Connect with us

رویداد های اخیر

سخنگوی پوتین: فعلا صحبتی از به رسمیت شناختن امارت اسلامی مطرح نیست

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

سخنگوی رییس جمهور روسیه تصمیم مسکو در پیوند به رسمیت شناختن امارت اسلامی را رد کرد.

به دنبال اظهارات ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه برای افغانستان مبنی بر احتمال به رسمیت شناختن امارت اسلامی از سوی مسکو حالا دمیتری پسکوف، سخنگوی رییس جمهور روسیه با رد این اظهارات می‌گوید که در حال حاضر چنین صحبتی مطرح نیست.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه همچنان پیشبینی در باره به رسمیت شناختن امارت اسلامی را بی‌فایده خوانده است.

آقای پسکوف گفته است که:”فعلا صحبتی از به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی افغانستان) مطرح نیست؛ مسائل بسیاری وجود دارد و هرگونه پیش‌بینی بی‌فایده است.”

مسکو پیش از این بارها رفع تهدید های تروریستی از خاک افغانستان، تامین حقوق بشر و ایجاد حکومت فراگیر را از شرایط به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان اعلام کرده است.

همزمان با این سفیر دایمی هند در سازمان ملل می‌گوید، تشکیل حکومت فراگیر و انتخابی در افغانستان برای ثبات منطقه‌ای مهم است. او می‌افزاید که در چنین حکومتی، زنان افغانستان باید مشارکت معنادار داشته باشند.

تی اس تیرومورتی، سفیر دایمی هند در سازمان ملل گفت:” برای ثبات در منطقه، هند بر اهمیت حکومتداری فراگیر و انتخابی در افغانستان تاکید کرده است؛ حکومتی که با مشارکت معنادار زنان همراه باشد ما نگران وضعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان در جامعه افغانستان هستیم. این وضعیت بر تحصیل دختران افغان تأثیر نامطلوب داشته است.”

در این میان سر منشی سازمان ملل نیز با انتقاد از نحوه‌ی حکومتداری امارت اسلامی می‌گوید که باید دولت جدید افغانستان قوانین حقوق بشری و حقوق زنان را احترام بگذارد.

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل می‌گوید که:” درافغانستان، طالبان (امارت اسلامی) دولت برای مردان ساخته است که زنان درآن جا ندارند، مکاتب را به روی دختران بسته اند زنان را از نشان دادن چهره خود در انظار عمومی منع کردند وحق سفر و گشت و گذار آنها را محدود کرده اند، نزدیک به ۲۰ میلیون زن و دختر افغان خاموش و ازصحنه به دور نگهداشته می‌شوند”.

در همین حال امارت اسلامی نحوه حکومتداری و تامین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را جز از مسایل داخلی دولت افغانستان می‌داند و بر عدم مداخله کشورهای بیرونی در این راستا تاکید دارد. معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که تمامی مسایل افغانستان که ابعاد خارجی دارد حاضر اند با منطقه و جهان روی آن مذاکره نمایند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت:” تا جایی که ما می‌بینیم در کشور ما کدام کاستی وجود ندارد که ما بگویم خدای ناخواسته امارت اسلامی هیچ گامی نمی بردارد در هیچ موردی و مسایل داخلی که کشور را که در بین افغانها است به پیش برده می‌شود و مسایلی که ملاحظات و ابعاد خارجی دارد امارت اسلامی آماده مذاکره است.”

حدود ۱۰ ماه می‌شود که امارت اسلامی در کشور حاکمیت دارد اما تا کنون به مشروعیت جهانی دست نیافته است هرچند امارت اسلامی بارها تاکید کرده که تمامی شرایط به رسمیت شناختن را تمکیل کرده است، اما ظاهراْ تا کنون قناعت جامعه جهانی فراهم نشده و هنوز هیچ کشور حاضر نیست که دولت جدید افغانستان را به رسمیت بشناسد.

رویداد های اخیر

وزارت دفاع از ترمیم بیش از ۳۰۰ واسطه نقلیه نظامی خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع امارت اسلامی می‌گوید که تیم فنی قول اردوی ۲۰۵ البدر این وزارت ۳۰۰ واسطه نقلیه نظامی تخریب‌شده را ترمیم کرده است.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که وسایط ترمیم‌شده شامل ۱۵۰ موتر اکمالاتی کاماز، ۱۲۵ زره پوش هاموی، ۲ تانک ضربتی، ۴ تیلر، ۱۰ فورک لیفت و ۱۵ آمبولانس نوع هاموی است.

