Connect with us

اخبار ساحوی

سازمان ملل از افزایش ۲۱ درصدی تلفات کودکان در افغانستان خبر داد

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۳۹۶)

child

سازمان ملل از افزایش 21 درصدی تلفات کودکان در جنگ افغانستان خبر داد.

به اساس آمار سازمان ملل در چهار ماه نخست سال روان میلادی 283 کودک کشته شده و 704 کودک دیگر زخم برداشته اند که 42 درصد این رقم در جریان درگیری های مسلحانه به وقوع پیوسته است.

گزارش این سازمان می افزاید که مهمترین عامل تلفات کودکان به ترتیب درگیری های زمینی، انفجار بمب ها و حملات هوایی بوده است.

این سازمان از طرف های درگیر جنگ می خواهد که در حفظ جان غیر نظامیان به ویژه کودکان کوشا باشند.

اما وزارت داخله کشور می گوید عامل اصلی تلفات طالبان اند.

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله گفت: “افراد غیر نظامی به اثر حملات گروپی طالبان و هراس افگنان در مکان های عامه صورت می گیرد. بنابرین ما به نیرو های خود هدایت دادیم تا از تلفات غیر نظامیان جلوگیری کنند.”

کمسیون حقوق بشر نیز دو سال پسین را سال خون بار به غیرنظامیان می داند.

بلال صدیقی سخنگوی کمیسیون حقوق بشر می گوید، “کشته شدن غیر نظامیان موجب نگرانی ما و جامعه جهانی شده و از طرف های درگیر می خواهیم که جنگ را از روستاها بیرون کنند”.

پیش از این دفتر سازمان ملل در گزارش دیگرش آمار تکان دهنده یی از افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور نشر کرد که این آمار پس از سال 2009 تا اکنون در حال افزایش است.

گزارشگر: سمیرا ظفری

Advertisement

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!