Connect with us

رویداد های اخیر

سرازیر شدن سیلاب‌ها در نورستان جان ۶۰ تن را گرفت

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت نورستان می‌گویند که شب گذشته (چهارشنبه، ۶ اسد) بیشتر از ۶۰ تن در پی سرازیر شدن سیلاب‌ها در این ولایت جان باخته و ده‌ها تن دیگر ناپدید شدند.

حافظ عبدالقیوم، والی نورستان، گفته که این سیلاب‌ها در روستای مهردیش ولسوالی کامدیش رخ داده که در نتیجه آن این روستا بکلی از بین رفته است.

عبدالقیوم افزوده که این روستا تحت تصرف گروه طالبان قرار دارد و نیروهای امنیتی نمی‌توانند آنجا بروند.

وی افزوده که شماری از روستا نشینان از سوی باشندگان محل نجات داده شده اند.

در همین حال، سعدالله پاینده زوی، رییس شورای ولایتی نورستان، گفته در این سیلاب بیشتر از ۲۰۰ خانه ویران شده و ده‌ها تن دیگر تاکنون ناپدید استند.

وی از مقام‌های مرکزی و محلی و همچنان از سازمان‌های امدادرسان خواسته با مردم کمک‌های عاجل کنند.

درهمین حال، وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث می‌گوید که در نتیجه این سیلاب‌ها حدود ۶۰ خانه ویران شده و ۱۰۰ تن کشته و زخمی شده اند.

این وزارت افزوده که آمار تلفات نهایی نیست و شاید افزایش یابد.

از سوی دیگر، نمایندگان مردم نورستان در مجلس نمایندگان می‌گویند که در پی سرازیر شدن این سیلاب‌ها ۱۳۰ تن بشمول زنان و کودکان در ولسوالی کامدیش جان باخته اند که تاکنون جسد ۴۰ تن دریافت شده اند.

این نمایندگان می‌افزایند که ده‌ها خانه و زمین زراعتی نیز تخریب شده است.

رویداد های اخیر

ستانکزی: میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفته است که پیشرفت و توسعه کشور بستگی به مطالعه دارد، اما میزان مطالعه در افغانستان نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را یکشنبه در برنامه رونمایی از کتاب‌های چاپ شده سال ۱۴۰۲ هجری خورشیدی در کابل بیان کرده است.

او اظهار کرده است: «در افغانستان نسبت به دیگر کشورها مردم بسیار کم مطالعه می‌کنند. شاید برخی‌ها به این باورند که در این‌جا مشکلات زیاد بود، جنگ بود، اقتصاد ضعیف بود و مردم به‌دنبال نان می‌گردند و برای مطالعه وقت ندارند، اما این مشکلات در دیگر کشورها نیز وجود دارد. اگر در دیگر کشورها جنگ نیست، حد اقل فقر است.»

به گفته‌ آقای ستانکزی، حالا در کشور امنیت تامین شده و ملوک الطوایفی وجود ندارد و باید جوانان زیر سایه نظام اسلامی مطالعه کنند زیرا بدون مطالعه نمی‌توان به موفقیت‌ دست یافت.

این مقام امارت اسلامی نقش جوانان را در توسعه و پیشرفت کشور مهم دانسته و افزوده است که باید جوانان از طریق مطالعه و تحقیق کشور را به خودکفایی برسانند.

آقای ستانکزی تصریح کرده است: «اگر جوانان به مطالعه و کتاب علاقه پیدا کنند، ان شاء الله جامعه بسیار زود از مشکلات رهایی می‌یابد. ما افغانان در میدان جنگ ما شاء الله نظیر نداریم؛ پیشرفت‌های زیادی داریم؛ هیچ کسی دیگر این افتخار را ندارد. ما کوشش کنیم به جهان بگوییم که با روی‌کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان صلح و امنیت وجود دارد. دیگر جنگ نیست؛ ملوک الطوایفی نیست؛ چور و چپاول نیست. نظام اسلامی و شرعی است.»

معین سیاسی وزارت خارجه هم‌چنان گفته است که در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها از کشورهای دیگر وارد می‌شود و باید نهادهای علمی و تحقیقی و همچنان نویسندگان کشور تلاش کنند تا خود کتاب بنویسند و در اختیار جوانان قرار دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!