Connect with us

رویداد های اخیر

سفر سرپرست وزارت امور خارجه به تهران

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۹, ۱۴۰۰)

یک هیات بلند پایه امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه به ایران رفته و قرار است با مقام های آن کشور دیدار و گفتگو کند.

آقای متقی می گوید که در این سفر مسایلی همچون روابط دیپلوماتیک میان دو کشور، مشکلات مهاجران، کمک های بشری، تجارت و اقتصاد با مقام ایران به بحث گرفته خواهد شد.

آقای مقتی میگوید: ” در هیات ما وزیر تجارت، اقتصاد، معین مالیه، مهاجران و معین صنایع و برخی دوستان دیگر، هیات بلند رتبه است و برای سفر به ایران آمادگی گرفته شده که با ایران در بخش تجارت، اقتصادی، سیاسی، با ایشان تفاهمات و مذاکره کنیم امید که سفر پر دست آورد باشد و قیمت مواد نفتی را نیز کاهش بدهیم.”

هرچند پیش از این مقام های امارت اسلامی به ایران سفر داشته اند اما این نخستین بار است که پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور هیات دولت افغانستان به تهران میرود.

سخنگوی امارت اسلامی روابط ایران با افغانستان را مهم می داند و ابراز امیدواری می کند که با سفر این هیات روابط و همکاری ها میان دو کشور رونق بیشتر یابد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی میگوید: “هیات ما که رفته همه را با خود در ترکیب دارد که از طرف خود همه نهاد پیشنهاد های خود را داشته باشد قبا هم با جمهوری اسلامی ایران ما بعضی توافقات را داشتیم که در حد عملی شدن بوده آن را باید هم دنبال کنند که بعضی همکاری های که دارند و یا نیاز به رفت و آمد است بخصوص در بخش تجارت در این راستا باید پیشرفت عملی صورت بگیرد.”

ایران همسایه غربی افغانستان است که نقش آن در مسایل تجاری و اقتصادی با افغانستان مهم پنداشته می شود؛ نقشی که به دلیل حضور نظامی امریکا در افغانستان تا حال کمرنگ بوده است.پ

عزیز معارج آگاه روابط بین الملل میگوید: “موضوع اساسی این است که میخواهند با ایران روابط خوب ایجاد کنند و از آنها بخواهند که امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد و نشستی که قرار است با حضور روسیه، امریکا، ترکیه قطر و ایران در دوحه برگزار شود که نشست سرنوشت ساز هم می باشد ایران در آنجا از افغانستان نیک یاد کند.”

ولی فروزان آگاه امور سیاسی میگوید: “ایران در شرایط کنونی بخاطر موضوع برجام زیر بحث است و همچنان سالگرد مرگ قاسم سلیمانی است به این خاطر می خواهد بعضی استفاده ها کند از طالبان (امارت اسلامی) به وسیله اعمال فشار بالای امریکا.”

ایران تقریبا ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد، هرچند به باور آگاهان ایران و امارت اسلامی در مخالفت با امریکا موضع مشترک دارند اما تهران تا هنوز دولت جدید افغانستان را به رسمیت نشناخته و همواره از امارت اسلامی خواستار ایجاد دولت فراگیر شده است.

رویداد های اخیر

وزارت صحت: ۲۷ درصد مردم افغانستان بگونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

مسئولان در وزارت صحت عامه می‌گویند ۲۷ درصد مردم افغانستان بگونه منظم از تنباکو استفاده می‌کنند که از این میان ۲.۷ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.

محمد حسن غیاثی، معین پالیسی وپلان وزارت صحت‌ عامه در مراسم تجلیل از روز جهانی عاری از تنباکو (چهارشنبه، ۱۰ جوزا) گفت که استفاده از تنباکو سالانه جان هشت میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد و دود تنباکو یکی از دلایل عمده آلوده کننده هوا می‌باشد که سبب امراض خطرناک مانند سرطان ریه و امراض قلبی می‌گردد.

وی به نقل از یک سروی ملی که با همکاری سازمان صحی جهان انجام شده است، افزود که نزدیک به ۲۰ در صد مردم افغانستان از تنباکوی بدون دود عمدتًا از نصوار استفاده می‌کنند.

در این نشست، شماری دیگر از مسئولان وزارت صحت عامه نیز گفتند که آمار مریضان مبتلا به سرطان دهان بر اثر استفاده از تنباکو در ماه های اخیر در کشور افزایش یافته است.

حیدر خان حیدر، رییس عمومی وقایه و کنترول امراض وزارت صحت عامه گفت: «تنباکو نه تنها سبب امراض تنفسی یا قلبی، بلکه سبب سرطان دهان نیز می‌شود که در میان جوانان استفاده کننده از نصوار و پان در افغانستان و پاکستان مشاهده شده است. تعداد مبتلایان به این مرض با گذشت هر روز افزایش می‌یابد.»

