Connect with us

رویداد های اخیر

سقوط چهار ولسوالی در ولایت‌های فاریاب، غزنی و بادغیس به دست طالبان

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۸, ۱۴۰۰)

در یک شبانه روز گذشته ولسوالی های دولت آباد در فاریاب، جغتو و آب بند در غزنی و جوند در بادغیس بدست طالبان افتاده است.

برخی از اعضای شورای ولایتی فاریاب می گویند که پس از تصرف ولسوالی دولت آباد از سوی طالبان از سرنوشت شماری از نیروهای امنیتی خبری نيست.

درهمین حال یک عضو مجلس نمایندگان از افتادن ولسوالی جغتو و آبند ولایت غزنی بدست طالبان سخن میزند و می گوید که در پی آن شماری از نیروهای امنیتی هم جان باخته اند.

منابع محلی در ولایت غزنی هم می گویند که مرکزهای ولسوالی جغتو و آب بند درنتیجه درگیری های چندین روزه بدست طالبان افتیده است.

از سوی دیگر تصویرهایی به رسانه های اجتماعی نشر شده که نشان میدهد شماری از نیروهای امنیتی تسلیم طالبان شده اند، اما وزارت دفاع می گوید که در این درگیری ها تلفات سنگین به طالبان نیز وارد شده است.

در این میان آیا واقعیت سقوط ولسوالی‌ها عقب‌نیشینی تاکتیکی است؟

عبدالهادی خالد، مشاور پیشین وزارت داخله میگوید: “حکومت نیروهای امنیتی را به حدی پراکنده کرده‌ اند که حالا آن‌ها را نه حمایت و اکمال می‌توانند و نه مدیریت.”

مسعود اندرابی وزیر پیشین داخله میگوید: “ما باید بزودی از بخش های که مهم نیستند بیرون شویم و این کار باید بزودی انجام شود.”

ولسوالی‌های برکه در ولایت بغلان، نرخ و جلریز درمیدان وردک، دولت شاه در ولایت لغمان، قیصار و دولت آباد در ولایت فاریاب شهرک در ولایت غور، ولسوالی چرخ در لوگر، دوآب و مندول در نورستان، فارسی  در هرات، ده یک، آب بند، جغتو در ولایت غزنی، گیزاب در دایکندی و شینکی در ولایت زابل از ولسوالی های هستند که در دو ماه اخیر بدست طالبان افتاده اند.

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!