Connect with us

رویداد های اخیر

سخنرانی غنی در نشست ویژه سازمان ملل متحد در مورد مبارزه با ویروس کووید-۱۹

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست خاص مجمع عمومی ملل متحد گفت که پس از گزارش اولین مورد ویروس کرونا در هرات حکومت برای مهار آن به صورت فوری اقدام کرد.

وی شب گذشته در نشست سازمان ملل که به صورت مجاری برگزار شده بود گفت: “ویرو کرونا در اخیر ماه فبروری، از طریق ولایت هرات که با ایرانمرز مشترک دارد، به افغانستان شیوع پیدا کرد. با آگاهی از این که شیوع ویروس به ما آسیب شدید وارد خواهد کرد، سریعاً اقدام کردیم. پس از تحلیل و مشورت با اقشار مختلف جامعه در سراسر افغانستان، ما مسیر مبارزه با ویروس را به پنج مرحله اعتراف، شیوع، فلاکت/اوج شیوع مرض، آرامش و بازگشت به وضیعت عادی، برنامه‌ریزی نمودیم.”

آقای غنی افزوده که در نتیجه اقدامات سریع، افغانستان توانست میزان مرگ و میر را در سطح پایین نگه دارد.

به گفته وی: “ما توانستیم اقدامات خود را طوری مدیریت کنیم تا وضعیت معیشتی مردم را در درازمدت به خطر نیندازد و منتج به تشدید فقر و عدم مصوونیت غذایی مردم نگردد.”

رییس جمهوری گفت درس‌هایی که حکومت آموخت این است:

اول، گستردگی تاثیرات مخرب و ویرانگر این بیماری همه‌گیر، باگذشت هر روز، بیش از پیش نمایان می‌‎گردد. ما تاثیرات کوتاه مدت شیوع ویروس از جمله تلفات جانی، زیان‌های شغلی و رکود اقتصادی را در همان ابتدا تجربه کردیم؛ اما تاکنون نتوانسته‌ایم، تأثیرات میان مدت و درازمدت شیوع این ویروس را جبران نماییم و کاملاً با آن مقابله کنیم. از این جهت، همزمان با این که با تأثیرات فوری آن مقابله می‎کنیم، ما باید آینده نگر باشیم و آمادگی مقابله با تأثیرات درازمدت آن را داشته باشیم.

دوم، تاثیر بیماری همه‌گیر کرونا، به سطح جهانی بوده و هیچ کشوری از شیوع آن در امان نبوده است. اما اقدامات در مقابل این بیماری، تا حد زیادی، در سطح ملی متمرکز شده است. به عنوان جامعه جهانی، ما نتوانسته‌ایم از فعالیت های خویش مانند یک مجموعه منسجم برای مقابله با ویروس کرونا، استفاده کامل نماییم.

آقای تاکید کرد که جهان فرصتی در اختیار داشت تا با وحدت و همبستگی بی‌سابقه با این بیماری همه گیر مبارزه کند.

سوم، برخلاف توقعات، این مرض ساری باعث تامین برابری نگردید، بلکه خلاهای کنونی و نابرابری را در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه افزایش داده است. در نتیجه شیوع ویروس، برخی کشورها به شدت متضرر شدند؛ به طور مثال، افغانستان به عنوان یک کشور فقیر مانند بسیاری از کشورهای فقیر دیگر در سراسر جهان، قادر به طرح و تطبیق بسته‌های تشویقی مؤثر نبود. همچنین، ما باید در زمینه برقراری قرنطین، احتیاط را مراعات می‎کردیم تا از وارد آمدن آسیب‌های جدی بر اقتصاد ما و وضعیت معیشتی مردم ما، که می‌توانست تأثیری به مراتب عمیق‌تر از شیوع ویروس داشته باشد، جلوگیری کنیم.