همزمان با این، تیم فنی لوای دوم قول اردو ۲۰۳ منصوری نیز ۴۱ عراده وسایط مختلف النوع نظامی را ترمیم و آماده استفاده قرار داده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع، گفته است که پیش از این نیز صدها واسطه نقلیه دیگر از سوی تیم‌های انجنیری و فنی این وزارت ترمیم شده‌ است.

به نقل از وزارت دفاع، امریکایی‌ها هنگام خروج از افغانستان تعداد زیادی از وسایط نقلیه نظامی خود را تخریب کردند.

در همین حال، مجلس نمایندگان امریکا در گزارشی گفته که پس از خروج نظامیان این کشور از افغانستان، تجهیزات نظامی به ارزش حدود ۷ میلیارد دالر به‌جا مانده است.

پیش از این نیز چندین نهاد بین‌المللی گفته بودند که ممکن است امارت اسلامی برای ترمیم تجهیزات تخریب‌شده به‌ جامانده از کشورهای روسیه و چین کمک بخواهد.

از سویی هم، آگاهان در حوزه نظامی گفته‌اند که ترمیم این وسایط، امارت اسلامی را تقویت می‌بخشد مشروط بر آنکه این وسایط از سوی افراد مسلکی مورد استفاده و نگهداری قرار گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید وزیر تحصیلات عالی بر اهمیت علوم عصری در جامعه

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

وزیر تحصیلات عالی در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی در اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، تقویت علوم عصری را از مکلفیت‌های نظام اسلامی دانسته و تاکید کرد که امارت اسلامی وظایف خود را در این زمینه انجام داده است.

ندا محمد ندیم در این مراسم گفت: «امیر مسلمانان مکلف است تا استادان مسلکی را به جامعه تقدیم کند که نیازهای دنیوی مردم را برآورده کرده بتواند. این درجه فرضیت را دارد.»

آقای ندیم همچنین بر ارایه خدمات آموزشی بگونه شفاف و برابر به تمامی محصلان اطمینان داده تاکید ورزید که آنان برای پیشرفت نظام تحصیلی کشور تلاش می‌کنند.

او گفت: «کسی که وارد نظام تعلیمی و تحصیلی می‌گردد و سپس فارغ می‌شود، بر اساس لیاقت خود کامیاب می‌شود. اینجا واسطه، پول و فشار کار نمی‌کند. هر کس بر اساس استعداد خود به مقام می‌رسد.»

در همین حال، مسئولین اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی از تلاش‌ها در سال جدید به هدف ارایه خدمات با کیفیت درسی برای محصلان این اداره سخن می‌زنند.

غلام حیدر شهامت، رییس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت: «ان شاءالله عنقریب تفاهمنامه‌ای را امضا می‌کنیم که ببینیم اداره انکشاف ملی افغانستان و اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی که لازم و ملزوم یکدیگر است، باید نیازهای آنها را ما برآورده کنیم.»

با این حال هرچند سال جدید تعلیمی آغاز شد، اما مسئولین تاهنوز در مورد بازگشایی مکاتب بالاتر از صنف ششم و پوهنتون‌ها به روی دختران چیزی نمی‌گویند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب‌ها در بلخ خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

مسوولان محلی در ولایت بلخ می‌گویند که در نتیجه‌ سرازیرشدن سیلاب‌ها در ولسوالی زارع این ولایت حدود ۳۰۰ منزل مسکونی تخریب و خسارات هنگفت مالی به باشندگان محل وارد شده است.

محمدآصف وزیری، سخنگوی فرماندهی بلخ، می‌گوید که این سیلاب‌ها روز پنج‌شنبه (۳ حمل) در ولسوالی زارع این ولایت سرازیر شده است.

وزیری می‌گوید که در کنار این خانه‌ها، نزدیک به سه‌هزار جریب زمین زراعتی زیر آب شده و صدها رأس مواشی باشندگان محل را نیز آب با خود برده است.

آقای وزیری در مورد تلفات جانی ناشی از این سیلاب‌ها چیزی نگفته است.

این در حالی است که اداره هواشناسی کشور اخیراً اعلام کرده است که احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیل در شماری از ولایات کشور وجود دارد‌‌.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!