Connect with us

اخبار ساحوی

سقوط یک پاسگاه نیروهای امنیتی در نزدیکی شهر غزنی

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۴۰۰)

یک پاسگاه نیروهای امنیتی در روستای آرزو در حومه شهر غزنی به دست طالبان سقوط کرده است.

مسوولان وزارت دفاع ملی می گویند که دراین رویداد شماری از نظامیان کشته و زخمی شده اند و بررسی ها در پیوند به سقوط این مرکز نظامی جریان دارد.

شورای ولایتی غزنی سقوط این پاسگاه را که فاصله کمتر از دو کیلومتر با شهر غزنی دارد را نگران کننده می دانند و خواستار تدابیر جدی برای تامین امنیت مردم غزنی هستند.

عبدالجامی جامی عضو شورای ولایتی غزنی  میگوید: ” شب گذشته یک پایگاه نظامی نیروهای امنیتی به دست طالبان افتاده است و در این رویداد به نیروهای امنیتی تلفات وارد شده و روستای آرزو در نزدیک شهر قرار دارد و سقوط آن یک تهدید جدی برای شهر غزنی است که حکومت باید به آن توجه کند.”

درهمین حال سرپرست وزارت دفاع ملی می گوید که در حمله طالبان بر یک پایگاه نیروهای مشترک امنیتی تلفاتی برنظامیان وارد شده و چگونگی این حمله طالبان زیر بررسی قرار دارد.

محمد یاسین ضیا سرپرست وزارت دفاع ملی میگوید: “سقوط یک پوسته در غزنی بوده و این یک پایگاه بزرگ نظامی نبوده است و نیروهای مشترک در این پوسته مستقر بودند و کشته و زخمی داریم و بررسی ها جریان دارد که چرا و چگونه این پوسته سقوط کرده است و این پایگاه بزرگ نبوده است.”

از سویی دیگر در یک انفجارماین کار گذاری شده هنگام نماز تراویح در ولسوالی بگرام ولایت پروان بیست و پنج نیروی امنیتی زخم برداشته و یک تن جان باخته است.

فضل الدین عیار والی پروان میگوید: “با تاسف در نتیجه جا سازی یک ماین چسپکی در وقت نماز تراویج بیست و پنج نفر از نیروهای امنیتی ما زخم برداشته و یک تن دیگر شان جان باخته است.”

حمله های ضد امنیت همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان شدت گرفته است و مردم از حکومت انتظار دارند تا راهکار های عملی را برای مهار حمله های خونین روی دست گیرد، درغیر آن دامنه خشونت ها و کشتار در کشور بیشتر خواهد شد.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!