وی گفته است: “اقدام مشترک در سطح جهانی می‌توانست روند مبارزه با ویروس را موثرتر و منسجم‌تر سازد و منابع جهانی باید به صورت گسترده‌تر منسجم و بسیج می‌شدند. ما از سازمان ملل متحد و سرمنشی آن به خاطر نقش عمده و کار خستگی‌ناپذیرشان قدردانی می‌کنیم.”

رییس جمهوری همچنان گفته است که افغانستان با خطر موج دوم کرونا مواجه است.

آفای غنی گفته است: “در حال حاضر، موج دوم کرونا به درب خانه‌های ما رسیده است. با داشتن آگاهی اندک از این که چگونه هوای سرد در شرایطی که مردم با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند بر شیوع این ویروس تأثیرگذار باشد، ما با موج دوم این ویروس در جریان فصل زمستان مواجه هستیم.”

رویداد های اخیر

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برای ارزیابی وضعیت حقوق بشر به افغانستان آمده

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۱)

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل برای وضعیت حقوق بشر در افغانستان در اولین سفرش به کابل با مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی امارت اسلامی دیدار و گفتگو کرده است.

وزارت خارجه می‌گوید که آقای بنت برای انجام سفر ۱۰ روزه به افغانستان آمده است. هدف از این سفر، ارزیابی وضعیت حقوق بشر و گفتگو برای اجرای تعهدات افغانستان در چارچوب اسناد بین‌المللی حقوق بشر عنوان شده است.

این وزارت می‌گوید که گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل در دیدار با متقی درباره‌ی اهداف سفر خود به افغانستان، مأموریت محول‌شده و برنامه‌ی کار خود توضیح داده است.

به نقل از خبرنامه‌ی وزارت خارجه‌ که امروز (چهارشنبه، ۲۸ ثور) منتشر شده، متقی از ریچارد بنت خواسته است که براساس حقایق گزارش مستند تهیه کند نه این که از قول رسانه‌ها، حلقات مغرض و افراد مخالف بیرونی قضاوت شود.

در این دیدار سرپرست وزارت خارجه‌ در مورد ارزش‌های مذهبی و مردم افغانستان به گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل توضیح داده تا در تهیه گزارش و انجام تحقیقات به این موضوع توجه داشته باشند.

وزارت خارجه‌ همچنان گفته است که آقای بنت از متقی به‌خاطر به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم در مورد تحولات مثبت، وضعیت کنونی، حقوق بشر و جامعه افغانستان تشکر کرده و گفته است که گزارش خود را براساس واقعیت‌ها تهیه خواهد کرد.

بنت حدود دو ماه پیش از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به این سِمت گماشته شد. هدف از انتصاب او نظارت، ارزیابی و مستندسازی وضعیت حقوق بشر در افغانستان اعلام شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طرزالعمل کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که طرزالعمل کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان تصویب شده است و به زودی این راهکار اعلام خواهد شد.

این کمیسیون دومین جلسه خود را روز گذشته (دوشنبه ۲۶ثور) در قصر سیپدار دفتر معاون سیاسی رییس الوزرا برگزار کرد وبه زودی کارش را مطابق این لایحه آغاز خواهد کرد.

کمیسیون بازگشت سیاست مداران و مقام‌های پیشین دولت درحالی تشکیل جلسه داده که اخیرا ممنوع الخروجی حامد کرزی رییس جمهوری پیشین خبرساز شده است.

حسن حقیار، از چهره‌های نزدیک به امارت اسلامی می‌گوید که:”در این کمیسیون با همه چهره ها چی از زنان و چه از مردان تماس گرفته خواهد شد و طرح برگشت همه آماده است تا چهره های وطن دوست دوباره برگردانده شوند”.

