Connect with us

اخبار ساحوی

سپیدار طرح پیشنهادی حکومت همه شمول را به ریاست جمهوری سپرده است

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۳۹۹)

سپیدارطرح پیشنهادی برای تشکیل حکومت همه شمول را که شامل سهم و صلاحیت های عبدالله میشود را به رییس جمهور سپرده است.

همراهان عبدالله می‌گویند که این طرح حاوی خواستهای همه جانبه شان است و تا اخیر از آن دفاع می کنند. در همین حال ارگ ریاست جمهوری می‌گوید: رای زنی ها میان آنان و سیاسیون برای حل تنش های موجود جریان دارد ولی تا اکنون به نتیجه به دست نیامده است.

حساس ترین لحظات تصمیم گیری هم برای رییس جمهور غنی و هم برای عبدالله؛ اگر رییس جمهور خواست های عبدالله مبنی بر شکل گیری حکومت همه شمول را بپذیر باید، ۵ سال تمام این رقیب انتخاباتی اش را با صلاحیت اجرایی و سهم ۵۰ درصد کابینه، شبیه حکومت وحدت ملی، متحمل خواهد شد.

ولی این همان خواست های است که پیوسته از سوی رییس جمهور غنی رد شده است.

آیا عبدالله و دار و دسته اش چی می خواهند؟

بشیر احمد ته‌ینج، عضو ارشد ثبات و همگرایی، می گوید: ” ما طرح خودما را نوشتیم فرستادیم که در آن سهم و صلاحیت های داکتر عبدالله مشخص است و اگر این خواستهای ما پذیرفته نشد ما راه ما برای تشکیل حکومت همه شمول مشخص است.”

ارگ در را برای گفتگو باز نگهداشته است، ولی چرا این گفتگو نتیجه نمی دهد، هرچند کسانی که در جریان رای زنی حضور دارند گفته اند که تا اکنون چند بار عبدالله و اشرف غنی بر یک توافق نزدیک می شوند اما همان خواست صلاحیت اجرایی از سوی ثبات و همگرایی هر بار این توافق را به چالش می کشد.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، چنین می گوید: ” حکومت افغانستان برای شکل گیری یک حکومت همه شمول با تمام طرف های سیاسی مشورت می کند. گفتگو ها جریان دارد.

برای اینکه به یک نتیجه مطلوب برسیم زمان به کار است.” اما در میان سیاسیون نگرانی از بدتر شدن وضعیت سیاسی و ادامه این تنش ها جریان دارد. آمریکا خواهان متحد شدن سیاسیون افغانستان برای رفتن به طرف صلح و آغاز مذاکرات میان افغانی است؛ تنش های که باعث شد بخشی از کمک های واشنگتن به کابل را هم قطع کند.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!