Connect with us

رویداد های اخیر

سه سالگی توافق‌نامه دوحه؛ ملابرادر: به تعامل با تمام کشورها ضرورت داریم

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۱۰, ۱۴۰۱)

از سومین سال‌روز امضای توافق‌نامه دوحه با حضور مقام‌های ارشد امارت اسلامی امروز (چهارشنبه، ۱۰ حوت) در ارگ بزرگ‌داشت به عمل آمد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رییس الوزرا در مراسم تجلیل از سال‌روز این رویداد گفت امارت اسلامی تمامی مواد توافق‌نامه دوحه را عملی کرده چنانچه امنیت سرتاسری در افغانستان تامین و خاک افغانستان هم تهدیدی به سایر کشورها نیست.

آقای برادر اما تاکید کرد که امریکا خلاف این توافق‌نامه عمل کرده و تحریم و فشار بر امارت اسلامی را افزایش داده است.

معاون اقتصادی رییس الوزرا گفت :«تمام تعهداتی را که ما با امریکایی‌ها در توافق‌نامه دوحه داشتیم به آن عمل کردیم. امنیت سرتاسری را تامین کردیم و خاک افغانستان به هیچ کشوری تهدید نیست. امریکایی‌ها خلاف توافق‌نامه دوحه نام‌های اعضای رهبری امارت اسلامی را از لیست سیاه حذف نکردند، سرمایه‌های افغانستان را منجمد کردند و همچنان تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی را افزایش دادند.»

آقای برادر همچنان تاکید کرد که امارت اسلامی به داشتن روابط نیک با تمام کشورهای منطقه و جهان نیاز دارد و آماده تعاملات مثبت و سازنده با تمامی این کشورها اند.

او گفت: «ما به تعامل با تمام کشور‌ها، چه اسلامی یا غیر اسلامی، ضرورت داریم. هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند از هر لحاظ مستغنی باشد. حتماً چیزی می‌باشد که برای آن به سایر کشورها نیاز پیدا می‌کند و مشکل خودرا حل می‌کند. بناءً ما با جهانیان تعامل می‌خواهیم.»

از سویی هم وزیر اقتصاد در این مراسم، توافق‌نامه دوحه را پیروزی سیاسی امارت اسلامی توصیف کرد و افزود که امضای این توافق‌نامه نیروهای امارت اسلامی را در میدان مبارزه برای پیروزی روحیه بلند داد.

دین محمد حنیف تاکید کرد در شرایط فعلی که امارت اسلامی حاکمیت سرتاسری در کشور دارد، نیاز است تا به خواسته‌های مشروع مردم از جمله کار و حق تعلیم احترام بگذارد.

آقای حنیف گفت: «منحیث یک حکومت، ما در قبال مردم مسئولیت داریم. برای آنان کار پیدا کنیم، نان پیدا کنیم. به خواسته‌های مشروع آنان احترام بگذاریم. اگر می‌گویند فقیر هستیم و برای ما کار پیدا شود، خواسته مشروع است. اگر می‌گویند زمینه تعلیم مساعد شود، خواسته مشروع است.»

برخی دیگر از اعضای کابینه امارت اسلامی به این باور اند که باید از فرصت‌های موجود در کشور در امر خدمت رسانی به مردم استفاده مؤثر صورت بگیرد.

نورالله نوری، وزیر سرحدات، اقوام وقبایل گفت: «ما باید این نصرت الله متعال را پاس بداریم و تا زمانی که در قلب‌های مردم جا نگیریم هرگز نمی توانیم به زور تفنگ بالای مردم حکومت کنیم.»

توافق‌نامه دوحه پس از یازده دور گفتگو در دهم حوت سال ۱۳۹۸ هجری خورشیدی از سوی ملا عبدالغنی برادر و زلمی خلیل‌زاد، نماینده وقت امریکا برای صلح افغانستان به امضا رسید. 

هرچند امریکا هم هرازگاهی امارت اسلامی را به نقض توافق‌نامه متهم می‌کند اما کابل می‌گوید که به تعهد خود پابند است و آنرا عملی نیز کرده است. امارت اسلامی به این باور است که امریکا یکی از موانع بزرگ فرا راه به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی می‌باشد.

خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ می‌گوید: «امریکا بر کشورهای دیگر فشار وارد می‌کند تا امارت اسلامی را به رسمیت نشناسند. این مداخله تلقی می‌شود. تحریم‌ها مداخله تلقی می‌شود.»

از سومین سال‌روز امضای توافق‌نامه دوحه در ولایت‌های بلخ و ننگرهار نیز تجلیل شد.

در محافلی که به همین مناسبت در این ولایات برگزار شد، شرکت کنندگان امضای توافق‌نامه دوحه را پیروزی امارت اسلامی دربرابر امریکا و یک دست آورد بزرگ عنوان کردند.

رویداد های اخیر

یک مهاجر افغان در فرانسه مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب کُشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

روزنامه لی موند فرانسه گزارش داده است که یک مهاجر افغان در این کشور مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب با ضربات چاقو کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده است.

این حادثه روز چهارشنبه در شهر بوردو در جنوب غربی فرانسه رخ داده است.

مهاجم ۲۵ ساله بر قربانیان حادثه که از الجزایر بودند و ۲۶ و ۳۷ سال سن داشتند، نزدیک شد و آنان را به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی در روز عید مورد انتقاد قرار داد.

پس از آنکه یکی از آنان گفت که این کار مربوط به او نمی‌شود، مهاجم چند مشت به آنان کوبید و دور شد.

به گزارش روزنامه لی موند به نقل از شاهدان، این افراد سپس قُطی‌های شراب را به‌سوی مهاجم پرتاب کردند و او برگشته و با چاقو بر آنان حمله کرد.

مرد ۳۷ ساله از اثر جراحات شدید درگذشت و دوست او به شفاخانه منتقل شد.

پس از این حادثه، مهاجم با گروهی از ماموران پولیس روبه‌رو شد که از وی خواستند تا چاقو اش را بر زمین بگذارد، اما او با نمایش دادن چاقو به‌سوی آنان حرکت کرد. پولیس سپس به‌سوی او تیراندازی کرده و او کشته شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!