Connect with us

رویداد های اخیر

سخنگوی پوتین: فعلا صحبتی از به رسمیت شناختن امارت اسلامی مطرح نیست

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

سخنگوی رییس جمهور روسیه تصمیم مسکو در پیوند به رسمیت شناختن امارت اسلامی را رد کرد.

به دنبال اظهارات ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان مبنی بر احتمال به رسمیت شناختن امارت اسلامی از سوی مسکو حالا دمیتری پسکوف، سخنگوی رییس جمهور روسیه با رد این اظهارات می‌گوید که در حال حاضر چنین صحبتی مطرح نیست.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه همچنان پیشبینی در باره به رسمیت شناختن امارت اسلامی را بی‌فایده خوانده است.

آقای پسکوف گفته است که:”فعلا صحبتی از به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی افغانستان) مطرح نیست؛ مسائل بسیاری وجود دارد و هرگونه پیش‌بینی بی‌فایده است.”

مسکو پیش از این بارها رفع تهدید های تروریستی از خاک افغانستان، تامین حقوق بشر و ایجاد حکومت فراگیر را از شرایط به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان اعلام کرده است.

همزمان با این سفیر دایمی هند در سازمان ملل می‌گوید، تشکیل حکومت فراگیر و انتخابی در افغانستان برای ثبات منطقه‌ای مهم است. او می‌افزاید که در چنین حکومتی، زنان افغانستان باید مشارکت معنادار داشته باشند.

تی اس تیرومورتی، سفیر دایمی هند در سازمان ملل گفت:” برای ثبات در منطقه، هند بر اهمیت حکومتداری فراگیر و انتخابی در افغانستان تاکید کرده است؛ حکومتی که با مشارکت معنادار زنان همراه باشد ما نگران وضعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان در جامعه افغانستان هستیم. این وضعیت بر تحصیل دختران افغان تأثیر نامطلوب داشته است.”

در این میان سر منشی سازمان ملل نیز با انتقاد از نحوه‌ی حکومتداری امارت اسلامی می‌گوید که باید دولت جدید افغانستان قوانین حقوق بشری و حقوق زنان را احترام بگذارد.

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل می‌گوید که:” درافغانستان، طالبان (امارت اسلامی) دولت برای مردان ساخته است که زنان درآن جا ندارند، مکاتب را به روی دختران بسته اند زنان را از نشان دادن چهره خود در انظار عمومی منع کردند وحق سفر و گشت و گذار آنها را محدود کرده اند، نزدیک به ۲۰ میلیون زن و دختر افغان خاموش و ازصحنه به دور نگهداشته می‌شوند”.

در همین حال امارت اسلامی نحوه حکومتداری و تامین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را جز از مسایل داخلی دولت افغانستان می‌داند و بر عدم مداخله کشورهای بیرونی در این راستا تاکید دارد. معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که تمامی مسایل افغانستان که ابعاد خارجی دارد حاضر اند با منطقه و جهان روی آن مذاکره نمایند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت:” تا جایی که ما می‌بینیم در کشور ما کدام کاستی وجود ندارد که ما بگویم خدای ناخواسته امارت اسلامی هیچ گامی نمی بردارد در هیچ موردی و مسایل داخلی که کشور را که در بین افغانها است به پیش برده می‌شود و مسایلی که ملاحظات و ابعاد خارجی دارد امارت اسلامی آماده مذاکره است.”

حدود ۱۰ ماه می‌شود که امارت اسلامی در کشور حاکمیت دارد اما تا کنون به مشروعیت جهانی دست نیافته است هرچند امارت اسلامی بارها تاکید کرده که تمامی شرایط به رسمیت شناختن را تمکیل کرده است، اما ظاهراْ تا کنون قناعت جامعه جهانی فراهم نشده و هنوز هیچ کشور حاضر نیست که دولت جدید افغانستان را به رسمیت بشناسد.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!