Connect with us

ورزش

سه ورزشکار مهاجر افغان در تیم مهاجرین المپیک راه یافتتند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۰)

کمیته بین‌المللی المپیک اعضای تیم مهاجران در مسابقات المپیک توکیو را اعلام کرده است که سه مهاجر افغان نیز شامل این تیم اند.

هفت عضو این تیم را پناهجویان مقیم آلمان تشکیل می‌دهند.

درهمین حال کمیته ملی المپیک افغانستان گفته است که معصومه علی‌زاده، در رشته بایسکل‌رانی از فرانسه، عبدالله صدیقی از رشته تکواندو از بلجیم و نگاره شاهین در رشته جودو از روسیه، توانستند کارت دعوت بازی‌های المپیک توکیو را بدست بیاورند.

معرفی مختصر ورزشکاران افغان که به المپیک راه یافته اند:

عبدالله صدیقی

صدیقی از هشت سالگی به ورزش تکواندو روآورده است.

صدیقی ۲۴ساله كه هم اكنون در بلجیم تمرین می‌كند اخیرا در مصاحبه‌ای با کمیته بین‌المللی المپیک گفت این ورزش، چراغ راهنمایی در دوران سخت، ابتدا هنگام فرار از كشور ( چهار سال پیش) و بار دوم دوباره از زمان بیماری همه‌گیر ویروس كرونا بوده است.

وی در مورد فرار خود گفت: “این یک مأموریت طاقت فرسا بود، روزهایی بود که ۱۲ساعت پی‌هم راه می‌رفتم.”

در حالی که صدیقی به طور کامل رویای خود را برای رفتن به بازی‌های المپیک متمرکز کرده است، در سال گذشته دنیای واقعی ضربه عاطفی به او وارد کرد.

وی در مصاحبه اخیر خود گفته است که قبل از مرگ مادرش در اثر بیماری ویروس کرونا در افغانستان، نتوانسته است مادرش را ببنید.

وی گفت: “مادرم شش ماه پیش به دلیل ویروس کرونا درگذشت. مرگ او برای من سخت بود – من از زمان ورودم به بلجیم او را ندیده بودم. “

معصومه علی‌زاده

برای علی‌زاده ، همه چیز پس از آن تغیر کرد که برنامه تلویزونی فرانسه یک مستند را زیر نام “ملکه‌های کوچک کابل” به نشر رساندند.

این مستند همراه با خواهرش زهرا، مشکلات دوچرخه سواری به عنوان یک زن در افغانستان را نشان میداد.

علی‌زاده به خبرگزاری فرانسه ۲۴ گفته است که :”در افغانستان، مردان تصور می‌كنند كه دوچرخه سواری برای زن نامناسب است.”

طبق گزارش کمیته بین‌المللی المپیک، پس از تماشای مستند، یک وکیل بازنشسته فرانسوی به نام پاتریک کمونال برنامه ریخت تا این دو خواهر با ویزای بشردوستانه به فرانسه بیایند و درخواست موفقیت‌آمیز پناهندگی را ارایه داد.

علی‌زاده گفت: “دوچرخه سواری برای زنان و مردان بسیار آسان است.”

هر دو خواهر در دانشگاه لیل ثبت نام کرده اند و معصومه علی‌زاده در برنامه بورس تحصیلی ورزشکاران پناهنده کمیته بین‌المللی المپیک دعوت شد.

او ۲۴ساله است و برای اشتراک در بازی‌های المپیک در شمال فرانسه سخت تمرین می‌کند.

علی‌زاده می‌گوید که:”با شرکت در بازی‌های المپیک، می‌خواهم کسانی را که فکر می‌کنند زن با دوچرخه نامناسب است، متقاعد سازم یا اینکه عجیب است که یک زن مسلمان با روسری پوشیده دوچرخه سواری می‌کند، نخیر طبیعی است.”

نگاره شاهین

شاهین در افغانستان متولد شد و یک جودوکار است که در وزن زیر ۷۰ کیلوگرم شرکت می‌کند.

وی از ۱۱ سالگی تمرین جودو را آغاز کرد و به عنوان پناهنده در پشاور پاکستان زندگی می‌کرد، زیرا ورزش‌های رزمی یک سنت خانوادگی بود.

وی در حال تحصیل در رشته تجارت بین‌الملل در دانشگاهی در یکاترینبورگ روسیه است و قصد دارد مدرک کارشناسی ارشد خود را بدست آورد.

