Connect with us

رویداد های اخیر

سهیل شاهین: هند نباید با مقام‌های دولت پیشین روابط خود را استوار نگهدارد

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۱)

هند برای آنکه با امارت اسلامی روابط داشته باشد باید منافع متقابل تمام پیوندها و روابط با مقام‌های حکومت سابق را قطع کند.

رییس دفترسیاسی امارت اسلامی در دوحه می‌گوید، اگرهند به دنبال ایجاد دوباره روابط خوب سیاسی واقتصادی با امارت اسلامی است سفارت خود را در کابل بازگشایی کند و امارت اسلامی به تامین امنیت کامل دیپلومات‌های هند متعهد است.

این مقام ارشد امارت اسلامی همچنان می‌گوید که کمیته برای فراهم کردن زمینه برگشت دختران به مکتب ایجاد شده و به زودی دراین مورد تصمیم گرفته خواهد شد.

رییس دفترسیاسی امارت اسلامی درقطرمی گوید، امارت اسلامی آماده است امنیت تمام دیپلومات های هندی را تامین کند.

سهیل شاهین می‌گوید، هند می‌تواند تمام پروژه‌های ناتکمیل خود را درافغانستان تکمیل کند و بالای پروژه‌های جدید هم سرمایه گذاری داشته باشد.

سهیل شاهین، رییس دفترسیاسی امارت اسلامی در دوحه می‌گوید که:” این تعهد ما برای تامین امنیت همه دیپلومات‌های خارجی به شمول هند است این مسئولیت ماست و ما امنیت کامل را فراهم کرده‌ایم، هند می تواند پروژه های اقتصادی خود را درافغانستان تکمیل کند و کار پروژه های جدید را نیز آغاز کند، اما هند نباید با مقام‌های دولت پیشین وروابط خود را با آنها استوارنگهدارد. امارت اسلامی برمبنای منافع متقابل آماده است با این کشور رابطه داشته باشد”.

او از جامعه جهانی می‌خواهد امارت اسلامی را که تمام شرایط برای کسب مشروعیت جهانی را کسب کرده به رسمیت بشناسند.

سهیل شاهین، رییس دفترسیاسی امارت اسلامی دردوحه می‌گوید که:” ما تمام شرایط لازم برای کسب مشروعیت جهانی را به وجود آورده ایم، امنیت سراسری تامین است، حمایت مردمی را داریم مرزها تحت کنترول قراردارد، نباید براساس انگیزه‌های سیاسی با ما برخورد شود”.

این مقام ارشد امارت اسلامی همچنان می‌گوید که کمیته برای فراهم کردن زمینه برگشت دختران به مکتب ایجاد شده و به زودی دراین مورد تصمیم گرفته خواهد شد.

از زمان روی کارآمدن امارت اسلامی در پانزدهم آگست سال گذشته تا کنون نزدیک به بیست کشور واتحادیه اروپا دوباره نماینده‌گی‌ها وسفارت‌های شان را درافغانستان بازگشایی کرده اند و نیز امارت اسلامی درکشورهای روسیه، چین، ایران، پاکستان، قطر،ایران وپاکستان و نیز شماری ازکشورهای آسیای مرکزی نماینده‌گی سیاسی دارد.

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!