Connect with us

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت خارجه با سفیران و روسای نمایندگی‌های دیپلوماتیک کشورها در کابل دیدار کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۲)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، با سفیران و روسای نمایندگی‌های دیپلوماتیک کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، هند، ترکیه و اندونیزیا امروز (چهارشنبه) در کابل دیدار کرد.

حافظ ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، با نشر خبرنامه‌ای نوشته که آقای متقی در این دیدار بر تعامل مثبت با کشورهای منطقه و جهان تأکید کرده و گفته است که در موجودیت یوناما و حکومت مرکزی مستقل در افغانستان، نیازی به تعیین نماینده خاص جدید در کشور نیست.

براساس خبرنامه، متقی از دیپلوماتان حاضر در نشست خواسته است تا پیام ابتکار منطقه‌‌ای امارت اسلامی را به کشورهای شان برسانند تا افغانستان و منطقه بتوانند به‌گونه مشترک از فرصت‌های جدید در منطقه به نفع حکومت‌ها و ملت‌های خود استفاده کنند.

سرپرست وزارت خارجه همچنان از شرکت‌کنندگان خواست تا براساس روایت «منطقه‌محور» از فرصت‌های ایجادشده در افغانستان استفاده و مدیریت تهدیدهای بالقوه را هماهنگ کنند.

رویداد های اخیر

سقوط تله کابین در جنوب ترکیه یک کشته و ۱۰ زخمی برجای گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

در نتیجه برخورد یک تله کابین با پایه شکسته در شهر آنتالیا در جنوب ترکیه یک تن کشته و ۱۰ سرنشین دیگر آن زخمی شدند.     

مقام‌های وزارت داخله ترکیه از وقوع این حادثه روز جمعه (۱۲ اپریل) خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، دو کودک نیز در میان زخمیان هستند. همچنان از اثر وقوع این حادثه حرکت کابین‌ها متوقف شد و ۱۸۴ تن دیگر در هوا معلق ماندند.

نیروهای کمکی با بالگرد تلاش‌های خود برای نجات افراد را شروع کردند که در طول شب نیز ادامه داشت.

مرگ یک تن در این حادثه تایید شده و مجروحان به شفاخانه منتقل شده‌اند.

بربنیاد گزارش‌ها، تحقیقات برای بررسی علت وقوع این حادثه جریان دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!