Connect with us

صحت

سومین واقعه پولیو نیز در ننگرهار ثبت شد

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۴۰۲)

وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج شنبه، ۴جوزا) می‌گوید که یک واقعه مثبت دیگر فلج اطفال یا پولیو  از ولسوالی نازیان ولایت ننگرهار گزارش شده است.

در اعلامیه وزارت صحت آمده است: «متاسفانه یک پسر دو نیم ساله به آن (پولیو) مصاب گردید.»

با این واقعه، در سال جاری تعداد واقعات مثبت فلج اطفال  یا پولیو در افغانستان به سه مورد می رسد که تمام آنها از ولایت ننگرهار گزارش شده است.

ولایت ننگرهار و در کُل حوزه شرقی کشور با خطر  مرض فلج اطفال یا پولیو مواجه است، زیرا به گفته این وزارت نمونه‌های محیطی ویروس فلج اطفال در آب‌های کثیف و محیط آلوده آن حوزه قبلاً نیز تثبیت شده بود.

در ولسوالی نازیان، جایکه این واقعه مثبت پولیو گزارش شده است، وضعیت حفظ الصحه این منطقه ضعیف میباشد.

ویروس فلج اطفال در محیط الوده که حفظ الصحه آن ضعیف باشد برای مدتی زیادی زنده می‌ماند و زمانیکه در چنین محیطی اطفال بازی کنند، خیلی زود تحت حمله این ویروس قرار می گیرند و مبتلا می‌شوند که متاسفانه از اثر آن برای همیشه فلج می شوند یا جان خود را از دست میدهند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه کشور ضمن اینکه پیشرفت‌های اخیر  را در خصوص محو پولیو می‌ستاید، اما به ادارات ذیربط صحی در خصوص واقعات فلج اطفال در حوزه شرق دستور داده است که فعالیت‌های واکسیناسیون را تقویت نموده و تلاش‌های خویش را در زمینه محافظت از کودکان در برابر این مرض و جلوگیری از شیوع بیشتر آن تسریع بخشند.

پیشگیری و محو این مرض تنها با واکسین نمودن اطفال و رعایت حفظ الصحه فردی و محیطی امکان پذیر است.

با آنکه حوزه شرق به ویژه ولایت ننگرهار مورد توجه جدی برنامه فلج اطفال قرار دارد و چندین بار کمپاین‌های اختصاصی یا پاسخدهی به واقعات مثبت پولیو برای جلوگیری از ګردش بیشتر این ویروس اجرا شده است، اما هنوز ویروس وحشی فلج اطفال در آن حوزه به طور کامل کنترل نه شده و یک تهدید برای اطفال محسوب می‌گردد.

وزارت صحت می‌گوید که تلاش جدی برنامه ریشه‌کنی فلج اطفال این است تا میزان نظارت را در آن حوزه افزایش داده و همه اطفال را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهد تا هیچ خلای برای بقای ویروس پولیو باقی نماند که اطفال دیگری را  در آینده مصاب سازد.

این وزارت افزوده است که قرار  است برعلاوه کمپاین‌های سرتاسری و فرعی، کمپاین‌های اختصاصی یا پاسخدهی واقعات پولیو در آن حوزه اجرا شود تا در اسرع وقت از شیوع این ویروس جلوگیری گردد.

صحت

نصب دستگاه پیشرفته معاینات «ام‌آر‌آی و اکسری» در ولایت قندهار

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۴۰۲)

دستگاه معاینات «ام آر آی و اکسری» روز یک‌شنبه (۷جوزا) که با هزینه ۴۵ میلیون افغانی از سوی ریاست صحت عامه قندهار برای شفاخانه ۳۵۰ بستر عینو مینه این ولایت تهیه شده است، با حضور مقامات وزارت صحت عامه و مسئولین محلی افتتاح و راه اندازی گردید.

مولوی محمد اسحاق صاحب زاده، معاون مالی و اداری وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در مراسم آغاز به فعالیت دستگاه‌ها گفت:«دستگاه ام آر آی را با هزینه ۴۰ میلیون افغانی و دستگاه اکسری را به هزینه ۵ میلیون افغانی این وزارت خریداری و فعال کرده که هزینه آن از بودجه داخلی وزارت صحت عامه پرداخت شده است.»

این مقام وزارت صحت عامه کشور از مسئولان و داکتران این شفاخانه خواست که تا با کمک این دستگاه‌ها خدمات صحی بهتری را به شهروندان ارائه دهند.

مولوی حیات الله مبارک، معاون والی قندهار نیز در این مراسم گفت که بهره برداری از دستگاه‌های ام آر آی و اکسری دست آورد خوبی خوانده و افزود:«افغان‌ها به شدت تحت تاثیر چندین دهه جنگ قرار گرفته اند. بنابراین در کنار بخش‌های دیگر حوزه صحت نیز مهم است.»

