Connect with us

صحت

سازمان جهانی صحت: ۴۵ درصد مریضان عفونت تنفسی در افغانستان کودکان زیر پنج سال اند

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت عمومی صحی در افغانستان گفته است که ۴۵.۱ درصد از مریضان مبتلا به عفونت‌های تنفسی را کودکان زیر پنج سال تشکیل می‌دهند.

در این گزارش که روز پنجشنبه (۱۰ حمل) منتشر شد آمده است که شیوع عفونت حاد تنفسی همچنان در سراسر افغانستان به دلیل سردی هوا ادامه دارد و درجه حرارت پایین آسیب‌پذیری مردم را تشدید می‌کند.

به گفته این سازمان در ماه فبروری، بیش از ۸۲۸ هزار عفونت حاد تنفسی گزارش شده است.

براساس گزارش، چهار میلیون و ۳۵۳ هزار مورد عفونت تنفسی در افغانستان از اکتوبر سال ۲۰۲۲ ثبت شده است که این رقم ۱۳.۳ درصد کل نفوس کشور را تشکیل می‌دهد.

مردم افغانستان در سال گذشته یکی از سردترین زمستان‌ها را در چند دهه اخیر سپری کردند.

سازمان جهانی صحت همچنین در گزارش خود تخمین زده است که ۱۷ درصد از بزرگسالان در افغانستان اختلالات روانی، مشکلات روحی چون افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه را تجربه کرده‌اند.

به گفته این نهاد، چندین دهه جنگ و بی‌ثباتی، بسیاری از افغان‌ها را در برابر مشکلات روانی آسیب‌پذیر کرده است و این سبب گرایش به مواد مخدر می‌گردد.

صحت

یک فابریکه بزرگ تولید دوا در کندهار افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۴۰۲)

یک فابریکه بزرگ تولید دوا به ارزش ۵۰ میلیون دالر شام روز دوشنبه با حضور مقامات ارشد امارت اسلامی در ولایت کندهار افتتاح شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در صفحه تویتر اش نگاشته است که فابریکه ملی «سنو فارما» در یک شیفت یعنی ظرف هشت ساعت، ۵.۶ میلیون قرص تابلیت، ۲ میلیون کپسول و ۶۰ هزار بوتل شربت تولید خواهد کرد.

به گفته وی، سهمداران کارخانه «سنو فارما» ۷۱ تاجر و شرکت هستند و ۵۰ میلیون دالر دیگر نیز برای غنی سازی اش مصرف می‌شود.

ذبیح الله مجاهد همچنان گفت که دوای «سنوفارما» در تمام کشور قیمت یکسان خواهد داشت که روی دوا نوشته می‌باشد.

 

Continue Reading

صحت

افرایش شیوع مرض ملاریا در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۴۰۲)

با گرم شدن هوا در ولایت ننگرهار مرض ملایار افزایش یافته و باشندگان این ولایت را نگران ساخته است.

باشندگان ولایت ننگرهار می‌گویند که بسیاری از اعضای خانواده‌های شان با فراه رسیدن فصل تابستان به این مرض مبتلا شده اند و این نگران کننده است. آنان از حکومت می‌خواهند که در این مورد دست به کار شوند.

باشندهگان این ولایت می‌گویند که در هر خانواده چندین تن به این مرض مبتلا شده اند و از حکومت می‌خواهند تا برای جلوگیری این از شیوع بیشتر ملاریا اقداماتی را روی دست گیرند.

عبدالله بریالی، مسوول صحی در زون شرق کشور می‌گوید که که نه تنها در ولایت ننگرهار بلکه در ولایت های شرقی کشور شیوع این مرض افزایش یافته است که تنها در ولایت ننگرهار به ۵۰ درصد رسیده است.

مرض ملاریا توسط پشه‌ها از یک فرد به فرد دیگر انتقال می‌کند، شماری از داکتران می‌گویند که با رعایت حفظ الصحه و استفاده از پشه خانه‌ها متیوان از شیوع این مرض جلوگیری کرد.

مسوولان صحی در ولایت ننگرهار می‌گویند که وزارت صحت عامه کمپاین گسترده ای را برای جلوگیری از شیوع مرض ملاریا راه اندازی کرده اند تا آگاهی مردم بالا برود.

Continue Reading

صحت

چهارمین مورد مثبت بیماری پولیو در ننگرهار به ثبت رسید

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

چهارمین مورد مثبت بیماری فلج کودکان یا پولیو در ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار در شرق کشور به ثبت رسیده است.

نیک محمد، مسوول کمپاین مبارزه با پولیو روز پنج‌شنبه (۱۱ جوزا) گفت که یک پسر چهار ساله در روستای «ثمرخیل» منطقه‌ «سراچه غوندی» ولسوالی بهسود به‌گونه‌ دایمی فلج شده است.

در جریان سال جاری میلادی، این چهارمین کودکی است که در افغانستان به بیماری پولیو مبتلا شده است. تمام این کودکان در ولایت ننگرهار به‌گونه‌ دایمی فلج شده‌اند.

سه مورد مثبت دیگر بیماری پولیو در ولسوالی‌های نازیان، کوت و بتی‌کوت ننگرهار ثبت شده‌اند.

مقامات صحی در ننگرهار ضمن ابراز نگرانی از افزایش موارد مثبت بیماری پولیو، می‌گویند که تمام کودکان زیر سن پنج سال در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

در سال گذشته هم دو مورد مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده بود که در ولایت‌های کنر و پکتیا بود. این رقم کم‌ترین تعداد موارد ثبت‌شده‌ پولیو در افغانستان است.

افغانستان و پاکستان تنها کشورهای اند که تا اکنون موفق به محو پولیو نشده‌اند.

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در گذشته به‌‌دلیل جنگ در برخی از ولایات تطبیق نمی‌شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!