Connect with us

رویداد های اخیر

سفر سرپرست وزارت امور خارجه به تهران

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۹, ۱۴۰۰)

یک هیات بلند پایه امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه به ایران رفته و قرار است با مقام های آن کشور دیدار و گفتگو کند.

آقای متقی می گوید که در این سفر مسایلی همچون روابط دیپلوماتیک میان دو کشور، مشکلات مهاجران، کمک های بشری، تجارت و اقتصاد با مقام ایران به بحث گرفته خواهد شد.

آقای مقتی میگوید: ” در هیات ما وزیر تجارت، اقتصاد، معین مالیه، مهاجران و معین صنایع و برخی دوستان دیگر، هیات بلند رتبه است و برای سفر به ایران آمادگی گرفته شده که با ایران در بخش تجارت، اقتصادی، سیاسی، با ایشان تفاهمات و مذاکره کنیم امید که سفر پر دست آورد باشد و قیمت مواد نفتی را نیز کاهش بدهیم.”

هرچند پیش از این مقام های امارت اسلامی به ایران سفر داشته اند اما این نخستین بار است که پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور هیات دولت افغانستان به تهران میرود.

سخنگوی امارت اسلامی روابط ایران با افغانستان را مهم می داند و ابراز امیدواری می کند که با سفر این هیات روابط و همکاری ها میان دو کشور رونق بیشتر یابد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی میگوید: “هیات ما که رفته همه را با خود در ترکیب دارد که از طرف خود همه نهاد پیشنهاد های خود را داشته باشد قبا هم با جمهوری اسلامی ایران ما بعضی توافقات را داشتیم که در حد عملی شدن بوده آن را باید هم دنبال کنند که بعضی همکاری های که دارند و یا نیاز به رفت و آمد است بخصوص در بخش تجارت در این راستا باید پیشرفت عملی صورت بگیرد.”

ایران همسایه غربی افغانستان است که نقش آن در مسایل تجاری و اقتصادی با افغانستان مهم پنداشته می شود؛ نقشی که به دلیل حضور نظامی امریکا در افغانستان تا حال کمرنگ بوده است.پ

عزیز معارج آگاه روابط بین الملل میگوید: “موضوع اساسی این است که میخواهند با ایران روابط خوب ایجاد کنند و از آنها بخواهند که امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد و نشستی که قرار است با حضور روسیه، امریکا، ترکیه قطر و ایران در دوحه برگزار شود که نشست سرنوشت ساز هم می باشد ایران در آنجا از افغانستان نیک یاد کند.”

ولی فروزان آگاه امور سیاسی میگوید: “ایران در شرایط کنونی بخاطر موضوع برجام زیر بحث است و همچنان سالگرد مرگ قاسم سلیمانی است به این خاطر می خواهد بعضی استفاده ها کند از طالبان (امارت اسلامی) به وسیله اعمال فشار بالای امریکا.”

ایران تقریبا ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد، هرچند به باور آگاهان ایران و امارت اسلامی در مخالفت با امریکا موضع مشترک دارند اما تهران تا هنوز دولت جدید افغانستان را به رسمیت نشناخته و همواره از امارت اسلامی خواستار ایجاد دولت فراگیر شده است.

رویداد های اخیر

غنی در مصاحبه با ای‌بی‌ان: «من نظر به قانون اساسی هنوز رییس جمهور افغانستان استم»

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

اشرف غنی رییس جمهور پیشین افغانستان در تازه ترین مصاحبه تلویزیونی با شبکه نو تأسیس «ای‌بی‌ان» گفته است که براساس قانون اساسی کشور، هنوز هم رییس جمهور افغانستان است.

آقای غنی دراین مصاحبه گفته است که از ترس اینکه کشته نشود و با سرنوشت داکتر نجیب الله روبه رو نشود پا به فرار گذاشت، اما مدعی است که پیش از وی دیگر مقام‌های دولتی به شمول وزیر دفاع فرار کرده بودند.

با این حال، شماری از شهروندان کشور این سخنان آقای غنی را شرم‌آور می‌خوانند و می گویند که فرار اشرف غنی عامل همه بدبختی‌های امروزی در افغانستان است.

آقای غنی افزوده است: «من به اساس قانون اساسی رییس جمهور استم و تا زمانی که مردم افغانستان به صورت قانونی کسی دیگری را انتخاب کنند، من رییس جمهور استم».

اشرف غنی در پاسخ به پرسشی که چرا از افغانستان فرار کرد می‌گوید از ترس اینکه شبیه داکتر نجیب الله کشته نشود آخرین نفری بود که از افغانستان بیرون شد و پیش‌از وی بیشتر اعضای کابینه به شمول وزیر دفاع ملی فرار کرده بودند.

آقای غنی افزود: «من آخرین نفری بودم که از کشور برآمدم و این هم از خاطر این بود که تجربه تلخ داکتر نجیب راجع به یک رییس جمهور افغانستان تکرار نشود».