آقای مبارک خدمات داکتران و سایر کارمندان صحی را تحسین کرده گفت:«امنیت تامین شده است، فضای خوبی برای کار وجود دارد، مردم به خدمات ما نیاز دارند. بنابراین باید از فرصت‌ها بهترین استفاده را کرد و برای داکتران لازم است که همچنان با مریضاران به خوبی رفتار کنند و صادقانه به وظایف خود عمل کنند.»

این در حالی است که بر اساس آمار وزارت صحت عامه سالانه ۵۰۰ میلیون دالر پول شهروندان کشور هزینه تداوی در بیرون از کشور می‌شود.

Continue Reading

اخبار ساحوی

دو مریض مصاب به کانگو در شفاخانه‌ی مرکزی بلخ جان باختند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

دو مریض از اثر ابتلا به کانگو درشفاخانه‌ی ابوعلی سینای بلخی شهر مزار شریف جان باختند.

این در حالی است که اخباری از شیوع بیماری کانگو در شماری از ولایت های شمال کشور گزارش های منتشر شده است.

نجیب الله توانا، رئیس صحت عامه بلخ روز یک‌شنبه (۷جوزا) در نشست هماهنگی سکتوری به منظور جلوگیری و کاهش امراض بین انسان‌ها و حیوانات با حضور مسؤلان محلی این ولایت، از جان باختن دو تن مصاب به بیماری کانگو خبر داد.

توانا گفت: «هفته گذشته ۱۰ واقعه مرض کانگو در فاریاب و جوزجان تثبیت و به شفاخانه حوزوی ابوعلی سینا بلخی منتقل شدند، اما دو تن آنان وفات کرده اند.»

در همین حال، مولوی محمد نسیم عابد، معاون شاروالی مزارشریف گفت که آنان همه روزه از چگونگی نظافت و رعایت اصول صحی از سوی قصابان نظارت می‌کنند و کشتار حیوانات در مسلخ‌های انجام می‌شود که از سوی این اداره ساخته شده است.

به گفته‌ی وی؛ برای کشتار مرغ نیز مکان‌های معیاری، آماده شده تا از شیوع امراض گونه‌گون جلوگیری شود.

مولوی ذبیح الله نورانی، رییس اطلاعات فرهنگ بلخ نیز از رسانه‌ها خواست تا در مورد جلوگیری و وقایع این مرض به مردم آگاهی دهند و آنان را نسبت به اضرار این مرض مهلک و کشنده مطلع سازند.

مرض کانگو برای نخستین بار میان سربازان شوروی سابق، در سال ۱۳۴۴ دیده شد و هم اکنون سالانه تعدادی زیادی از انسان‌ها از طریق حیوانات به آن مصاب می‌شود.

Continue Reading

صحت

سازمان جهانی صحت می‌گوید آماده است از نظام صحی در افغانستان حمایت کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت می‌گوید که آماده‌ است تا از نظام صحی در افغانستان حمایت همه جانبه کند. این سازمان گفته است که برای رسیدگی به نظام صحی افغانستان، پنجاه شریک این سازمان را تشویق کرده تا در این کشور خدمات صحی ارایه کنند.

در بخشی از اعلامیه این سازمان آمده است: «مشارکت جهانی برای کمک در بخش صحت با مردم افغانستان نقش کلیدی دارد، همچنان سازمان صحی جهان آماده است تا رهبری رسیدگی به نیازمندان را در بخش صحت به پیش ببرد. سازمان جهانی صحت در حال حاضر اضافه از ۵۰ شریک این سازمان را برای فراهم کردن کمک‌های صحی برای مردم افغانستان تشویق کرده است.»

در همین حال، سخنگوی وزارت صحت عامه گفته است که کمک سازمان جهانی صحت در افغانستان مهم است اما آنچنان گسترده نیست که بتواند نظام صحی کشور را به‌گونه دایمی از مشکلات بیرون کند.

برخی از آگاهان نیز گفته‌اند در حالی که مشکلات صحی در کشور بیشتر شده و مردم در مناطق دور دست و ولایات به خدمات صحی دسترسی ندارند، این مسوولیت جامعه جهانی است که بخش عمده کمک‌های بشردوستانه را معطوف به خدمات صحی نمایند.

پیش از این، سازمان صحی جهان گفته بود که در افغانستان حدود ۱۷.۶ میلیون تن به خدمات صحی نیاز دارند و برای رسیدگی به آن‌ها به بیش از ۱۸۸ میلیون دالر نیاز است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!