Connect with us

رویداد های اخیر

ستانکزی: فرمول موفقیت مذاکرات صلح انعطاف پذیری است

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۰, ۱۳۹۹)

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان می گوید که فرمول موفقیت مذاکرات صلح انعطاف پذیری است.

آقای ستانکزی امروز در حضور در مرکز مطالعات راهبردی گفت که مردم افغانستان نتیجه فوری می‌خواهند که این ممکن نیست، اما مذاکرات صلح با تمرکز روی «آتش‌بس» از سر گرفته خواهد شد.

آقای ستانکزی می گوید که دو طرف با روایت ها و برداشت های متضاد از نظام آینده روبرو استند و در نهایت باید زمینه حضور وسیع تمامی طرف ها در ساختار قدرت فراهم شود.

آقای ستانکزی میگوید: ” فرمول مذاکره همین است که انعطاف داشته باشیم.”

آقای ستانکزی به این پرسش که آیا با افراد شامل شبکه القاعده در هیات مذاکره کننده طالبان روبرو استند؟ این گونه پاسخ میدهد.

آقای ستانکزی می‌افزاید: “هرچند صحبت در این باره مشکل ساز است، یعضی از افراد متهم به عضویت این شبکه بوده اند؛ اما ما هیچ گاهی با القاعده مذاکره نمی کنیم”.

از سوی هم برخی دیگر از اعضای هیات مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست، باور دارند که با جا دادن فیصله های سازمان ملل در کارشیوه مذاکرات روایت های طالبان با شکست روبرو شده است.

محمد ناطقی عضو هیات مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان میگوید: “در این دور با دو شیوه متضاد روبرو هستیم. سیستمی که طالب دنبال آن است از سوی سازمان ملل رد شده است.”

غلام فاروق مجروح عضو هیات مذکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان میگوید: “طالبان بر اساس توافق خود با دولت آمریكا توافق كرده اند كه مذاكره كنند. تیم مذاکره کننده دولت افغانستان بر اساس خواسته‌های افکار عمومی افغانستان به میز مذاکره آمده اند.”

پنج روز دیگر به شروع دور تازه ای از مذاکرات میان جمهوریت و امارت در دوحه باقی مانده است؛ مذاکراتی که در آن بیش از همه روی آتش بس و نظام سیاسی آینده در افغانستان رایزنی خواهد شد.

رویداد های اخیر

یک تاجر پیاز و کچالو را در کابل با تخفیف قابل ملاحظه به فروش گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

افزایش قیمت پیاز در این اواخر سر و صداهای زیادی را میان شهروندان کشور به ویژه در کابل به دنبال داشته، تا سرحدی که بهای یک سیر پیاز در این شهر به ۵۰۰ افغانی نیز رسیده است.

اما یک تاجر ملی کشور مقدار زیادی از پیاز و کچالو را به مناسبت ماه مبارک رمضان با نرخ به مراتب نازل‌تر از قیمت بازار در کابل به فروش گذاشته است.

این عضو سکتور خصوصی می‌گوید که برای کمک به مردم، فی سیر پیاز را ۱۵۰ افغانی و فی سیر کچالو را به نرخ ۱۰۰ افغانی به فروش می‌رساند.

میرویس حاجی زاده، عضو سکتور خصوصی می‌گوید: «امروز شما می‌بینید که ده موتر حامل پنجصد الی یک هزار تن پیاز و کچالو وجود دارد. ما تصمیم داریم که روزانه یک یک هزار تُن در جریان هفت روز توزیع کنیم.»

شماری از باشندگان کابل از این ابتکار استقبال می‌کنند و از سایر تاجران نیز می‌خواهند که مواد اولیه و سایر ضروریات مردم را به قیمت مناسب به فروش برسانند.

مختار، باشنده شهر کابل می‌گوید: «این کار بسیار خوب است. این یک نرخ مناسب برای افراد فقیر است.»

پاچا خان، باشنده شهر کابل می‌گوید: «از سایر تاجران می‌خواهیم که در این ماه مبارک رمضان قیمت مواد را کاهش دهند.»

مسئولان شاروالی کابل نیز از سایر اعضای سکتور خصوصی تقاضا دارند تا با مردم خود همکاری کنند.

عصمت الله انصاری، معاون رییس تنظیم مارکیت‌های شاروالی کابل می‌گوید: «ما از این کار قدردانی می‌کنیم. از سایر تاجران می‌خواهیم که بر مردم خود ترحم کنند و دست مردم خودرا بگیرند.»

مسئولان شاروالی کابل به تمام دوکانداران شهر کابل هشدار می‌دهند که اگر کسی به قیمت بالاتر از نرخ نامه تعیین شده این اداره مواد را به فروش برساند، دوکان اش بسته خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارات متحده عربی برای زلزله زدگان در افغانستان ۳۸ تُن کمک ارسال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

امارات متحده عربی روز جمعه (۱۱ حمل) یک طیاره حامل ۳۸ تُن مواد غذایی و طبی را برای آسیب دیدگان زلزله اخیر در شمال شرق افغانستان فرستاد.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در خبرنامه‌ای نگاشته است که این کمک‌ها بخشی از تلاش‌های پایدار ابوظبی برای ارائه کمک‌های فوری به کشورهای آسیب دیده از آفات طبیعی و همچنان جهت افزایش حمایت‌های بشردوستانه از گروه های آسیب پذیر مانند زنان، کودکان و سالمندان است.

عبدالله عزام، سکرتر خاص معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا در مراسم تسلیم گیری در میدان هوایی کابل از ارسال این کمک‌ها از سوی امارات متحده عربی ابراز قدردانی کرد و گفت که این امر سبب تقویت روابط میان دو کشور می‌گردد.

او همچنان از جامعه جهانی خواست تا به جای وضع تحریمات و فشار، تعامل را اختیار کند.

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، امارات متحده عربی ۲۸ طیاره حامل ۶۲۳ تُن وسایل طبی و مواد غذایی به افغانستان ارسال کرده است.

وزارت خارجه امارات متحده عربی گفته است که بیش از ۱.۱ میلیون نفر از جمله ۸۵۰ هزار زن و کودک از این کمک‌ها بهره مند شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سیاسی رییس الوزرا: امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده و باید به رسمیت شناخته شود

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده است و باید به رسمیت شناخته شود.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفته است که امارت اسلامی خواهان تعامل فعال با جامعه بین‌المللی است، اما ملل متحد باید محدودیت‌ها و تحریمات بالای امارت اسلامی و مقامات آنرا رفع نماید.

به گفته وی، داعش یک تهدید جهانی است اما امارت اسلامی ریشه این گروه را در افغانستان خشکانده است.

معاون سیاسی رییس الوزرا همچنان تاکید کرده که امارت اسلامی باورمند به گفتگو است و همین گونه به نظام همه شمول باور دارد و می‌خواهد تعیینات براساس تخصص صورت بگیرد.

از سوی دیگر، نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این دیدار گفته است که کمک‌های بشری این سازمان برای افغانستان ادامه می یابد.

خانم روزا اوتونبایوا با تاکید بر حل مشکلات افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم، گفته است که سازمان ملل متحد در این زمینه تلاش خواهد کرد.

در این دیدار، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما نیز حضور داشتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!