وی به عنوان عضوی از تیم پناهندگان فدراسیون بین‌المللی جودو، در مسابقات سال ۲۰۲۰ و کازان در سال ۲۰۲۱ شرکت کرده است.

توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک حین معرفی ورزشکاران مذکور گفت: “شما بخش مهم جامعه المپیک هستید و ما با آغوش باز از شما استقبال می‌کنیم.”

این ورزشکاران براساس توانمندی‌های ورزشی و رعایت مساوات میان زنان و مردان، بدون در نظرداشت نوعیت ورزش و کشور اصلی آن‌ها انتخاب شده اند.

این سه افغان در کنار سایر ورزشکاران پناهنده در مراسم افتتاحیه بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ در ۲۳ جولای ۲۰۲۱ پس از یونان با پرچم المپیک در استادیوم ملی جاپان حضور خواهند یافت.

این تیم مانند سایر ۲۰۶ کمیته ملی‌المپیک شرکت کننده در دهکده المپیک باقی خواهد ماند و پس از بازیها از پشتیبانی کمیته بین‌المللی المپیک نیز برخوردار می‌شوند.

برای تمام نمایندگان رسمی تیم (از جمله مراسم احتمالی مدال)، پرچم المپیک برافراشته می‌شود و سرود المپیک پخش می‌شود.

به نقل از خبرگزاری دویچه وله هفت تن از اعضای این تیم را پناهجویان مقیم آلمان تشکیل می‌دهند. علاء ماسو و یسرا مردینی در بخش شنا، وثیم سلامانا در بخش بوکس، محمد علی رشوان و وایل شعیب در کاراته و احمد علیکای در بخش جودو پناهجویان سوریایی مقیم آلمان هستند که در این تیم برگزیده شده اند. همچنین کیمیا علی‌زاده در بخش تکواندو و سعید فضل‌ اولی در بخش قایق‌رانی مهاجران ایرانی مقیم آلمان نیز عضویت این تیم را کسب کردند.

در مسابقات المپیک امسال جاپان ۵۵ ورزشکار از ۱۳ کشور جهان شانس این را داشتند تا برای عضویت در تیم المپیک پناهجویان رقابت نمایند. در کنار آلمان همچنان ۲۰ کشور دیگر برای پناهجویان زمینه اشتراک در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ را مهیا کرده اند.

قرار است در روز افتتاح مسابقات المپیک به تاریخ ۲۳ ماه جولای، تیم مهاجران پس از یونان در جایگاه دوم تحت پرچم المپیک وارد میدان شوند.

ریاست این تیم را لیگلا لوروپهِ قهرمان جهانی دوِش از کنیا به دوش دارد.

تیم مهاجران نخستین بار در مسابقات سال ۲۰۱۶ در ریود اشتراک نمود. در آن زمان ده ورزشکار از کشورهای اتیوپیا، سوریه، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کانگو اشتراک داشتند.

کمیته بین‌المللی المپیک در ماه اکتوبر ۲۰۱۸ تصمیم گرفت که برنامه مسابقات مهاجران در المپیک را که از سوی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد حمایت می‌شود، برای المپیک ۲۰۲۰ در توکیو تمدید کند. این مسابقات به دلیل کرونا یک سال به تعویق افتاد و در تابستان امسال برگزار می‌شود.

ورزش

کریستیانو رونالدو خبر پیوستن به کلپ النصر عربستان را تکذیب کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۱)

کریستیانو رونالدو اخبار منتشرشده درباره موافقت او با پیشنهاد النصر عربستان برای پیوستن به این کلپ را رد کرد.

به نقل از رسانه‌های عربی در حاشیه بازی پر گول پرتگال و سوئیس، رونالدوی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره پذیرفتن پیشنهاد کلپ النصر گفته است: «نه، به النصر نرفته‌ام، فعلن تمرکزم روی جام جهانی است».

پیش از این نشریه اسپانیایی مارکا اعلام کرد که قرارداد «کریستیانو رونالدو» با کلپ النصر عربستان نهایی شده است.

بر اساس گزارش این نشریه، که پیش‌تر از پیشنهاد النصر به رونالدو خبر داده بود، این توافق در حاشیه حضور رونالدو در دوحه همزمان با جام جهانی قطر، نهایی شده است.

این گزارش افزود که رونالدو از اول جنوری در کلپ النصر عربستان بازی خواهد کرد و به مدت دو نیم فصل با این کلپ خواهد بود.

در این گزارش آمده که مبلغ قرارداد سالانه ۲۰۰ میلیون یورو خواهد بود که بدین ترتیب وی مجموعاْ ۵۰۰ میلیون دالر از عربستان دریافت خواهد کرد.

