Connect with us

رویداد های اخیر

سرمنشی ناتو: مبارزه ما با تروریزم در افغانستان ادامه دارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۱۳, ۱۴۰۰)

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو از وضعیت افغانستان نگرانی کرده و گفته که مبارزه آنان با گروه داعش در افغانستان ادامه دارد.

این درحالی است که نیروهای ناتو به رهبری امریکا از افغانستان در ماه اگست سال جاری بیرون شد و پایان طویل ترین جنگ و حضور ۲۰ ساله خویش در افغانستان را اعلام نمود.

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی سازمان ناتو، در این باره گفت:”ما همچنین خطر حملات جدید تروریستی را داریم، ما در یک عصر ثابت قرار داریم و باید در خط مقدم مبارزه با آن باشیم که به تازه‌گی به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داده ایم، اما این پایان نبرد نیست که ما به فعال بودن در ایتلاف جهانی برای شکست داعش ادامه خواهیم داد.”

با وجود اینکه حضور و نحوه مبارزه ناتو به رهبری امریکا در افغانستان همواره مورد انتقاد قرار گرفته بود، اما سرمنشی عمومی ناتو از نحوه ماموریت این سازمان در افغانستان حمایت کرده و آن را اقدام بجا عنوان می نماید.

ستولتنبرگ در این باره گفت:” اکنون پس از خروج ما باید همچنان سعی کنیم از آن وضعیتی که آسان نخواهد بود محافظت کنیم، اما به این معنی نیست که جلوگیری از حملات تروریستی بیشتر اشتباه بوده است.”

شهروندان کشور پس از حمله مرگبار بر شفاخانه نظامی سردار محمد داوودخان نگران اوضاع امنیتی استند.

محمد رحیم، باشنده کابل، گفت:”ما کنترول کامل بر وضعیت خود نداریم، کشورهای دیگر در امور داخلی ما مداخله می‌کنند و آنها مسوول تمام انفجارها و حملات انتحاری در افغانستان استند.”

شمس الدین، باشنده کابل، در این مورد گفت:” اگر طالبان جلوی داعش را نگیرد، آنها قدرتمندتر خواهند شد و می‌توانند تهدید بزرگی برای همه به خصوص برای افغانستان باشند. “

همزمان با این به ادامه افزایش نگرانی‌های امنیتی در افغانستان، قرار است هند هفته آینده میزبان نشست مشاوران امنیت ملی شش کشور منطقه و جهان در مورد وضعیت افغانستان  باشد، اما پاکستان از عدم اشتراک در این نشست خبر داده است.

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک کودک در هرات از چنگ اختطافچیان نجات داده شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

وزارت داخله خبر داده است که پولیس یک دختر پنج ساله را از چنگ اختطافچیان در ولایت هرات نجات داده است.

این وزارت در صفحه ایکس خود نوشته است که فهیمه ۹ روز پیش در حوزه هفتم شهر هرات اختطاف شده بود.

او در جریان یک عملیات تلاشی از چنگ اختطافچیان آزاد شده است.

به گفته وزارت داخله، دو زن در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!