آقای غنی هم‌چنان می‌گوید که در سقوط نظام همه سیاسیون سهم داشتند. او عبدالله عبدالله رییس پیشین شورای مصالحه ملی را نیز مسوول عدم تحکیم جمهوریت می‌داند و بالای زلمی خلیلزاد هم انتقاد می‌کند.

رییس جمهور پیشین گفته است: «داکتر عبدالله مسوول عدم تحکیم جمهوریت است و مخصوصاً در هفت سال اخیر و دوم مسوول شورای صلح افغانستان بودی (عبدالله عبدالله) کدام قدم برداشتی در روی کاغذ کدام طرح را آوردی یا در عمل وقتی به دوحه رفتی در یک طیاره خاص و پس آمدی در روز عید و بر مه گفتی که طالبان حاضر به هیچ نوع حرکت نیستند».

اما شهروندان کشور می‌گویند که اشرف غنی به جای عذر خواهی سخنان بیهوده را به زبان آورده است زیرا فرار او سبب فروپاشی دولت شد، نهادهای امنیتی از هم پاشیدند و مکاتب دخترانه هنوز بسته مانده است.

گفتنی است که اشرف غنی در مسله مقایسه‌اش با زلنسکی، رییس جمهور اوکراین می‌گوید که زلنسکی ريیس جمهور ملت متحد است و امرش بالای تمام قوای امنیتی آن کشور اجرا می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنفی: امارت اسلامی متعهد به تطبیق شریعت است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید در مسئله «حجاب» در برابر هیچ گونه فشار جهانی تن نخواهند داد و این حکم اسلامی را تطبیق خواهند کرد.

محمد خالد حنفی افزوده است در کنار اعضای امر به معروف و نهی از منکر وجیبه دینی تمامی علما، امامان مساجد و بزرگان قومی است که احکام اسلامی را در جامعه تطبیق کنند.

آقای حنفی مدعی است که در بیست سال گذشته افکار نسل جوان افغانستان صدمه جدی دیده است.

به گفته این وزارت، در حال حاضر هشت هزار تن زیر تشکیلات وزارت امر به معروف ونهی از منکر مصروف کار هستند که بیشتر روی اصلاحات فردی و اجتماعی کار می‌کنند.

درهمین حال، شماری از عالمان دین اما می‌گویند برای کسانی که سرگرم امر به معروف و نهی از منکر هستند، تسهیلات فراهم شود.

سرپرست وزارت امر به معروف ونهی از منکر هم‌چنان می‌گوید حلقات خارجی در پی تخریب امارت اسلامی هستند.

آقای حنفی در پیوند به حقوق زنان یک بار دیگر می‌گوید که حقوق زنان مطابق شریعت اسلامی تأمین  خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نشست یک روزه برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش انرژی و آب برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) یک نشست بزرگ را برای جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش انرژی و آب برگزار کرد.

در این نشست که از سوی وزارت انرژی و آب برگزار شده بود شماری زیادی از مقام‌های ارشد دولتی و شرکت‌های خصوصی شرکت داشتند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرا از سرمایه گذاران خواست که در بازسازی و خودکفایی افغانستان همکاری کنند. به گفته‌ای او تمام مسوولین امارت اسلامی تلاش دارند تا مشکلات کشور حل شود.

معاون اقتصادی ریس الوزرا می‌گوید که تمامی مسوولان امارت اسلامی تلاش میکنند تا مشکلات کشور را حل کنند و از سرمایه‌گذاران میخواهند که در بازسازی و خودکفایی افغانستان را همکاری کنند

ملا برادر می‌گوید که جلب سرمایه گذاری و هم چنان تامین امنیت پروژه‌ها از اولویت‌های امارت اسلامی است.

همچنان سرپرست وزارت انرژی وآب می‌گوید که در چهار دهه گذشته کار برای مدیریت آب‌ها و تولید انرژی در داخل کشور صورت نگرفت، اما آنان کار ساخت بیش از صد بند را آغاز کرده اند که پس از تکمیل این پروژه‌ها بیش از هزار میگاوات برق تولید خواهد شد.

در هیمن حال وزارت معادن و پترولیم می‌گوید عواید این اداره افزایش یافته است، شهاب الدین دلاور، سرپرست این وزارت می‌گوید که عواید این نهاد در سه ماه نخست سال مالی در حکومت گذشته ۶۸ میلیون افغانی بود، اما اکنون این عواید به بیش از ۴ میلیارد افغانی رسیده است.

آقای دلاور می‌افزاید که مسولان شرکت بیات پاور به آنان وعده داده است که ظرفیت تولید برق را در کشور چند برابر افزایش خواهند داد.

اعضای سکتور خصوصی هم ازآمادگی‌های شان برای سرمایه گذاری روی تولید انرژی برق سخن زدند.

با این همه به گفته‌ای آگاهان افغانستان ظرفیت‌های بزرگ تولید انرژی برق آفتابی، آبی و همچنان ذغال سنگ را نیز داراست و هرگاه همه این منابع مدیریت درست شود افغانستان یک کشور وارد کننده برق نه بل به کشور صادر کننده برق مبدل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!