اما پرسش برخی فعالان سیاسی این است که آیا چهره های سیاسی صرف برای زندگی عادی به کشور برگردند یا فضای فعالیت سیاسی و شراکت در حکومت هم برای شان فراهم میشود؟

سیدجواد حسینی، فعال سیاسی می‌گوید که:” ما از امارت میخواهیم که برای عملی کردن طرح این کمیسیون باید زمینه کار و فعالیت دوباره این چهره ها را مساعد ساخته و تضمین برای بازگشت همه باید وجود داشته باشد زیرا همه بتوانند خود را در آیینه حکومت ببینند”.

با این حال ایران در همسایگی افغانستان که میزبان برخی چهره‌های سیاسی نیز است بار دیگر خواهان تشکیل یک دولت همه شمول در افغانستان شده است.

اخیرا انس حقانی عضو کمیسیون تماس گفته است که در حال حاضر حدود ۵۰ مقام دولت پیشین به افغانستان برگشته اند وتلاش ها برای برگشت دیگر چهره های سیاسی هم جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان پیمان امنیت جمعی، امنیت سرحدات‌اش را با افغانستان تقویت می‌بخشند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۱)

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، امنیت سرحدات کشورهای عضو این سازمان با افغانستان و مناطق دیگر را از نظر امنیتی تقویت می ‌بخشند.

در این میان رییس جمهور قزاقستان در اجلاس سران این سازمان در مسکو گفته که بی ثباتی در افغانستان و فعالیت مداوم گروهای مسلح در آن کشور، امنیت و ثبات کشور های عضو را تهدید میکند.

امارت اسلامی اما می‌گوید؛ سرحدات افغانستان از هر زمان دیگر مصوون تر است و از خاک افغانستان بر هیچ کشوری تعرض نخواهد شد زیرا هیچ گروه مسلح در افغانستان فعالیت نمیکند تا امنیت مرزها را در خطر بیاندازد.

سرحدات افغانستان همچنان در محراق توجه و نگرانی همسایه هایش؛ اما کابل سیاست بی طرفی را اختیار کرده است.

در تازه ترین مورد رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در اجلاس این سازمان در مسکو گفته اند؛ سرحدات کشورهای عضو این سازمان با افغانستان و مناطق دیگر را از نظر امنیتی تقویت می بخشد.

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می گوید که:””سازمان پیمان امنیت جمعی با درنظرداشت وضعیت نا آرام درافغانستان ومناطق دیگر سرحدات خارجی سازمان برای اطمینان از امنیت بیشتر سرحدات کشورهای عضو٬ آمادگی دارد.”

رییس جمهور قزاقستان در این اجلاس بر چگونگی توجه بیشتر روی امنیت سرحدات کشورهای آسیای میانه تأکید کرده است.

وی همچنان گفته که بی ثباتی در افغانستان و فعالیت دوام دار گروهای مسلح در این کشور، امنیت و ثبات کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تهدید میکند.

قاسم جومارت توقاییف، رییس جمهور قزاقستان می گوید که:”باید به تهدید های احتمالی متوجه بود زیرا بی ثباتی درافغانستان و فعالیت مداوم گروهای مسلح در آن کشور٬ امنیت وثبات کشور های عضو را تهدید میکند که باید امنیت سرحدات کشورهای آسیای میانه مورد توجه بیشتر قرار گیرد.”

امارت اسلامی اما بر خلاف نگرانی های این مقام‌ها میگوید که امنیت در سراسر افغانستان تامین شده و هیچ گروه مخالف فعالیت آنچنانی ندارد تا تهدیدی بر امنیت کشورهای دیگر تلقی شود.

به گفته ای معاون سخنگوی امارت اسلامی امنیت سرحدات افغانستان بیش از هر زمان دیگر تامین است و نباید کشورها از این رهگذر نگرانی داشته باشند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می گوید که:”سرحدات افغانستان در حال حاضر از هر زمان دیگر مصوون تر است و هیچ گاهی از خاک افغانستان بر ضد کدام کشوری استفاده نخواهد شد.”

رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی در اجلاس قبلی شان اعلام کردند که، عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۲۲ در سرحدات با افغانستان اجرا میکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending