Connect with us

خبرهای تازه

سرپرست وزارت مالیه برای پاسخگویی به مجلس نمایندگان حاضر نشد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۳۹۸)

همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه برای پاسخگویی در مورد «حیف و میل» میلیاردها افغانی ازبودجه ملی، به مجلس نمایندگان حاضر نشد.

آقای قیومی هفته گذشته از سوی مجلس نمایندگان برای پاسخگویی به این مجلس فرا خوانده شده بود. اما وی در نشست این مجلس حاضر نشد.

در همین حال شماری از نمایند‌گان مجلس می گویند که سرمایه های ملت در بودجه انکشافی چپاول شده و حکومت باید در این باره وضاحت دهد.

میررحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان میگوید: “سرپرست وزیر نیامده و زمانی که به مجلس خواسته می شود تکت طیاره هم در جیب شان است و به سفر میروند.”

پس از بررسی قعطیه و یا چگونگی مصرف بودجه گذشته از سوی مجلس نمایندگان، کمیسیون مالی و بودجه این مجلس می گوید که تخطی های زیادی در بودجه صورت گرفته است و تنها در کود ۹۱ دو میلیارد و چهار صد میلیون افغانی به گونه‌ی غیرقانونی به مصرف رسیده است.

محمد عظیم محسنی رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان میگوید: “در قعطیه ۹۷ تخطی های زیادی صورت گرفته و تنها در کود ۹۱ بیش از دومیلیارد افغانی اضافه شده که وزارت مالیه باید به موارد تخطی ها و حیف و میل پول ها از بودجه انکشافی پاسخ دهد.”

در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان تاکید می‌ورزند که مجلس در برابر «حیف و میل» پول های بودجه که سرمایه های مردم است، خاموش نخواهند ماند.

عبدالستار حسینی مجلس نمایندگان میگوید: “باید خود وزیر می‌آمد و درباره چور و چپاول سرمایه ملت که به غارت برده شده باید پاسخ می‌داد.”

از سویی هم رمضان بشردوست عضو مجلس نمایندگان میگوید: “درباره کسانی که تخطی کرده اند از قانون، باید ماده ۶۹ قانون اساسی را تطبیق کنیم که احضار مقام های درجه یک حکومت است.”

با این حال اعضای مجلس نمایندگان تاکید می‌ورزند که نهادهای بودجه یی که در برابر مصرف بودجه بی اعتنا بوده و بیشتر پول ها را حیف و میل کرده اند باید مورد پیگیرد قرار گیرند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending