاری کنند.

بنیانگذار شرکت بزرگ مایکروسافت گفت:«هزینه اقتصادی آمادگی برای دوره بعدی را با هزینه کووید مقایسه کنید. در این ویروس، کرونا ۱۰ تریلیون دالر به اقتصاد جهانی ضرر زد. در این ویروس، ما آگاه نبودیم و ندانستیم که باید از ابزار، تمرین و ظرفیت جهانی برای آماده باش مانند زمان آتش‌سوزی یا زلزله استفاده کنیم.»

گیتس از سیاست‌های استرالیا در کمک به پایین نگه داشتن نرخ عفونت قبل از عرضه واکسین‌ها ستایش کرد.

وی گفت:«برخی از چیزهایی که مهم است این است که استرالیا و حدود هفت کشور دیگر در مراحل اولیه، فرایند تشخیص مریضی جمعیت را انجام دادند و سیاست‌های قرنطینه‌ای داشتند. این بدان معناست که شما سطح عفونت را در همان سال اول که واکسین وجود نداشت پایین نگه داشتید.»

بنیانگذار مایکروسافت، گفت که برای مقابله با همه‌گیری‌های آینده به نظم بین‌المللی پایدار بر اساس اراده سیاسی متقابل نیاز است.

گیتس اظهار کرد:«تنها چیزی که همچنان تا حدی برقرار است این است که ما یک ظرفیت جهانی در سطح منطقه‌ای و کشوری را خواهیم داشت که به این معنی است که وقتی یک تهدید(مریضی عفونی) مطرح می‌شود به گونه‌ای عمل کنیم که جهانی نشود. ما باید هر پنج سال یک بار تمرین جامعی را در سطح کشور و منطقه برای آمادگی همه‌گیری انجام دهیم و شما به یک گروه جهانی نیاز دارید که به همه کشورها در خصوص عملکردشان امتیاز بدهد.»

گیتس وعده کرده است که نیمی از دارایی خود را صرف امور خیر کند و تلاش کند تا برابری را در صنایع صحت، برق و تعلیم ایجاد کند.

وی گفت:«نظام سرمایه‌داری در توجه به برخی از این نیازهای افراد فقیر(صنایع صحت، برق و تعلیم) با شکست عظیمی مواجه شده است. شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه با ۱۰۰۰ دالر جان افراد را نجات دهید و چیزی در جهان وجود ندارد که به اندازه آن رضایت بخش باشد.»

وی که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است از تهدید ایالات متحده تحت رهبری دونالد ترامپ به خروج از سازمان صحت جهانی و قطع کمک‌های مالی انتقاد کرد.

Continue Reading

صحت

آغاز کمپاین واکسین پولیو در افغانستان؛ ۵.۳ میلیون کودک واکسین می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامۀ از آغاز نخستین دور کمپاین واکسین پولیو در سال ۲۰۲۳ میلادی در ۱۶ ولایت افغانستان خبر داده است.

شرافت زمان امر، سخنگوی این وزارت با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفته است که در این دور کمپاین، ۳.۵ میلیون کوک زیر سن پنج سال در ۱۷۸ ولسوالی در بخش‌های شرق، جنوب، جنوب-شرق و غرب افغانستان به شمول کابل واکسین می‌شوند.

وی افزوده است که این کمپاین امروز دوشنبه (سوم دلو) آغاز و برای چهار روز ادامه خواهد یافت.

به گفتی سخنگوی وزارت صحت عامه: «در سال ۲۰۲۲، تنها دو واقعه مثبت پولیو در ولایات پکتیکا و کنر گزارش شده بود که نسبت به ۵۶ واقعه در سال ۲۰۲۰ و چهار واقعه در سال ۲۰۲۱ کاهش قابل ملاحظه را نشان می‌دهد.»

درهمین حال، قلندر عباد، وزیر صحت عامه می‌گوید که:«افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به محو پولیو نزدیک‌تر شده است. ما امیدوار هستیم که تا پایان سال ۲۰۲۳ با تطبیق موفقانه کمپاین‌های پلان‌شده واکسین پولیو، شاهد صفر شدن واقعات پولیو در افغانستان باشیم.»

عباد از والدین کودکان، عالمان دینی و بزرگان قومی خواسته است که برای تطبیق واکسین پولیو با واکسیناتوران در سراسر کشور همکاری کنند.

این کمپاین توسط وزارت صحت عامه و در همکاری مالی سازمان جهانی صحت و صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) در بخش‌های افغانستان انجام خواهد شد.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامه در جریان سال گذشته میلادی، نه دور کمپاین سرتاسری و فرعی تطبیق واکسین پولیو در افغانستان راه‌اندازی شده که پیامد خوبی در کنترول گردش ویروس پولیو داشته است.

این در حالی است که پیش از این، سازمان جهانی صحت از تلاش‌ها برای محو بیماری فلج کودکان (پولیو) در افغانستان خبر داده و گفته بود که غلبه بر پولیو در این کشور پیروزی جهانی خواهد بود.

به گفتۀ این سازمان، تا زمانیکه پولیو در یک‌جا وجود داشته باشد، این مریضی در همه‌جا یک تهدید باقی خواهد ماند.

Continue Reading

صحت

جاپان یک میلیون و ۳۰۰ هزار دالر برای تقویت خدمات صحی در هلمند کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۱)

صندوق جمعیت سازمان ملل برای افغانستان، از کمک یک میلیون و سه صد هزار دالری جاپان، جهت تقویت خدمات صحی در هلمند، خبر داده است.

دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل برای افغانستان روز دوشنبه (۲۶جدی) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که جاپان به‌منظور پاسخ‌دهی به چالش‌ها و تقویت صحت باوری٬ یک میلیون و سه صد هزار دالر امریکایی را در اختیار صندوق جمعیت سازمان ملل قرار می‌دهد.

در اعلامیه آمده است که از این کمک جاپان برای تقویت خدمات صحی ۲۹ مرکز آشیانه صحی در هلمند، استفاده خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!