این در حالی است که قرارداد رونالدو با منچستر یونایتد فسخ شده است.

Continue Reading

ورزش

پله، اسطوره فوتبال برازیل: همچنان قوی و اميدوار هستم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

پله، ستاره سابق و ۸۲ ساله فوتبال جهان، از سپتامبر گذشته تحت درمان بابت ابتلا به سرطان روده قرار گرفته و دیروز اخبار نگران کننده‌ای در مورد وضعیت سلامتی او منتشر شد. برخی مدعی شدند امید داکتران برای تداوی پله به پایان رسیده و او فقط برای کمتر درد کشیدن در روزهای پایانی عمر، به بخش تزریق مُسکن منتقل شده است.

اما ساعتی بعد پیامی از صفحه رسمی پله منتشر شد که بنظر می‌آید در جهت روحیه دهی به تیم برازیل باشد البته هنوز مشخص نیست این پیام آیا با خواسته خود پله منتشر شده و یا فرزندان او قصد داشته اند به شایعات در مورد احتمال مرگ او پایان دهند.

پله در اینستاگرام خود نوشته است: “دوستان من، می‌خواهم همه آرام و مثبت باشید. من قوی هستم و با امید فراوان و مثل همیشه تداوی خود را دنبال می‌کنم. می‌خواهم از تمام تیم صحی برای تمام مراقبت‌های این مدت، تشکر کنم. من به خدا ایمان زیادی دارم و هر پیام عاشقانه‌ای که از شما در سراسر جهان دریافت می‌کنم، باعث می‌شود سرشار از انرژی بمانم. همچنین از شما می‌خواهم مسابقات تیم ملی برازیل را در جام جهانی نیز تماشا کنید. از شما بابت همه چیز واقعا ممنون هستم.”

شفاخانه آلبرت انیشتین نیز شب گذشته در مورد شرایط پله اعلامیه‌ای صادر کرد و مدعی شد شرایط این اسطوره برازیلی باثبات بوده و وضعیت سلامتی او بهبود یافته است.

پس از آن شبکه‌های اجتماعی مملو از پیام‌های فوتبالیست‌های گذشته و حال شد که برای پله آرزوی بهبودی سریع داشتند.

رکورد اسطوره فوتبال در جام‌های جهانی گذشته دست نخورده باقی مانده است.

او برای سال‌‎های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، و ۱۹۷۰ توانست با برازیل قهرمان جام جهانی شود، شاهکاری که هیچ بازیکن دیگری به آن دست نیافته است. او با ۷۷ گول در ۹۲ بازی بهترین گول‌زن تاریخ برازیل است.

همچنان پله، برای سلامتی‌اش پیام‌های فراوانی از بازیکنان و هواداران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دریافت کرد.

Continue Reading

ورزش

کوریای جنوبی با پیروزی بر پرتگال به مرحله حذفی جام جهانی فوتبال راه یافت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

تیم کوریای جنوبی با پیروزی دو بر یک در برابر پرتگال به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر راه یافت.

تیم پرتگال با وجود شکست دربرابر کوریای جنوبی برنده مرحله گروهی شد. تنها گول پرتگال در این مسابقه را «ریکاردو هورتا» در دقیقه پنجم به ثمر رساند.

دو گول کوریای جنوبی را «هی چان هوانگ» و «ینگ گون کیم» به ثمر رساندند.

پس از ۲۰۱۰، این نخستین بار است که کوریای جنوبی از مرحله گروهی جام جهانی صعود می‌کند. کوریای جنوبی در مرحله یک هشتم نهایی با برازیل روبرو خواهد شد.

اروگوای ۲، گانا ۰

اروگوای برای کسب مقام دوم و حذف کوریای جنوبی در گروه H در مسابقه مقابل گانا به گول سوم نیاز داشت، اما به آن موفق نشد و هردو تیم حذف شدند.

سویس ۳، صربستان ۲

سویس با پیروزی بر صربستان مقام دوم در گروه G  را کسب کرد و راهی مرحله یک هشتم نهایی شد.

کامیرون ۱، برازیل ۰

تنها گول این بازی را وینسنت ابوبکر به ثمر رساند اما این نتیجه برای کامیرون که چهار امتیاز داشت به دلیل بُرد سویس برای راهیابی کامیرون به مرحله بعدی کافی نبود.

مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر به گونه زنده و انحصاری در افغانستان از شبکه تلویزیونی آریانا نشر می‌شود.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!