Connect with us

اخبار ویژه

سازمان ملل: خلاء کمک نقدی با افغانستان باید تا زمستان پیش رو پُر شود

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۱)

سازمان ملل متحد خواهان کمک سه میلیارد دالری برای افغانستان شده و گفته است که این خلاء باید تا زمستان پیش رو پُر شود.

این سازمان بزرگترین درخواست برای کمک به افغانستان را در آغاز سال ۲۰۲۲ مطرح کرد و گفت که در مجموع برای رسیدگی به نیازمندان افغان، به ۵ میلیارد دالر نیاز دارد.

از این میان ۶۰۰ میلیون برای رسیدگی به افغان‌های نیازمند در کشور‌های همسایه و ۴.۴ میلیارد دالر برای شهروندان در داخل افغانستان در خواست شده بود.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که تا اکنون تنها ۱.۴ میلیارد دالر را به دست آورده و خلاء بزرگی وجود دارد.

به گزارش این نهاد، بیشترین کمک‌ها از سوی ایالات متحده امریکا، بانک توسعه آسیایی و کمیسیون اروپا صورت گرفته است.

در گزارش، دسترسی به غذا نیازمندی درجه یک برای افغانستان دانسته شده است.

هیدر بار معاون بخش زنان در دیدبان جهانی حقوق بشر در این مورد به رادیو آزادی گفت که نبود تعامل میان امارت اسلامی و جهانیان، وضعیت اقتصادی افغانستان را بدتر کرده است.

او گفت: “کمک‌های بشری خیلی‌ها مهم است اما یک کشور تنها به این کمک‌ها متکی بوده نمی‌تواند. همچنان تاخیر خیلی طولانی به میان آمده. توافقی هم میان طالبان (امارت اسلامی) و تمویل کننده‌های غربی به ویژه ایالات متحده امریکا به دست نیامده تا در نتیجه اقتصاد افغانستان دوباره فعال شود.”

به گزارش رادیو آزادی کشورهای جهان برای تعامل با امارت اسلامی خواست‌های خود‌شان را دارند، از جمله رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران و همچنان ایجاد حکومت همه شمول.

سازمان ملل متحد تخمین می‌کند که ۱۹.۸ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های غذایی فوری نیاز دارند.

از میان آنها ۱.۱ میلیون کودک خرد سال در افغانستان با خطر مرگ روبرو دانسته می‌شوند.

در گزارش رادیو آزادی  آماده است که شماری از آگاهان اقتصادی می‌گویند که جنگ‌ها در افغانستان فروکش کرده و امنیت بهبود یافته، اما اکنون گرسنگی، فقر و بیکاری جای ناامنی‌ها را گرفته و مردم را با مشکل جدی روبرو کرده است.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!