از سویی هم، نماینده سازمان صحی جهان در این نشست گفت که هشتاد درصد کشت و پروسس تنباکو در کشور هایی صورت می‌گیرد که فقیر اند.

نعیم الله صافی، نماینده سازمان صحی جهان گفت: «سازمان صحی جهان از وزارت محترم صحت عامه می‌خواهد که مانند سایر بخش‌ها، در بخش کنترول تنباکو به حمایت تخنیکی خود ادامه دهد.»

با این حال، وزارت صحت عامه از مردم می‌خواهد تا در راستای مبارزه با تنباکو با این وزارت همکاری کنند. شهروندان کشور هم ضمن تاکید بر اضرار تنباکو می‌گویند با سکتور صحی کشور همکار اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی: کشورهای جهان برای افغان‌ها زیر نام این که جان شان در خطر است پناه ندهند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان روزگذشته (سه شنبه ۹جوزا) در دیدار با خانواده‌های ۱۸ مهاجر جان‌باخته در بلغاریا در کابل، گفته است که امنیت در کشور تامین است و افغان‌ها نباید کشور شان را به بهانه این که جان شان در خطر است کشور را ترک کنند.

امیرخان متقی، همچنان از کشورهای جهان خواست تا به افغان‌های که زیر نام این که جان شان در خطر است پناه ندهند.

متقی گفت :«جهان نباید به استعدادها، کدرها و افتخارات افغانستان صدمه وارد کند و نباید آنها (افغان‌ها) را زیر نام این که جان شان در خطر است از این کشور بیرون کنند. دیگر ظلم نکنند، ۲۰ سال جنگ کفایت می‌کند، افغان‌های بی‌شمار را شهید کردند.»

امیرخان متقی در دیدار با خانواده‌های قربانیان در کنار ابراز تسلیت متعهد شد که با خانواده‌های قربانیان همکاری خواهد کرد.

اجساد قربانیان بعد از تاخیر سه ماهه چند روز قبل به کابل انتقال یافت٬ این افراد بتاریخ ۱۷ فبروری در راه بطرف اروپای غربی در شهر صوفیه بلغاریا در یک کانتینر به دلیل نبود آکسیجن جان باختند.

متقی مشکلاتی را که در امر انتقال اجساد وجود داشت٬ ناشی از تحریم‌های بین‌المللی خواند وگفت:«روند با موانع زیادی مواجه بود و علت تاخیر انتقال اجساد٬ همین مسئله (تحریم‌های بین‌المللی) بود.»

وزیر خارجه تاکید می کند که تمامی شهروندان برای سفرهای خارجی آزاد اند، اما نباید برای رسیدن به خارج علیه نظام دوسیه سازی نمایند.

از سوی هم برخی اشتراک کننده‌های این نشست می‌گویند که بسیاری از جوانان فریب قاچاقبران انسان را می‌خورند و از مسیرهای خطرناک به خارج می‌روند، آنان از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو فعالیت قاچاقبران انسان را بگیرند.

وزیرخارجه همچنان بسیاری از مشکلات موجود در کشور را ناشی از تحریم‌های جامعه جهانی در برابر امارت اسلامی می‌داند و از جهان می‌خواهد که تحریم‌های ظالمانه خود را علیه دولت و مردم افغانستان پایان دهند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مذاکرات محرمانه صدراعظم قطر با رهبر امارت اسلامی در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۲)

به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع آگاه گزارش داده است که صدراعظم قطر در ماه جاری با رهبر امارت اسلامی در افغانستان درباره راه‌های کاهش تنش با جامعه بین‌المللی گفتگوهای محرمانه‌ای انجام داده است.

دیدار صدراعظم قطر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، و هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی در شهر قندهار اولین دیدار اعلام شده بین رهبر امارت اسلامی افغانستان و یک مقام خارجی بوده است.

این منبع گفت که دولت جو بایدن، از این دیدار مطلع شده و در حال هماهنگی درباره همه موضوعات مطرح شده در مذاکرات بین دو طرف است.

منبع افزود:«صدراعظم قطر درباره مسائل دیگری از جمله لزوم پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان توسط طالبان (امارت اسلامی) با رهبر امارت اسلامی گفتگو کرد».

به گفته این منبع، واشنگتن پس از اینکه مذاکرات در سطح پایین‌تر به نتیجه نرسید، خواستار افزایش سطح گفتگوها شده بود.

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان به آریانانیوز می‌گوید که هدف سفر صدراعظم قطر به کندهار دیدار با ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزرای امارت اسلامی بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!