Connect with us

صحت

سفر بیل گیتس به پاکستان؛ می‌گوید ریشه‌کن کردن پولیو امکان پذیر است

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۴۰۰)

بیل گیتس، میلیاردرِ معروف جهان و بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت با عمران خان صدراعظم پاکستان و عارف علوی رئیس جمهور این کشور روز پنجشنبه در اسلام‌آباد دیدار کرد.

گیتس به خبرنگاران در اسلام آباد درباره احتمال از بین بردن پولیو در پاکستان و در سطح جهان گفت:”کار ما هنوز تمام نشده، اما مطمئناً در بهترین وضعیتی هستیم که تاکنون داشته‌ایم.”

بیل گیتس پس از ملاقات با صدراعظم عمران خان، مدال عالی هلال پاکستان را از رئیس جمهور پاکستان، عارف علوی دریافت کرد.

آقای گیتس اطمینان داده است که به حمایت مالی‌اش از مبارزه بر ضد پولیو یا فلج کودکان ادامه می‌دهد.

پاکستان و افغانستان یگانه کشورهای هستند که پولیو هنوز در آن‌ها محو نشده‌است.

گیتس، همراه با دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور صحت، فیصل سلطان، به خبرنگاران گفت که تلاش‌های دو کشور همسایه برای ریشه کن کردن پولیو به هم مرتبط است.

آنها به خبرنگاران گفتند که احتمال واقعی حذف پولیو در عمل در چند سال آینده وجود دارد، اما نتیجه آن نامشخص است، به ویژه با توجه به وضعیت افغانستان که امارت اسلامی افغانستان در ماه آگست اداره کشور را در دست گرفت.

گیتس گفت: “من فکر می کنم اقدامات انجام شده در پاکستان در سال ۲۰۲۲ احتمالا ما را برای پایان دادن به ریشه کن کردن پولیو آماده می‌کند.”

اما به گفته آقای گیتس وضعیت در افغانستان کمی سوال برانگیز است زیرا به گفته او این وضعیت در افغانستان پیچیده‌تر است.

دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور صحت، فیصل سلطان گفته است که پاکستان در حال تعامل با مقامات صحی امارت اسلامی را آغاز کرده اند.

به گفته بنیاد گیتس، بیش از یک سال است که هیچ کودکی در پاکستان بر اثر پولیو فلج نشده است، اما این ویروس در ماه دسامبر در نمونه‌های فاضلاب ایالت خیبر پختونخوا شناسایی شده است.

بر اساس گزارش رویترز، چهار مورد فلج اطفال در افغانستان در سال ۲۰۲۱ و یک مورد در سال جاری گزارش شده است.

اخبار ویژه

اوگاندا حداقل یک مورد «تب ابولا» را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های صحی اوگاندا روز سه‌شنبه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ سنبله) گزارش دادند که تست مردی که یک روز قبل فوت کرده بود برای ویروس عامل ابولا مثبت بوده است.

آنها در بیانیه‌ای گفتند که هنوز مشخص نیست که این مرد چگونه به ابولا مبتلا شده است. او در شهر موبنده در مرکز اوگاندا، در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب کامپالا، زندگی می کرد.

دراین بیانیه آمده است که شش نفر دیگر در همان منطقه در اوایل ماه سپتامبر پس از تحمل “یک بیماری عجیب” جان باختند.

ابولا که از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا یا مواد آلوده منتقل می شود، به صورت یک تب خونریزی دهنده کشنده ظاهر می شود. تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی از علایم این بیماری گفته شده است.

اوگاندا چندین بار شیوع ابولا داشته است، از جمله یکی در سال ۲۰۰۰ که باعث مرگ صدها نفر شد.

Continue Reading

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

Continue Reading

صحت

در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست دادند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه اظهار داشت که در یک سال گذشته یک میلیون ولادت در سراسر کشور صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته مرگ ومیر مادران کاهش چشم گیر داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵۸۴ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

وزیر صحت عامه همچنان اعلام کرد که برای جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از ولادت ها یک انستیتوت مختص ومجهز نسایی و ولادی در سطح کشور ساخته خواهد شد.

در شهر کابل تنها دو شفاخانه دولتی نسایی و ولادی وجود دارد، از این رو بسیاری ها در پایتخت به این دو شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خوری گل، یک تن از مریضان در شفاخانه رابعه بلخی گفت: “برای عملیات از شفاخانه خصوصی به این شفاخانه مراجعه کرده ام و داکتران همرایم به گونه درست همکاری کرده اند.”

سارینا، مریض دیگری گفت: “طفلم در این شفاخانه به گونه عادی به دنیا آمد و از داکتران تشکر میکنم که زحمت کشیدند”.

شماری از داکتران می‌گویند که بلند بودن فشار خون هنگام ولادت، تغذیه ناسالم در جریان بارداری، ولادت نزد افراد غیر مسلکی و رسم و رواج های ناپسند در کشور از عواملی است که  مادران در هنگام ولادت جان های شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که افغانستان هنوز یکی از کشورهای است که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت در آن بلند است و دلیل آن هم این است که مردم به خدمات صحی در سراسر کشور دسترسی ندارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!